Obsah

Slunce a lupénka

Slunce zlepšuje náladu. A je pozitivní i pro většinu lidí s lupénkou, ale pouze tehdy, pokud dodržíte několik opatření. Zde naleznete několik rad, jak si co nejlépe užít sluneční paprsky.

AV_ Sun Care_Tinted Fluid 50-_Social_3282770112689_HD 472x472

Lupénka: když slunce zmírňuje příznaky

Silné plaky na kůži, které jsou červené a šupinaté v důsledku hromadění odumřelé kůže: jedná se o nejčastější projev lupénky, chronického kožního onemocnění. 

Dobrou zprávou je, že u naprosté většiny lidí s lupénkou se vzhled lézí působením slunečního záření zlepšuje. UV záření zmírňuje zánět kůže a minimalizuje výskyt plaků. Expozice slunci však musí být postupná a mírná. Je nutné se chránit: použít opalovací krém, klobouk a vystavovat se slunečnímu záření v době s nejméně intenzivním slunečním svitem atd.

 Příčiny lupénky

Lupénka: když slunce zhoršuje příznaky

Slunce je pro většinu lidí s lupénkou prospěšné, ale může být i škodlivé. Pokud se například vystavujete slunci příliš, může spálení od slunce vést ke vzplanutí lupénky a vzniku nových lézí na místě, které předtím postiženo nebylo. Tomuto jevu se říká „Koebnerův fenomén“.

Pozor také na některé léky s fotosenzibilizujícím účinkem (reakce kůže po vystavení slunci). Poznáte je podle loga na obalu: slunce v červeném trojúhelníku. 
A konečně, stejně jako u všech lidí, nadměrná expozice slunci zvyšuje riziko vzniku rakoviny kůže. Buďte proto opatrní a vystavujte se slunci s mírou.

Lupénka

av_eczema-psoriasis_plaques-rouges_1x1 472x472

ODBORNÉ PORADENSTVÍ V PŘÁTELSKÉM DUCHU

„Uvědomíte si, že lupénka nereaguje u různých lidí vždy stejně. Pocházím z jižní Francie, kde je riziko slunečního záření poměrně vysoké. Vzpomínám si, že jsem měla na rameni skvrnu, která byla vždy vystavena slunci a nikdy nezmizela. Zatímco u ostatních, kteří se slunci vystavovali zřídka, došlo k výrazně většímu zlepšení!“

Nathalie, pacientka absolvující hydroterapii a dobrovolnice francouzského sdružení pacientů s lupénkou

https://francepsoriasis.org

Umělé slunce

K léčbě lupénky se používá také „umělé“ slunce. Není to ovšem jen tak ledajaké záření.

Fototerapie

Provádí ji dermatolog a spočívá v tom, že osobu trpící lupénkou vystaví ultrafialovým paprskům, aby se rozsáhlé léze zmenšily. Tato léčba je obecně účinná, ale je časově omezená, aby nedošlo k nadměrné expozici kůže a riziku vzniku rakoviny.

A co solária?

Používání UV záření k léčbě lupénky musí probíhat pod lékařským dohledem. Jinými slovy: zapomeňte na UV záření v kosmetickém salonu nebo soláriu.

 

Léčba lupénky

ODBORNÉ PORADENSTVÍ V PŘÁTELSKÉM DUCHU

Hydratovaná pokožka je k lupénce méně náchylná. Po slunci myslete na krém!

Před pobytem na slunci jste se namazali opalovacím krémem. To je dobře. Po expozici však neváhejte nanést další vrstvu, tentokrát emolienčního krému. Hydratuje horní vrstvy pokožky a vytváří mastný film, který zabraňuje dehydrataci pokožky. Vaše pokožka bude méně suchá a méně křehká. Používejte jej po slunění, ale také po celý rok: vaše pokožka bude odolnější vůči nepříznivým vnějším vlivům a bude lépe odolávat svědění, což je faktor, který lupénku zhoršuje.

av_xeracalm_lipid-replenishing-cleansing-oil_7_post_3282770146790_ld_1-1 472x472

Osvědčené postupy pro zmírnění lupénky

Po pobytu na slunci je třeba nejprve smýt všechny stopy opalovacího krému. Místo dlouhé horké koupele, která by mohla vaši pokožku vysušit, zvolte rychlou teplou sprchu. Abyste nenarušili ochranný film pokožky, použijte gel, kostku nebo dermatologický olej bez obsahu mýdla. Poté pokožku šetrně osušte přiložením ručníku a naneste emolienční přípravek. Začněte tím, že krém rozprostřete mezi dlaněmi, a pak jej rozetřete po celém těle. Nakonec krém širokými a jemnými tahy vmasírujte.

Zpět na začátek