Obsah

Příčiny lupénky

Vzhledem k tomu, že existují různé typy lupénky, mají různý původ. Toto chronické zánětlivé onemocnění, které způsobuje zrychlenou obnovu epidermálních buněk, má genetickou i environmentální složku.

av_eczema-psoriasis_cellules-immunitaires_1x1_v2 472x472

 

Když imunitní systém selže

Jednou z příčin lupénky je porucha imunitního systému. Odborníci ji označují jako autoimunitní onemocnění. Konkrétně se v kůži z neznámých důvodů aktivují imunitní buňky zvané T-lymfocyty a neutrofily. Produkují zánětlivé molekuly. Tento jev stimuluje proliferaci keratinocytů, buněk epidermis, které vytvářejí šupinaté plaky charakteristické pro lupénku.

ODBORNÉ PORADENSTVÍ V PŘÁTELSKÉM DUCHU

Někdy je na semináři důležité vysvětlit hydroterapeutickým pacientům, že lupénku člověk „nechytí“. U člověka, který nemá žádné predispozice, nedojde ke vzplanutí, ani když utrpí emoční šok. 

 

Poradce na vzdělávacích seminářích o zdraví kůže – Hydroterapeutické centrum Avène

 

Je lupénka dědičná?

Byly identifikovány geny, které se u lidí podílejí na predispozici k lupénce. Žádný z nich se však sám o sobě nepodílí na vzniku onemocnění. K tomu, aby se lupénka projevila, je pravděpodobně nutná kombinace několika genetických abnormalit. Přesný genetický mechanismus, který může být příčinou lupénky, není dosud znám. Ale nejméně 30 % případů je v rodině.

av_eczema-psoriasis_enfant_parent_1x1 472x472

Lupénka: vnější příčiny

Lupénka je zánětlivé onemocnění s různými příčinami. Vliv může mít mimo jiné životní prostředí pacienta (klimatické podmínky, znečištění atd.) a životní styl (stres, alkohol, tabák, léky atd.).

Úloha některých bakterií

Lupénka se někdy vyskytuje u dětí, zejména po infekci nosohltanu. To je zvláště časté v případě streptokoka.
V tomto případě se nejčastěji vyskytuje gutátní forma lupénky.

Podezřelé léky

Mohou se na ní podílet i některé léky. To je případ některých imunosupresiv, molekul indikovaných při léčbě hypertenze a bipolárních poruch.

 

Léčba lupénky

Lupénka u dětí

ODBORNÉ PORADENSTVÍ V PŘÁTELSKÉM DUCHU

Identifikace osobních faktorů

Příčiny lupénky a jejích vzplanutí závisí také na prostředí a životním stylu. Pomoci může jejich identifikace a následná eliminace. To platí pro tření o oděv, určité polohy, kouření a škrábání. Například u obkladače se ohniska lupénky snáze objeví na kolenou, o která se celý den opírá. V závislosti na konkrétním člověku může vzplanutí vyvolat chlad, teplo nebo sluneční záření. 

AV_XERACALM_CONCENTRATE_BEAUTY_VISUAL 472x472

Boj proti stresu

Přestože emoční šok nebo stres nejsou příčinou lupénky, mohou vést k jejímu vzplanutí. Stres představuje ve skutečnosti příčinu i důsledek onemocnění. Úzkost může vést ke vzplanutí, které následně vyvolá stres například z toho, jak se na vás lidé dívají, z nedostatku spánku nebo svědění. V boji proti tomuto stresu jsou cennými pomocníky různé přístupy, jako jsou jóga, sofrologie nebo meditace. 

Podrobně o péči a tipy proti svědění

Zpět na začátek