Obsah

Život s ekzémem a lupénkou – Dospělí – Vhodná hygiena

Vaše každodenní hygiena

Ekzém a lupénka: proč se mýt každý den?

Kůže trpící ekzémem nebo lupénkou je oslabená, a proto je vystavená vysokému riziku infekce. Proto je důležité každý den mýt pokožku vhodnými nedráždivými přípravky. Ať už se nacházíte ve fázi akutního zhoršení příznaků, nebo ne, každý den si pleť šetrně myjte, abyste ji mohli účinněji hydratovat. Dobře vyčištěná pokožka lépe vstřebává emolienční přípravky, které potřebuje ke svému zjemnění a výživě.

Koupel má několik výhod: čistí, uvolňuje a připravuje pokožku na aplikaci emolienčních přípravků. Pro péči o podrážděnou pokožku je důležité osvojit si šetrné mycí návyky a vyvarovat se tření.

Ekzém a lupénka – sprchování a koupele

Abyste si mohli sprchu nebo koupel užít, je třeba citlivou pokožku chránit. 

Zaprvé, pokud máte pokušení lenošit ve vaně celé hodiny, uvědomte si, že vám to může mít vaše pokožka za zlé. Nepřekračujte 5 minut ve sprše a 15 minut ve vaně.

Dalším důležitým detailem je teplota. Voda ve sprše nebo vaně by neměla mít teplotu vyšší než 34 °C. Tím předejdete svědění. 

Po koupeli se jemně bez tření osušte, abyste nepoškodili ochranný film na pokožce. Nejlépe je každou oblast šetrně osušit přiložením měkké tkaniny, například bavlny. 

 Ekzém a lupénka: vše, co potřebujete pro šetrné mytí

Pro pokožku, které chybí lipidy je velmi důležité zvolit správné čisticí přípravky.

 

Olej nebo gel bez obsahu mýdla

Olej, gel, krém nebo dermatologická mycí kostka: ať už si vyberete jakýkoli mycí přípravek, vyhněte se produktům, které obsahují mýdlo, detergent, který narušuje hydrolipidický film pokožky, a také parfémy a esenciální oleje. Předejdete tak riziku vzniku kožní vyrážky a alergických reakcí.

Na koupelnové doplňky zapomeňte

Pokud jste v pokušení použít mycí houbu nebo žínku, odolejte mu. Je lepší umývat se jednoduše a šetrně rukama. Vaše ruce jsou mnohem čistší a méně agresivní k pokožce než jakýkoli koupelnový doplněk. 

 

ODBORNÉ PORADENSTVÍ V PŘÁTELSKÉM DUCHU

Emolienční přípravky: změkčujte vodu ve vaně

Kohoutková voda může být pro pokožku s ekzémem nebo lupénkou poněkud drsná nebo příliš agresivní. Lze ji však změkčit přidáním několika kapek tekutého emolienčního přípravku, například mycího oleje. Existují přípravky, které jsou speciálně navržené tak, aby se rozpouštěly ve vodě a rychle působily. Účinek je okamžitý: neutralizují vysušující účinek vodního kamene. To zvyšuje komfort pokožky.

Správné kroky k ochraně pokožky

Pokud máte lupénku, je důležité vyhnout se všemu, co by mohlo vaši kůži podráždit.

Zpět na začátek