Obsah

Ekzém na rukou a nohou

Svědí vás ruce po umytí? Pociťujete bolest po použití některých přípravků v domácnosti? Trápí vás také nohy, zejména když se potíte? Je možné, že jsou vaše ruce a nohy postiženy ekzémem. Toto kožní onemocnění může být bolestivé a ztěžovat každodenní život a práci. Zde jsou naše tipy, jak ho zmírnit.

av_eczema-psoriasis_mains_plaques-rouges_1x1 472x472

Jak poznat ekzém na rukou a nohou?

Velmi suchá a zesílená kůže na hřbetu ruky, malé puchýřky jakoby naplněné vodou mezi prsty, loupající se konečky prstů... Jedná se o nejčastější formy ekzému rukou a nohou, které mohou postihovat celé končetiny nebo jejich části. U tohoto chronického kožního onemocnění se střídají období vzplanutí (puchýře, svědivé červené skvrny, popraskaná kůže atd.) s obdobími klidu, kdy však kůže zůstává suchá. Obecně se zhoršuje chladným nebo velmi horkým počasím nebo kontaktem s některými dráždivými látkami. Ekzém na rukou a nohou může mít několik příčin, které není vždy snadné identifikovat.

ODBORNÉ PORADENSTVÍ V PŘÁTELSKÉM DUCHU

„Při úklidu nezapomeňte používat rukavice, které chrání ruce před dráždivými produkty.“
Tatiana

 

Co způsobuje ekzém na rukou a nohou?

Ekzém na rukou a nohou může být způsoben několika faktory.

 

Kontaktní ekzém

Jedná se o alergickou reakci na určitý alergen. Na rukou ji vyvolává přítomnost některých přípravků používaných v domácnosti, kosmetika apod. Některá povolání jsou těmto alergenům obzvláště vystavena. Na nohou je často příčinou materiál ponožek nebo bot.

Kontaktní ekzém

Atopický ekzém

V tomto případě se nejedná o specifickou alergii, ale o genetickou predispozici, díky které do kůže snáze pronikají všechny alergeny. Pokožka rukou je vystavená každodenní zátěži. Na nohou se ekzém lokálně vyskytuje spíše na kotnících a nártech než na chodidlech. 

Atopický ekzém (příčiny – definice – schéma atd. )

Dyshidróza, další příčina ekzému na rukou a nohou

Pokud je vaše svědění způsobeno malými, velmi bolestivými puchýřky naplněnými průhlednou tekutinou, které se objevují zejména na jaře nebo v létě, pak je váš ekzém na rukou a nohou pravděpodobně způsoben dyshidrózou, nazývanou také bulózní ekzém. Její původ není dobře znám, ale většinou vzniká na atopickém podkladu. Existuje několik faktorů, které tento typ ekzému vyvolávají nebo podporují: alergie na některé kovy (nikl, kobalt), teplo, nadměrné pocení, plíseň nohou atd. Objevuje se podél prstů na rukou a nohou, na dlaních a na chodidlech.

av_eczema-psoriasis_main_dyshidrose_1x1 472x472

ODBORNÉ PORADENSTVÍ V PŘÁTELSKÉM DUCHU

Důležité je zjistit, co ekzém na rukou a nohou vyvolává.

Nejprve je třeba zjistit, zda reakci na rukou či nohou vyvolává určitý alergen (s tím vám může pomoci alergolog). Pokud ano, měli byste se kontaktu s alergenem snažit vyhýbat, například chránit ruce při mytí nádobí nebo nosit bavlněné ponožky místo těch ze syntetických materiálů.

Někdy se ovšem nepodaří konkrétní příčinu zjistit. Dobrou zprávou je, že bez ohledu na příčinu spočívá léčba ekzému na rukou a nohou ve stejném přístupu: dermokortikoidy ve fázi vzplanutí a každodenní hydratace v klidových obdobích, aby se tato vzplanutí oddálila a snížila jejich četnost.

Léčba atopického ekzému

av_xeracalm_soothing-concentrate_1_post_3282770114201_hd 472x472

Osvědčené postupy pro zmírnění ekzému na rukou a nohou

Emolienční krémy, které obnovují ochrannou kožní bariéru a chrání pokožku před alergeny, jsou ideální pro hydrataci a zklidnění rukou a nohou postižených ekzémem. Měly by se aplikovat jemnou masáží, v případě potřeby i několikrát denně. Bavlněné rukavice a ponožky mohou optimalizovat jejich hydratační účinek. Některé krémy jsou také speciálně navrženy tak, aby izolovaly pokožku rukou od dráždivých látek a vytvořily průhlednou ochrannou bariéru podobnou rukavici.

Péče a tipy proti svědění

Zpět na začátek