Obsah

Různé lokální výskyty ekzému

Suchá pokožka, zarudnutí... Ekzém může postihnout všechny části těla. Postižené oblasti se u jednotlivých osob liší. Jejich lokalizace závisí také na typu ekzému. Atopický ekzém postihuje určité části těla zejména v závislosti na věku. U kontaktního ekzému je postižena část těla, která byla vystavena působení alergenu. Zde uvádíme jejich přehled.

Atopický ekzém: lokální výskyt u kojenců

Atopický ekzém se objevuje v průměru kolem 3. měsíce věku a přichází ve více či méně pravidelných výsevech, které se časově shodují s prořezáváním zoubků a infekcemi nosohltanu. Léze pak mají podobu malých červených skvrn.

U dětí do jednoho roku věku postihuje tento ekzém především symetrickým způsobem vystouplé části obličeje, jako jsou čelo, brada a tváře. Ale někdy také nohy, paže a záhyby na krku. Naopak nos a hýždě jsou většinou ušetřeny. 

Mezi prvním a druhým rokem věku se pak tyto ekzematické projevy přesouvají a vyskytují se nejčastěji v záhybech pod koleny, lokty a dále za ušima, na hlavě a krku.

Podrobně o dětském ekzému

Podrobně o ekzému na pažích a nohou

av_eczema-psoriasis_bebe_1x1_v1
av_eczema-psoriasis_enfant_demangeaisons_bras_1x1

Atopický ekzém u dětí a dospívajících

Od dvou let věku až do dospívání mají léze atopického ekzému bělavý vzhled. Stěhují se do různých částí obličeje: na oční víčka, kolem úst nebo za uši, ale také do loketních a kolenních jamek, na ruce, zápěstí a kotníky.

Ve většině případů však atopický ekzém v dospívání vymizí. 

Jsou léze výrazně lokalizované? Na hrudi, kolem pupíku, uprostřed zad? Pak můžete být alergičtí na látky v krému nebo na nikl v přezce opasku či zapínání podprsenky. Jedná se o kontaktní ekzém: vaše kůže reaguje na určitý alergen.

Pokud je naopak vaše pokožka celkově suchá a citlivá a červené skvrny se objevují i na jiných částech těla, jedná se spíše o atopický ekzém.

Podrobně o ekzému na rukou

Podrobně o atopickém ekzému

Život s ekzémem a lupénkou u dětí

 

Atopický ekzém: které části těla bývají postiženy u dospělých? 

Asi 10 % pacientů trpí atopickým ekzémem i v dospělosti. U tohoto typu kožního onemocnění jsou skvrny červené, výrazné a připomínají lišej. Jeho výskyt se liší od atopického ekzému v dětství. Nejčastěji jsou postiženy ruce a obličej, zejména oční víčka, a také velké záhyby (loketní a kolenní jamky).

Podrobně o ekzému v okolí očí a na očních víčkách

Podrobně o ekzému na pažích a nohou

„Když mi bylo asi 18 nebo 20 let, ekzém zmizel. Znovu se mi však objevil na rukou. Je mi 38 let, ale ruce mám jako sedmdesátiletá žena.“

Carole

Ekzém: vítězné pečující trio

Ať už se atopický ekzém vyskytuje kdekoli (obličej, ruce, paže, nohy atd.), léčba je založena především na lokální péči. Prvním krokem je šetrné a vhodné čištění pleti, které zabrání dalšímu vysušování a podráždění pokožky.

Lékař vám může předepsat léky na zklidnění zánětu (dermokortikoidní krém). Základní péče, která zahrnuje každodenní aplikaci emolienčního přípravku, má za cíl bojovat proti suchosti pokožky a obnovit její ochrannou kožní bariéru. 

Zvládat svědění vám mohou pomoci alternativy ke škrábání. 

Život s ekzémem a lupénkou

Ekzém – Správné čištění pleti

  • <span class="ezstring-field">av_eczema-psoriasis_enfant_maman_dermatologue_4x5</span>
  • <span class="ezstring-field">av_eczema-psoriasis_application_produit_bras_4x5</span>
  • <span class="ezstring-field">av_eczema-psoriasis_massage_4x5</span>

Kontaktní ekzém: alergická reakce

To, co nazýváme „kontaktní ekzém“, je ve skutečnosti alergie. Kontakt kůže s výrobkem nebo předmětem může vyvolat zánětlivou reakci. Tento ekzém se projevuje kožními lézemi (puchýři) a svěděním (pruritus). Místa, kde se objeví zarudnutí, odpovídají místu kontaktu s alergenem. To je skutečné vodítko k tomu, co alergii způsobilo.

Kontaktní ekzém

ODBORNÉ PORADENSTVÍ V PŘÁTELSKÉM DUCHU

Prevence recidiv kontaktního ekzému spočívá ve vyhýbání se alergenům. To však není vždy snadné. Zejména pokud jste jim vystaveni v práci. V tom případě je třeba chránit pokožku (rukavice, ochranný oděv atd). Nezapomínejte na používání bariérových krémů, jako je Cicalfate na ruce od Avène), které umožňují zmírnit riziko. Důležité je také šetrné mytí pomocí čisticího přípravku bez detergentů a dbát na kvalitní hydrataci pomocí emolienčního přípravku.

Léčba kontaktního ekzému

Kontaktní ekzém: může postihnout všechny části těla 

Vlasovou pokožku, uši, rty, krk, podpaží, břicho, záda, ruce, nohy... Kontaktní ekzém může postihnout kteroukoli část těla.

V našem každodenním životě pocházejí alergeny hlavně ze čtyř zdrojů. Oděvy: mezi nejčastější patří barvy na textil, kůže, lepidlo nebo guma na botách, niklové doplňky (přezka na opasku, knoflíky na kalhotách, náušnice atd.).

Kosmetika: parfémy, šampony, deodoranty, barvy na vlasy, laky na nehty atd.

Na třetím místě jsou léky aplikované na kůži, jako jsou antiseptika nebo protizánětlivé krémy, následované alergeny vyskytujícími se na pracovišti.

Podrobně o ekzému na břiše a zádech

Podrobně o ekzému na obličeji a krku

Podrobně o ekzému na pažích a nohou

ODPOVÍDÁME NA VAŠE DOTAZY

Jsme tu, abychom odlišili pravdivé a nepravdivé informace.

To je pravda. Některé kontaktní alergie mohou pocházet z rukou. Příklad? Lak na nehty, který nemusí vyvolat reakci na prstech, ale může vyvolat alergii v jiných partiích na pokožce, například na očních víčkách, obličeji a krku.

Pravda. I po letech používání stejného parfému nebo mytí stejným sprchovým gelem se může náhle objevit alergická reakce... Ve skutečnosti existuje mezi prvním vystavením alergenní látce a výskytem příznaků určité latentní období. Tato doba se může pohybovat od několika dnů až po několik let. Jinými slovy, můžete se náhle stát alergickými i na produkt, který dosud nezpůsoboval žádné problémy.

To není pravda. Špatná hygiena nemá se vznikem ekzému nic společného. Naopak, vzplanutí ekzému může vyvolat příliš časté mytí nebo používání přípravků obsahujících dráždivé látky.

NAŠE ŘEŠENÍ PRO OBNOVU PLETI

Produkty Eau Thermale Avène jsou navržené tak, abyste se cítili lépe ve své kůži
av_xeracalm_balm_1_post_3282770114171_ld -2-

Řada XeraCalm A.D

Miluji ji, už mě netrápí zarudnutí, svědění ani alergie. Moje pokožka je jemná. Objevte naše produkty proti svědění
Zpět na začátek