Obsah

Ekzém na obličeji a krku

Ekzém se může vyskytovat na všech částech těla. Červených skvrn a svědění nejsou ušetřeny ani obličej (tváře, čelo, rty nebo uši) a krk. Naštěstí existují řešení, která zmírňují nepříjemné pocity během vzplanutí a chrání tenkou a křehkou pokožku obličeje.

av_eczema-psoriasis_cou_1x1_619_619

Příčiny ekzému na obličeji a krku

Na obličeji a krku se může objevit atopický nebo kontaktní ekzém. V případě obličeje postihuje více kojence a dospělé. Ekzém na krku je běžný u dětí. 
Pokud je příčinou alergen, může se jednat o rtěnku nebo bižuterii obsahující nikl. Alergen se může na obličej přenést také rukama, například z laku na nehty či vzduchem, ve kterém je rozptýlen zejména pyl. Krk je tedy velmi exponovanou částí těla, protože se ho často dotýkáme, aniž bychom si to uvědomovali. Navíc v zimě je v kontaktu s řadou obleční či věcí, jako jsou visačky na rolácích nebo vlněné šály, které mohou pokožku podráždit.

Kontaktní ekzém

Atopický ekzém

Když se ložiska ekzému objeví na obličeji, je nemoc viditelná a pohledy ostatních mohou být hůře snášené.

Stéphanie MerhandZakladatelka francouzského Eczema Association Associationeczema.fr

 

Ekzém může postihnout i uši

Zarudnutí na ušním lalůčku, strupy v záhybech, bolest nebo dokonce zvláštní nepříjemný pocit. Ekzém se někdy objevuje i na uších. Pokud se v záhybu pod ušním lalůčkem objeví trhlina, jedná se s největší pravděpodobností o atopickou formu. Na těchto místech se však často vyskytuje i kontaktní ekzém. Doporučujeme se zaměřit na následující příčiny: náušnice z bižuterie, mobilní telefony, naslouchátka, šampon, barva na vlasy nebo dokonce kapky do uší.

av_eczema-psoriasis_oreilles_1x1_619_619

Zmírnění příznaků ekzému na obličeji a krku

Zde uvádíme základní pravidla pro zmírnění vzplanutí ekzému a dlouhodobé zklidnění pokožky na obličeji.

Předcházejte vzplanutí ekzému na obličeji a krku

Zatímco léčba vzplanutí ekzému na obličeji a krku obvykle spočívá v lokální léčbě za použití kortizonu nebo lokální imunosupresivní masti, mimo vzplanutí je třeba kůži regenerovat. Abyste snížili reaktivitu a zmírnili četnost zhoršení příznaků, používejte každý den emolienční přípravek.

Zklidnění pokožky obličeje a krku dítěte

U miminek se ekzém objevuje na vlasové pokožce, tvářích a v záhybech na krku. Červené, krustovité skvrny jsou někdy způsobeny také sliněním. Pro zmírnění vzplanutí aplikujte několikrát denně vhodný emolienční přípravek. K léčbě při vzplanutí může lékař předepsat dermokortikoidy.

Ekzém u kojenců

Přípravky

ODBORNÉ PORADENSTVÍ V PŘÁTELSKÉM DUCHU

Jak se vypořádat s ekzémem kolem úst?

Když se kolem úst a na rtech objeví mokvající strupy, jedná se o vzplanutí ekzému. Ať už se jedná o atopický nebo kontaktní ekzém, aplikace lokálního kortikosteroidu rychle uleví od souvisejícího pruritu, tj. svědění. Tato léčba však nestačí. Je nezbytné dbát na používání emolienčního přípravku, a to i mimo vzplanutí. Pokožka bude lépe hydratovaná a chráněná a vy budete moci zhoršení příznaků oddálit. Měli byste se také vyvarovat dotýkání a olizování rtů, abyste předcházeli podráždění. Další tip: pokud jste hudebník, může být příčinou dermatitidy i váš nástroj, například trubka nebo klarinet.

av_eczema-psoriasis_maquillage-medical_1x1_619_619

 

Používejte make-up šetrný k pleti

Před použitím nového make-upu ho nejprve vyzkoušejte na malé plošce pleti. Tím zabráníte vzplanutí ekzému. Používejte medicínský make-up a čisticí přípravek bez parfemace. Přebytečné množství odstraňte jednorázovým kapesníčkem. Poté pleť postříkejte termální vodou Avène a masírujte ji, abyste odstranili všechny zbývající nečistoty. Nakonec pleť jemně osušte přiložením měkkého ručníku. Produkty vyměňujte jednou za 3 měsíce.

Péče a tipy proti svědění pro dospělé

Chlad pomáhá zmírnit svědění a zarudnutí kůže. Proto neváhejte dát hydratační krém na celý den do chladničky, abyste mohli večer v případě potřeby pleť zklidnit.

Stéphanie MerhandZakladatelka francouzského Eczema Association Associationeczema.fr
Ze stejného rozsahu

Naše řešení pro zmírnění atopického ekzému.

Přípravky Eau Thermale Avène určené ke zklidnění atopického ekzému.

Avène Termální voda ve spreji

Avène Termální voda ve spreji

Zklidňuje - Obnovuje kožní bariéru

Zpět na začátek