Obsah

Kojenecký ekzém

Má vaše dítě suchou pokožku a červené skvrny na obličeji, rukou a nohou? Škrábe se, kroutí se a špatně spí? Možná trpí dětským ekzémem. Přestože toto běžné onemocnění obvykle v kojeneckém věku vymizí, vaše dítě potřebuje úlevu.

av_eczema-psoriasis_bebe_1x1_v1

Kojenecký ekzém: jak ho poznat, jak mu porozumět a dopřát dítěti úlevu

Vaše dítě je nevrlé, špatně spí, tře se o prostěradlo, kroutí se... Kojenecký ekzém se objevuje několik týdnů po narození. Nejvíce náchylné jsou čelo, tváře a brada, ale zarudlé skvrny se mohou objevit i na jiných částech těla. Pokožka pod plenkou je naštěstí většinou ušetřena. 

Tento typ ekzému se pak usazuje v záhybech: pod lokty, koleny, zápěstím. Kojenecký ekzém postihuje přibližně dvě z deseti dětí a souvisí i s dědičnými faktory. V kojeneckém věku se obvykle spontánně zahojí, ale dítěti je třeba ulevit a pečovat o něj i v době mezi jednotlivými vzplanutími.

Řiďte se proto našimi radami, jak zklidnit dětskou pokožku

Když ho vidím, jak se škrábe, mám chuť mu pomoci a ulevit mu. Všichni jsme se rozhodli bojovat společně, aby mohl dobře prospívat.

Cécile, Théova matka

Kojenecký ekzém: je nutný test na alergii? 

Není to podstatné, protože ekzém není striktně vzato alergické onemocnění. K diagnostice dětského ekzému stačí vyšetření praktickým lékařem, dermatologem nebo pediatrem. 

Může však souviset i s alergií na kravské mléko obsažené v kojenecké výživě. Tuto hypotézu je třeba zvážit, pokud se vyrážka vyskytuje na velké části těla nebo pokud dítě trpí zažívacími problémy: špatně tráví mléko a nepřibývá na váze. V tomto případě a pouze v tomto případě budou provedeny alergologické testy. V případě potvrzené alergie je nutné mléko nahradit, aby nedošlo k nutričnímu nedostatku.

av_votre-peau_cicatrisation_ameliorer-aspect_1x1

Kojenecký ekzém: atopická dermatitida nebo kontaktní ekzém?

Oba typy ekzémů se mohou vyskytovat u dětí, ale jejich původ, průběh a léčba se liší.

Atopický ekzém... ?

Atopický ekzém je u kojenců způsobený genetickou predispozicí kůže, která neplní svou roli bariéry proti vnějším vlivům. Atopický ekzém u kojenců není způsobený konkrétním alergenem, ale vysokou citlivostí kůže na všechny alergeny.

Přečtěte si vše o atopickém ekzému

...nebo kontaktním ekzému?

Kontaktní ekzém se u kojenců obvykle objevuje později než atopický ekzém. Jedná se o alergickou reakci na alergen po kontaktu s výrobkem nebo předmětem: mýdlem, parfémem, niklem atd. Zánětlivá reakce, tj. svědivé červené skvrny, je v tomto případě hyperlokalizovaná. 
V obou případech je třeba dítě hydratovat a ulevit mu.

Přečtěte si vše o kontaktním ekzémuNaše rady pro hydrataci a ochranu proti svědění

ODBORNÉ PORADENSTVÍ V PŘÁTELSKÉM DUCHU

Dětský ekzém lze zmírnit jak v době vzplanutí, tak v klidové fázi.

Vzplanutí dětského ekzému se projevuje tím, že se objeví červené, svědící skvrny. Na toto období, které trvá několik dní, lékař předepíše dermokortikoidy, lék bázi kortizonu. Při lokální aplikaci a při dodržení pokynů lékaře výrazně zlepšuje kvalitu života dítěte.

Mimo vzplanutí zůstává kůže suchá a křehká. Je důležité ji vyživovat a chránit vhodným krémem, aby byla dobře hydratovaná. Každodenní aplikace emolienčního přípravku pomáhá oddálit vzplanutí ekzému u dítěte.

Řiďte se proto našimi radami, jak zklidnit dětskou pokožku

av_xeracalm_cream_social_1_post_3282779405553_hd

Osvědčené postupy pro zmírnění ekzému u kojenců

Základem léčby dětského ekzému je proto pravidelná aplikace emolienčního přípravku, nejlépe hned po koupeli.. 

Po umytí dítěte nedráždivým přípravkem ho jemně osušte a následnězahřejte v rukou krém, aby se zjemnil před aplikací. Aplikujte ho následně jemnou masáží dítěte od stehen ke kotníkům, od ramen k zápěstím, od hrudníku k břichu a od zadní části ramen k hýždím, nezapomeňte na obličej. Zárukou je účinnost a sdílená chvilka něžnosti! 

Pravidla hydratace

Ze stejného rozsahu

Naše řešení pro zmírnění kojeneckého ekzému

Přípravky Eau Thermale Avène určené ke zklidnění a výživě dětské pokožky.

Avène Termální voda ve spreji

Avène Termální voda ve spreji

Zklidňuje - Obnovuje kožní bariéru

Zpět na začátek