Obsah

Partie postižené lupénkou

Vzhledem k tomu, že existují různé typy lupénky, mohou být postižené různé partie těla. Nyní se budeme postupně zabývat jednotlivými částmi těla od hlavy až k patě.

Lupénka ve vlasové pokožce

Lupénka ve vlasové pokožce

Vlasová pokožka je častým místem výskytu lupénky. U 50-80 % lidí s lupénkou se nakonec objeví postižení vlasové pokožky. Je to však také obzvláště citlivá část těla, o kterou je třeba pečovat.

Je takovou strategickou částí těla.

„Citlivá pokožka“? Nebojte se. Existují účinné léčebné postupy, které mohou působit proti zánětu a rychle zmírnit svědění.

Lupénka ve vlasové pokožce
Lupénka v obličeji

Lupénka v obličeji

Když lupénka postihne nejviditelnější část těla, může být život s ní velmi obtížný. Přestože není příliš častá a častěji postihuje děti (oční víčka a rty) než dospělé (čelo, obočí a nos), má na pacienty sociální a estetický dopad. Nemusíte se obávat. Existují účinná řešení. Šetrné čištění obličeje, hydratace, make-up... řekneme vám vše.

Lupénka v obličeji

Lupénka na rukou a nohou

Vzhledem k tomu, že postihuje dlaně a/nebo chodidla, může se zdát, že je palmoplantární lupénka méně omezuje každodenní život. Skrývá však svou pravou podstatu. Léze na těchto částech těla jsou suché, zánětlivé a praskají. To ztěžuje manuální činnosti nebo chůzi. I zde existují účinné léčebné postupy. S trochou trpělivosti (protože kůže na těchto částech těla je silnější), hygieny a vhodnými přípravky ji můžete zvládnout. 

Lupénka na rukou a nohou

LUPÉNKA NA NEHTECH

Když vám řekneme, že lupénka může postihnout jakoukoli část těla, je tu i jedna nečekaná: nehty. Skutečně, u 80-90 % pacientů se během života objeví onemocnění nehtů, které nemá s lupénkou na rukou nic společného. Proto je třeba zavést speciální léčbu.

Oblasti tření

Existují části těla, které jsou lupénkou postiženy specifičtěji: pokožka vystavená tření (lokty, kolena, dolní část zad atd.). Pokud zvolíte správné oblečení a necháte přípravky působit, léze budou brzy jen vzdálenou vzpomínkou.

ODBORNÉ PORADENSTVÍ V PŘÁTELSKÉM DUCHU

Pozor na Koebnerův fenomén

 
Jak jistě víte, kůži postiženou lupénkou není vhodné jakkoli traumatizovat. To má překvapivý důvod, známý jako Koebnerův fenomén. Jedná se o výskyt a rozvoj nových lézí na zdravé kůži, která právě prodělala trauma, jako jsou tření, škrábání, těsné oblečení, spálení od slunce. Proto máme jednu radu: hýčkejte svou pokožku.
Lupénka: postihuje i intimní partie

Lupénka: postihuje i intimní partie

Naše intimní partie nejsou vůči lupénce imunní. Je to trochu tabu, ale dochází k tomu často. V tomto případě může lupénka způsobovat pálení a lze ji snadno zaměnit za plísňovou infekci. I zde si můžete být jisti, že příznaky lze snadno léčit, zejména díky vhodné péči a šetrné hygieně.

Lupénka na intimních partiích
Lupénka: více postižených částí těla najednou?

Lupénka: více postižených částí těla najednou?

Zůstává jedna otázka: mohou být lupénkou postiženy různé části těla současně? Bohužel je to možné, protože lupénka se zřídka vyskytuje izolovaně. Člověk může mít více forem lupénky současně nebo mít různé formy lupénky v různých obdobích.

Lupénka

ODPOVÍDÁME NA VAŠE DOTAZY

Lupénka: Jsme tu, abychom odlišili pravdivé informace od těch nepravdivých.

Je pravda, že úklidové prostředky pro domácnost mohou dráždit. Pokud musíte umývat nádobí nebo uklízet, noste ochranné rukavice s bavlněnou podšívkou (k dostání v lékárnách), abyste zabránili tření a pocení.

I pouhá depilace voskem může skutečně vyvolat rozšíření lézí. Podráždění může vést k tzv. Koebnerovu fenoménu. Horké a studené vosky navíc způsobují změnu teploty pokožky. A vytrhávání chloupků je ještě agresivnější. Proto je vhodnější šetrné holení.

Neexistuje jediná správná odpověď. Zatímco někteří pacienti popisují, že se jejich lupénka na genitáliích při používání kondomu zhoršuje, jiní uvádějí, že kondomy usnadňují pohlavní styk tím, že snižují tření.

av_xeracalm_balm_1_post_3282770114171_ld -2-

Přípravky Eau Thermale Avène určené k péči o pokožku při lupénce, abyste se cítili lépe ve své kůži

Miluji ji, už mě netrápí zarudnutí, svědění ani alergie. Moje pleť je jemná. Objevte naše produkty proti svědění
Zpět na začátek