Obsah

Lupénka a ekzém u dětí: naše péče a tipy proti svědění

Proč ekzém a lupénka svědí?

Zde budeme hovořit především o ekzému. U dětí lupénka obvykle nesvědí nebo svědí jen velmi málo. Proč ekzém svědí? Pokud trpíte ekzémem, možná jste nevědomky přenesli atopické kožní onemocnění i na dítě. Jednoduše řečeno, ochranná kožní bariéra dítěte nefunguje tak, jak by měla. Kůže je sušší a více vystavená infekcím a alergenům. Výsledkem je výskyt skvrn, zarudlých ploch a svědění. To má silný dopad na kvalitu života vašeho dítěte – a také na váš život – dítě může mít potíže s usínáním, špatnou náladu a další problémy.

Podlehnutí svědění (pruritu) zvyšuje počet lézí a riziko sekundární infekce. Škrábání podněcuje zánět, který vyvolává touhu po dalším škrábání a uzavírá jedince do začarovaného kruhu.

AV_ATSW_Spray_Soothing baby-s irritations_social_post_3282779003124_LD-jpg

Jak zmírnit svědění

Zklidnění pokožky vašeho děťátka je zásadní. Pomoci vám může několik jednoduchých, ale užitečných kroků. Především dítěti škrábání nezakazujte. Takové rady mají na děti často opačný účinek. 

Chlad zklidňuje svědění. Mějte po ruce termální vodu ve spreji a ventilátor, který pokožku ochladí.Masírujte pokožku hladkými oblázky, které jste uchovávali v chladničce. 

Když je kůže svědivá, povzbuďte dítě, aby škrábalo něco jiného, například dečku. A pokud je nutkání opravdu příliš silné, může si dítě dlaní jemně třít nebo poklepávat na kůži. Případně lze vyzkoušet masážní kolečko. 

Nakonec můžete zkusit odvést pozornost dítěte jinam. Hrajte si, zpívejte, tancujte – cokoli je potřeba!

Vyhněte se svědění: jaké jsou výhody emolienčních přípravků?

Použití emolienčního přípravku pomáhá obnovit ochrannou funkci pokožky dítěte a zabraňuje svědění. Kromě toho, že jsou tyto přípravky účinné, může se aplikace emolienčního přípravku stát skutečným okamžikem sdílení a budování citové vazby.

Správný čas pro emolienční přípravky

V ideálním případě by se měla kúra aplikovat večer po umytí. I když léze zmizí, opakujte ošetření, jakmile svědění ustane, abyste prodloužili dobu, než se příznaky ekzému opět zhorší.

Používejte emolienční přípravky na celé tělo

Vmasírujte emolienční přípravek do každé části těla od hlavy až k patě a dbejte na to, abyste se vyhnuli ekzematickým plochám. A co obličej? Nanášejte emolienční přípravek malými tahy a nezapomeňte na zadní část uší. Na oční víčka, ústa a koutky úst nanášejte konečky prstů. 

A aby bylo nanášení emolienčních přípravků zábavné, proč nepoužít nějakou vhodnou dětskou říkanku?

 

ODBORNÉ PORADENSTVÍ V PŘÁTELSKÉM DUCHU

Co když dítě nepostojí?

Pro menší děti není při hydratační péči vždy snadné vydržet v klidu. Eau Thermale Avène vám pomůže. Ve 21 příbězích, které pomáhají proti škrábání, můžete sledovat každodenní dobrodružství Pikédoo a jeho „zemi“. Je to skvělá pomůcka, která vám pomůže nanést na pokožku vašeho dítěte emolienční přípravky a zároveň dítě uklidní. Je to jednoduchý malý bonus, který vám pomůže lépe porozumět kožním problémům a osvojit si správné návyky pro každý den... téměř bez přemýšlení.

Správné postupy pro prevenci svědění

Měli byste využít každé příležitosti k optimalizaci pečujícího rituálu. Nejlepším způsobem boje proti svědění je prevence. 

Co dělat a čeho se vyvarovat. Dítě koupejte pouze jednou denně v teplé vodě po dobu maximálně 15 minut. Používejte pouze šetrné čisticí přípravky bez obsahu mýdla. Pokožku osušte, ale netřete. Snažte se dítě oblékat do bavlněného oblečení. Nevystavujte dítě alergenním látkám (zvířecí srst, prach atd.).

Abyste se vyhnuli škrábání lézí, pravidelně dítěti stříhejte nehty a od útlého věku je učte nedotýkat se ekzému.

Zpět na začátek