Obsah

Lupénka na genitáliích

Lupénka může postihnout všechny části těla. Výjimkou nejsou ani intimní partie, kde se může jednat o oblast genitálií (a vzácněji o rýhu mezi hýžděmi). Trápí to právě vás? Neváhejte se obrátit na svého dermatologa nebo gynekologa. Uklidní vás a poskytnou vám rady a vhodnou léčbu.

av_eczema-psoriasis_psoriasis-genital_1x1_619_619

 

Lupénka na genitáliích: příznaky

Protože postihuje intimní partie těla, není snadné o lupénce na genitáliích mluvit. Není to však nic neobvyklého. Vyskytuje se u poloviny mužů s lupénkou a u třetiny žen. Tento typ lupénky se projevuje jako červené skvrny s ohraničenými okraji. Vzhledem k lokální vlhkosti kůže však chybí šupiny, které se obvykle vyskytují na zbytku těla. Na druhou stranu je velmi obtížné zvládnout svědění. Proto je lepší tomuto svědění předcházet.

Tipy pro péči proti svědění.

Kde se vyskytuje genitální lupénka?

Vzhledem k umístění na genitáliích vyvolává lupénka určité otázky

U žen...

Červené skvrny se nejčastěji objevují v ochlupených partiích. To znamená oblast malých a velkých stydkých pysků. Ženy mohou být také často postiženy tzv. inverzní lupénkou, známou také jako lupénka v kožních záhybech. Tato lupénka postihuje záhyby v oblasti třísel, horní část stehen nebo rýhu mezi hýžděmi (ano-genitální lupénka).

...a u mužů

Genitální lupénka se vyskytuje na žaludu, kůži penisu nebo na šourku, který obklopuje varlata. Stejně jako u žen je často postižena i intergluteální rýha (ano-genitální psoriáza).

 

Genitální lupénka: nebojte se o ní mluvit

Vždy je dobré mít na paměti, že genitální lupénka není nakažlivá. Vzhledem k tomu, že se jedná o citlivé partie, je to často tabuizované téma. Může ovlivnit kvalitu života a výrazněji se projevuje v intimních vztazích. Strach ukázat se druhému... dopad na psychiku je skutečný. Neváhejte si o tom promluvit se svým partnerem. A nebojte se o tom mluvit se svým lékařem, gynekologem nebo dermatologem. Může vás uklidnit a doporučit vhodnou léčbu.

av_votre-peau_cicatrisation_ameliorer-aspect_1x1_619_619

ODBORNÉ PORADENSTVÍ V PŘÁTELSKÉM DUCHU

V běžném životě je důležité osvojit si správné návyky

Škrábání, nevhodné toaletní potřeby nebo nošení těsného oblečení mohou vést k tzv. Koebnerovu fenoménu. Stručně řečeno: zhoršení nebo udržování lupénky kvůli tření nebo podráždění.
Začněme mytím. Vyvarujte se agresivních čisticích přípravků. Vysušování pokožky a sliznic omezí velmi výživné mycí kostky, čisticí gely pro intimní hygienu nebo mycí olej. Abyste omezili lokální vlhkost, sušte pokožku šetrným přiložením ručníku, nikoli třením. A proč nepoužívat fén na vlasy na střední teplotu?
Další rada: pokud jde o spodní prádlo, nevybírejte si příliš těsné střihy a vyvarujte se syntetických materiálů, které mají nepříjemnou tendenci zadržovat pot. Volte bavlnu.

 

AV_Cicalfate_Repairing protective cream 40ml_4_social_post_HD_619_619

Osvědčené postupy léčby lupénky na genitáliích

Vzhledem k tenké a citlivé kůži v oblasti genitálií je třeba léčbu přizpůsobit. V první řadě dermatolog může předepsat lokální léčbu dermokortikoidy a/nebo deriváty vitaminu D. Ale pozor, mohou dráždit sliznice. V takovém případě může pokožku zklidnit vysušující regenerační sprej a ochranný regenerační krém s mědí a zinkem (Cicalfate+). 
Lokální hydratace následně zmírní pocit svědění nebo pálení. K tomu použijte emolienční přípravek. Na druhou stranu se vyvarujte příliš mastných textur, jako jsou masti, které mají tendenci podpořit mokvání. 

Léčba lupénky

Ze stejného rozsahu

Naše řešení pro lupénku v intimních partiích

Přípravky Eau Thermale Avène určené ke zklidnění genitální lupénky

Cicalfate+ Vysušující a obnovující sprej

Cicalfate+ Vysušující a obnovující sprej

Obnovuje - Vysušuje - Čistí

Cicalfate+ obnovující ochranný krém

Cicalfate+ obnovující ochranný krém

Zklidňuje - Obnovuje - Čistí

Avène Termální voda ve spreji

Avène Termální voda ve spreji

Zklidňuje - Obnovuje kožní bariéru

Zpět na začátek