Obsah

Lupénka a ekzém u dospělých: naše péče a tipy proti svědění

Ekzém a lupénka: Jak zmírnit svědění?

Proč ekzém a lupénka svědí? 

Jak víte, nutkání škrábat se není nikdy příjemné. Může nás zastihnout v tu nejhorší možnou chvíli, a nakonec zaměstná všechny naše myšlenky! To může výrazně ovlivnit kvalitu našeho života. Víte, kde se v případě ekzému a lupénky bere nutkání škrábat se? Důvodů je mnoho. Během zhoršení příznaků se u vás může vyskytnout zánět. Může to být ale také tím, že je vaše pleť suchá, nebo dokonce tím, že jste se ocitli v nečekané situaci: úzkost, stresové události atd. mohou nutkání vyvolat... Je to začarovaný kruh: čím více se škrábete, tím více se chcete škrábat. Proto je důležité působit na tyto různé oblasti, abyste znovu nabyli určitý komfort. 

100 % pacientů s atopickou dermatitidou, dětí i dospělých, si škrábe kůži.

Joëlle Nonni, vedoucí vzdělávacích seminářů o zdraví pleti – lázně Avène

Hydratace na prvním místě

Klíčem k boji proti svědění je hydratace. Proč? Jednoduše proto, že nejen zklidňuje, ale také zabraňuje svědění. A o řešení není nouze. Zaprvé, k hydrataci pleti lze použít emolienční přípravky. V ideálním případě by se měly emolienční přípravky aplikovat jednou až dvakrát denně. Malý tip: mějte přípravek vždy po ruce v tašce nebo v kancelářské zásuvce.

Do péče můžete zahrnout také termální vodu. Několik vydatných postřiků a přikládání namočených obkladů pomůže zklidnit pokožku. Bonusový tip: chlad znecitlivuje svědění. 

Vyhněte se svědění: jaké jsou výhody emolienčních přípravků?

Jak používat emolienční přípravek

 

1. Několikrát denně

Denně po umytí používejte emolienční přípravek. Rozprostřete dostatečné množství krému mezi dlaněmi. Naneste jej na obličej a tělo. V případě svědění aplikaci emolienčního přípravku během dne opakujte.

2. Jak správně rozetřít krém

Na obličej naneste krém jemně konečky prstů. Na zbytek těla nanášejte na pokožku širokými tahy, aniž byste ji třeli. Třením pokožky, aby se přípravek lépe vstřebal spíše její stav zhoršíte.

 

Svědění: nepodléhejte pokušení

Když začne pokožka svědit, je nejlepší se škrábání vyhnout. Proč? Protože je to skutečně začarovaný kruh. Škrábání způsobuje vznik ložisek a zvyšuje riziko sekundární infekce. To vás nutí škrábat se ještě víc.

Pouhých pět minut škrábání totiž může oddálit účinek léčby o patnáct dní. 

A pokud je pokušení škrábat se příliš silné, učiňte tak jemně, plochou ruky, masážním válečkem nebo hladkými oblázky. Můžete se také spolehnout na zklidňující vlastnosti chladu: například pomocí hladkých oblázků, které jste měli v lednici. Proč nepoužít chladicí obklady nebo sáček mraženého hrášku, který můžete nechat působit 10 minut? Dbejte na to, abyste je nepřikládali přímo na pokožku. 

Zpět na začátek