Lupénka ve vlasové pokožce
Všimli jste si červených skvrn a malých šupinek odumřelé kůže na okrajích obličeje a vlasů. Někdy svědí. Co když to způsobuje lupénka? Zde je několik tipů, jak ji rozpoznat, předcházet a mírnit její příznaky.
Pokožka hlavy je jedním z nejčastějších míst výskytu lupénky, které postihuje polovinu všech lidí trpících lupénkou. Toto chronické kožní onemocnění poznáte podle červených skvrn s bílou odumřelou kůží (šupinami) na povrchu. Lupénka je způsobena nadměrně rychlou obnovou kožních buněk a přechází ve vzplanutí.
Lupénka na vlasové položce se může nacházet v horní části čela, za ušima a vzadu na krku, nebo dokonce pokrývat celou hlavu jako helma. Lupénka ve vlasech způsobuje skutečné potíže, často spojené se svěděním. Šupinatění pokožky vede ke vzniku velkých, suchých, bílých plaků. Vzhledem k postižené části těla je její psychologický dopad obvykle značný.
„Už jsou to dva roky, co jsem si na vlasové pokožce všimla skvrn o průměru několika centimetrů se strupy, které odpadávají jako lupy. Je to lupénka?"
Diagnózu lupénky na hlavě musí stanovit lékař nebo dermatolog. V závislosti na konkrétním místě vám předepíše vhodné léky ve formě gelu, mléka, pěny, krému nebo šamponu. Pokud se lupénka na hlavě vyskytuje spíše na čele, za ušima a na zadní straně krku, zvažte pokožku mimo období vzplanutí hydratovat. Pro prevenci vysušování pokožky, které je u lidí trpících lupénkou běžné, se doporučuje každodenní aplikace emolienčního přípravku. Pro tento účel zvolte dostatečně fluidní emolienční přípravek, který usnadní aplikaci. Musí být přizpůsoben pro toto použití a je nutné respektovat uvedené pokyny k použití.(např. naneste emolienční přípravek konečky prstů na pokožku hlavy malými krouživými pohyby, nechte působit 3 hodiny nebo přes noc a poté smyjte jemným šamponem). Tím se omezí tvorba šupin a svědění, které může být v případě lupénky na hlavě intenzivní. Škrábání lézí může způsobit sekundární infekce a vést k tzv. Koebnerovu fenoménu, který lupénku ještě zhoršuje.
Lupénka na vlasové pokožce: několik tipů, jak se vyvarovat škrábání
Pokud máte lupénku na vlasové pokožce, dbejte na to, abyste používali velmi jemný šampon, protože jakékoli podráždění může vyvolat vzplanutí lupénky, a tedy svědění. Kartáčování a sušení musí být také co nejšetrnější.
Pokožku je třeba pečlivě mýt a denně hydratovat. Mycí olej a emolienční přípravek například pomáhají „zjemnit“ šupiny a omezit svědění a škrábání.
V kombinaci s léčbou předepsanou lékařem nebo dermatologem vám tato opatření pomohou zlepšit stav lupénky na vlasové pokožce.
Základem péče o vlasovou pokožku při lupénce je každodenní hydratace. K mytí obličeje a vlasů a hydrataci citlivých partií vybírejte přípravky speciálně určené pro suchou pokožku a svědění a nanášejte je šetrně konečky prstů. Pokožku a vlasy je třeba také co nejšetrněji osušit.
Přípravky Eau Thermale Avène určené ke zklidnění lupénky na vlasové pokožce.