Obsah

Lupénka ve vlasové pokožce

Všimli jste si červených skvrn a malých šupinek odumřelé kůže na okrajích obličeje a vlasů. Někdy svědí. Co když to způsobuje lupénka? Zde je několik tipů, jak ji rozpoznat, předcházet a mírnit její příznaky.

av_eczema-psoriasis_cuir-chevelu_1x1_619_619

Rozpoznání lupénky ve vlasové pokožce

Pokožka hlavy je jedním z nejčastějších míst výskytu lupénky, které postihuje polovinu všech lidí trpících lupénkou. Toto chronické kožní onemocnění poznáte podle červených skvrn s bílou odumřelou kůží (šupinami) na povrchu. Lupénka je způsobena nadměrně rychlou obnovou kožních buněk a přechází ve vzplanutí.
Lupénka na vlasové položce se může nacházet v horní části čela, za ušima a vzadu na krku, nebo dokonce pokrývat celou hlavu jako helma. Lupénka ve vlasech způsobuje skutečné potíže, často spojené se svěděním. Šupinatění pokožky vede ke vzniku velkých, suchých, bílých plaků. Vzhledem k postižené části těla je její psychologický dopad obvykle značný.

Lupénka

ODBORNÉ PORADENSTVÍ V PŘÁTELSKÉM DUCHU

„Už jsou to dva roky, co jsem si na vlasové pokožce všimla skvrn o průměru několika centimetrů se strupy, které odpadávají jako lupy. Je to lupénka?"

 

Prevence a léčba lupénky na hlavě 

Diagnózu lupénky na hlavě musí stanovit lékař nebo dermatolog. V závislosti na konkrétním místě vám předepíše vhodné léky ve formě gelu, mléka, pěny, krému nebo šamponu. Pokud se lupénka na hlavě vyskytuje spíše na čele, za ušima a na zadní straně krku, zvažte pokožku mimo období vzplanutí hydratovat. Pro prevenci vysušování pokožky, které je u lidí trpících lupénkou běžné, se doporučuje každodenní aplikace emolienčního přípravku. Pro tento účel zvolte dostatečně fluidní emolienční přípravek, který usnadní aplikaci. Musí být přizpůsoben pro toto použití a je nutné respektovat uvedené pokyny k použití.(např. naneste emolienční přípravek konečky prstů na pokožku hlavy malými krouživými pohyby, nechte působit 3 hodiny nebo přes noc a poté smyjte jemným šamponem). Tím se omezí tvorba šupin a svědění, které může být v případě lupénky na hlavě intenzivní. Škrábání lézí může způsobit sekundární infekce a vést k tzv. Koebnerovu fenoménu, který lupénku ještě zhoršuje.

Péče a tipy proti svědění

av_votre-peau_cicatrisation_ameliorer-aspect_1x1_619_619

Otázky ohledně lupénky na hlavě

Vzhledem k umístění na vlasové pokožce vyvolává lupénka určité otázky.

Způsobuje vypadávání vlasů?

Ne, lupénka na hlavě sama o sobě vypadávání vlasů nezpůsobuje. Pokud se však neléčí, může zpomalit růst vlasů, které se zachycují v šupinách. Škrábání také přispívá k jejich křehkosti a lámavosti.

Mohu si barvit vlasy?

Za určitých podmínek ano. Barvení se například nedoporučuje během vzplanutí nebo na podrážděné či nedávno poškrábané kůži. V každém případě volte raději barvy s přírodními účinnými látkami než chemická barviva, která mohou dráždit.

Život s ekzémem a lupénkou

ODBORNÉ PORADENSTVÍ V PŘÁTELSKÉM DUCHU

Lupénka na vlasové pokožce: několik tipů, jak se vyvarovat škrábání

Pokud máte lupénku na vlasové pokožce, dbejte na to, abyste používali velmi jemný šampon, protože jakékoli podráždění může vyvolat vzplanutí lupénky, a tedy svědění. Kartáčování a sušení musí být také co nejšetrnější.
Pokožku je třeba pečlivě mýt a denně hydratovat. Mycí olej a emolienční přípravek například pomáhají „zjemnit“ šupiny a omezit svědění a škrábání.
V kombinaci s léčbou předepsanou lékařem nebo dermatologem vám tato opatření pomohou zlepšit stav lupénky na vlasové pokožce.

 

Osvědčené postupy pro léčbu lupénky na vlasové pokožce

Základem péče o vlasovou pokožku při lupénce je každodenní hydratace. K mytí obličeje a vlasů a hydrataci citlivých partií vybírejte přípravky speciálně určené pro suchou pokožku a svědění a nanášejte je šetrně konečky prstů. Pokožku a vlasy je třeba také co nejšetrněji osušit.

Ze stejného rozsahu

Naše řešení pro lupénku na vlasové pokožce

Přípravky Eau Thermale Avène určené ke zklidnění lupénky na vlasové pokožce.

Avène Termální voda ve spreji

Avène Termální voda ve spreji

Zklidňuje - Obnovuje kožní bariéru

Zpět na začátek