Obsah

Jak léčit lupénku

Lupénka je chronické, nepředvídatelné a náročné onemocnění. Svědění a suchost kůže však lze zmírnit, aby se zabránilo riziku recidivy. Stručněji řečeno, mít oddálit a mít pod kontrolou zhoršení příznaků. Podívejme se na řešení, která vám mohou změnit život!

av_votre-peau_cicatrisation_ameliorer-aspect_1x1 472x472

 

Léčba přizpůsobená vaší lupénce

Každý pacient vyžaduje vlastní léčbu, která je přizpůsobena několika kritériím: závažnosti onemocnění, postiženému místu, životnímu stylu a dopadu onemocnění na každodenní život. Volbu léčebné strategie mohou ovlivnit také některé kontraindikace a rodinná anamnéza. Mít k lékaři důvěru je proto nezbytné. Individuální přístup je pro co největší úlevu od lupénky a zlepšení kvality vašeho života nezbytný.

ODBORNÉ PORADENSTVÍ V PŘÁTELSKÉM DUCHU

„Řízení léčby je založeno na použití lokálních přípravků u mírných a lehce závažných forem. Ty lze kombinovat s léky vyhrazenými pro středně těžké až těžké formy.“

 www.dermato-info.fr, French Society of Dermatology

 

Doplňkové přístupy k léčbě lupénky

Prvním krokem při léčbě lupénky je vyvarovat se jejím spouštěčům: v závislosti na konkrétních okolnostech to může být slunce, stres atd. Váš dermatolog vám nabídne konkrétní léčbu pro období vzplanutí a jinou pro lehčí udržovací fáze léčby. Ve fázi vzplanutí se předepisuje lokální léčba: dermokortikoidy a/nebo analogy vitaminu D3. V případě rezistence na ně se používají léky nelokální povahy (retinoidy, metotrexát, ciclosporin, apremilast). K bělení kožních lézí se používá fototerapie. Ta probíhá třikrát týdně po dobu dvou měsíců. Pro pochopení a zmírnění následků tohoto onemocnění pomáhá například vhodný make-up, lázeňské procedury, pravidelné lékařské kontroly, psychologická péče a relaxace.

Vodoléčba při ekzému a lupénce

av_instit-doctor-skin-patient-hdrvb-square 472*472

Kam patří hydratační produkty?

Emolienční látky, které zjemňují a hýčkají vaši pokožku.

Emolienční přípravky zjemňují suchou kůži (xerózu), zklidňují záněty a zmírňují svědění (pruritus). Jsou velmi užitečné pro pacienty, kterým léčba vysušuje kůži (perorální retinoidy a PUVA terapie).

Tyto emolienční přípravky se používají během vzplanutí spolu s lokální léčbou. Aby byla léčba lupénky co nejúčinnější, je třeba používat emolienční přípravky denně! 

Pravidla hydratace

ODBORNÉ PORADENSTVÍ V PŘÁTELSKÉM DUCHU

Správná léčba lupénky u dítěte 

I když je to vzácné, lupénka se může objevit i u dětí. Důležité je zabránit vysušování dětské pokožky šetrnou a pravidelnou hydratací. Vybírejte mycí gely bez mýdla a produkty s neutrálním pH. Ty respektují hydrolipidický film a nevysušují pokožku. Dalším tipem je zajistit, aby byla voda ve sprše nebo koupeli dítěte vlažná. Horká voda podporuje vysušování pokožky a aktivuje zánět, a tím i lupénku. Dětem se také doporučuje psychologická podpora, aby onemocnění mělo co nejmenší vliv na jejich duševní pohodu.

Lupénka u dětí

av_xeracalm_lipid-replenishing-cleansing-oil_7_post_3282770146790_ld_1-1 472x472

Chlad, slunce... rady pro odolnou pleť!

Chraňte svoji pleť před nepříznivými vnějšími vlivy:

  • Čas strávený ve sprše omezte na 5-10 minut. Pokud je voda příliš tvrdá, vysušuje pokožku, proto používejte šetrné mycí přípravky bez mýdla.
  • Po sprše použijte emolienční přípravek. Vybírejte hydratační přípravky bez parfemace vyvinuté speciálně pro citlivou pokožku.
  •  Slunce může být prospěšné, ale také škodlivé. Použití opalovacího krému také ochrání vaši pokožku, zejména pokud lupénka postihuje obličej. 

Péče a tipy proti svědění

Slunce a lupénka

Zpět na začátek