Péče o suchou pokožku a ekzém

Péče o suchou pokožku a ekzém

Ekzém v obličeji způsobuje nepříjemné pocity a svědění, které se mohou stát nesnesitelné. Objevte specifické produkty pro péči o atopickou pleť obličeje.

3 výsledky "Péče o suchou pokožku a ekzém"

BLIŽŠÍ INFORMACE
BLIŽŠÍ INFORMACE

Jak poznáte, že máte ekzém?

Příznaky ekzému na obličeji jsou zánět kůže, který se projevuje červenými, velmi suchými skvrnami s puchýři po stranách nosu, uší, tváří, očních víček a krku. Tyto kožní léze způsobují silné svědění, tzv. pruritus.  

Toto onemocnění kůže se vyskytuje na velmi suché a poškozené kůži při propuknutí ekzému. Jinými slovy: období zhoršení příznaků a zvýšeného svědění se střídají s obdobími remise. Tento typ kůže, známý jako atopická kůže, je obecně extrémně reaktivní na kosmetické přípravky.

Příčiny ekzému v obličeji

Obličejový ekzém je chronické kožní onemocnění, dermatóza, která postihuje imunitní systém a kožní buňky, které ve vztahu k alergenům fungují jako bariéra. Existují dva typy ekzému: kontaktní ekzém a atopický neboli konstituční ekzém.

Kontaktní ekzém

Kontaktní ekzém je způsoben přecitlivělou reakcí kůže na alergen, a to i v případě, že k němu není genetická predispozice. Tato reakce probíhá ve dvou fázích:

 1. První kontakt s alergenním produktem.
 2. Při druhém kontaktu kůže látku rozpozná a přetíží imunitní systém, což během několika hodin vyvolá lokální zánětlivou reakci.

Seznam potenciálních alergenů je rozsáhlý:

 • Chemické látky (barvy, lepidla, barviva, pesticidy, čisticí prostředky, prací prášky)
 • Make-up a dráždivé kosmetické přípravky (parfémy, šampony, laky na nehty atd.)
 • Pyl
 • Kovy (nikl, chrom...) a pryž
 • Léky (antihistaminika, antibiotika, anestetika atd.)

Atopický ekzém

Konstituční ekzém, známý také jako atopická dermatitida, je nejčastější formou ekzému, kterou není vždy snadné léčit. Postihuje děti a kojence od prvních měsíců života a přetrvává do určité míry až do dospívání a dospělosti.

Původ atopického ekzému je většinou genetický. Stres a některé faktory prostředí mohou být také důležitými faktory, které u kůže s predispozicí přispívají k propuknutí ekzému.

Imunologické a kožní abnormality se přenášejí z generace na generaci nebo se objevují v důsledku zátěže ze životního prostředí. Alergenní molekuly pak snadno pronikají do pokožky a vyvolávají intenzivní imunitní reakce kůže, například záněty typické pro ekzémy.

Je ekzém nakažlivý?

Protože ekzém v obličeji není infekční kožní onemocnění, není nakažlivý.

Jak léčit ekzém v obličeji?

Lidé s ekzémem v obličeji by se měli nejprve nechat vyšetřit odborníkem, nejlépe dermatologem. V případě kontaktního ekzému se lékař nejprve pokusí určit příčinu a možný alergen, který je za něj zodpovědný. Poté je nutné navštívit alergologa, který provede kožní testy.

Lékař pak může předepsat vhodnou léčbu. Obvykle se jedná o lokální kortikosteroidy aplikované na místa ekzému. V závislosti na intenzitě příznaků může lékař také doporučit:

 • antihistaminika při příliš silném svědění,
 • antibiotika a antiseptika proti bakteriální superinfekci,
 • šetrné čisticí přípravky a emolienční přípravky pro péči o pleť,
 • psychologické poradenství, pokud je hlavní příčinou stres.

Jaký krém používat na ekzém v obličeji?

Protizánětlivá léčba obsahující kortikosteroidy je účinná při léčbě akutních záchvatů ekzému, protože zklidňuje zánět a svědění, ale nezabraňuje dalším propuknutím.

Jako preventivní opatření a doplněk k léčbě pomáhá péče o pokožku vhodná pro ekzém, která přispívá k oddálení zhoršení příznaků.

 1. K čištění atopické pleti slouží a XeraCalm A.D. Relipidační mycí olejv kombinaci s vlažnou vodou, čistí pleť, aniž by zhoršoval její suchost. Lipidy obsažené v těchto čisticích přípravcích pokožku vyživují a obnovují její ochrannou kožní bariéru.
 2. Dodatečné opláchnutí termální vodou ve spreji zklidňuje a zmírňuje podráždění obličeje.
 3. Emolienční přípravky dokonale hydratují, vyživují a působí proti svědění a jsou určené pro každodenní péči při ekzému v obličeji. Naše laboratoře vytvořily hypoalergenní emolienční přípravky bez parfemace, které obnovují funkci ochranné kožní bariéry a respektují kožní mikroflóru atopické pokožky. XeraCalm A.D. Relipidační krém pro suchou kůži se sklonem k atopii se doporučuje na suchou svědící pokožku a XeraCalm A.D. Relipidační balzám intenzivně vyživuje velmi suchou svědící pokožku.
 4. XeraCalm A.D Relipidační krém pro suchou kůži se sklonem k atopii můžete použít také jako denní péči, protože jeho textura je poměrně lehká. XeraCalm A.D Relipidační balzám lze použít jako noční péči, jeho složení doplňuje pokožce více lipidů.
 5. Při intenzivním svědění, například uší, nosu, krku nebo i očních víček, přináší okamžitou úlevu XeraCalm A.D. Zklidňující koncentrovaná péče.
Zpět na začátek