Jak léčit lupénku
Každý pacient vyžaduje vlastní léčbu, která je přizpůsobena několika kritériím: závažnosti onemocnění, postiženému místu, životnímu stylu a dopadu onemocnění na každodenní život. Volbu léčebné strategie mohou ovlivnit také některé kontraindikace a rodinná anamnéza. Mít k lékaři důvěru je proto nezbytné. Individuální přístup je pro co největší úlevu od lupénky a zlepšení kvality vašeho života nezbytný.
„Řízení léčby je založeno na použití lokálních přípravků u mírných a lehce závažných forem. Ty lze kombinovat s léky vyhrazenými pro středně těžké až těžké formy.“
www.dermato-info.fr, French Society of Dermatology
Prvním krokem při léčbě lupénky je vyvarovat se jejím spouštěčům: v závislosti na konkrétních okolnostech to může být slunce, stres atd. Váš dermatolog vám nabídne konkrétní léčbu pro období vzplanutí a jinou pro lehčí udržovací fáze léčby. Ve fázi vzplanutí se předepisuje lokální léčba: dermokortikoidy a/nebo analogy vitaminu D3. V případě rezistence na ně se používají léky nelokální povahy (retinoidy, metotrexát, ciclosporin, apremilast). K bělení kožních lézí se používá fototerapie. Ta probíhá třikrát týdně po dobu dvou měsíců. Pro pochopení a zmírnění následků tohoto onemocnění pomáhá například vhodný make-up, lázeňské procedury, pravidelné lékařské kontroly, psychologická péče a relaxace.
I když je to vzácné, lupénka se může objevit i u dětí. Důležité je zabránit vysušování dětské pokožky šetrnou a pravidelnou hydratací. Vybírejte mycí gely bez mýdla a produkty s neutrálním pH. Ty respektují hydrolipidický film a nevysušují pokožku. Dalším tipem je zajistit, aby byla voda ve sprše nebo koupeli dítěte vlažná. Horká voda podporuje vysušování pokožky a aktivuje zánět, a tím i lupénku. Dětem se také doporučuje psychologická podpora, aby onemocnění mělo co nejmenší vliv na jejich duševní pohodu.
Chraňte svoji pleť před nepříznivými vnějšími vlivy:
Přípravky Eau Thermale Avène určené ke zklidnění atopické pleti: