POZNÁMKY ODBORNÍKA
Ať už je vaše pleť přirozeně suchá, smíšená, normální nebo mastná, vnější vlivy mohou způsobit její dehydrataci.
Pokožka je první linie organismu, na kterou útočí vnější vlivy, jako jsou fyzikální agresory (nárazy, změny teploty, vítr atd.) nebo chemické agresory (povrchově aktivní látky, dráždivé látky atd.).
Dehydratovaná pleť působí mdle, je hrubá, šupinatá a někdy se na ní tvoří rýhy nebo praskliny.
Zatímco celé lidské tělo včetně pokožky je tvořeno ze 60 % vodou, pro pokožku to neplatí. Její povrchová vrstva funguje jako rozhraní mezi velmi vlhkým vnitřním prostředím a mnohem sušším vnějším vzduchem. Epidermis obsahuje 20 až 30 % vody a její nejsvrchnější vrstva, tzv. stratum corneum, dokonce jen 10 až 20 %. Tato rohová vrstva má specifickou strukturu, často přirovnávanou k cihlové zdi (cihly = korneocyty) a tmelu (=mezibuněčné lipidy), jejímž úkolem je zabránit odpařování vody z těla.
Některé typy pleti jsou přirozeně lépe hydratované nebo méně suché než jiné. Suchá kůže, ať už se jedná o prostou xerózu, xerózu v důsledku atopické dermatitidy nebo ichtyózu, obsahuje mnohem méně vody než normální kůže. Tato suchost je způsobena poruchami metabolismu lipidů (ceramidů), metabolismu proteinů (proteázy, filagrinu) nebo dokonce poruchou diferenciace epidermis.
Nejčastější stav, který lze snadno napravit použitím zvláčňujících látek.
Výraznější na končetinách než prostá xeróza.
Pokožka dehydratovaná přípravky obsahujícími příliš agresivní surfaktanty (mýdla). Pokožku vysušují také dráždivá ošetření (retinoidy, ovocné kyseliny).
Stupňování prosté xerózy pod vlivem chladu a větru.
Atopická dermatitida neboli ekzém u dětí zahrnuje více či méně výraznou suchost kůže. Tato suchost, která souvisí se strukturálními abnormalitami epidermis, je zodpovědná za pronikání alergenů a ztrátu vody přes epidermis. Suchost kůže mohou způsobovat nebo zhoršovat některé závažné nedostatky ve výživě. Suchost kůže mohou způsobovat i některá obecná onemocnění.
Vzácné genetické onemocnění, dědičné nebo získané, vyznačující se různou mírou závažnosti.
Dvě hlavní příčiny suché pokožky jsou vnější nebo vnitřní.
Vnější příčiny:
- Klimatické: vítr, chlad, nadměrné sluneční záření, nedostatek vlhkosti v ovzduší (klimatizace, topení).
- Chemické: výrobky s příliš velkým obsahem čisticích látek, lokální lékařské zákroky, nevhodná kosmetika.
- Mechanické: holení a depilace.
- Vnitřní příčiny:
- Fyziologické: stárnutí kůže.
- Patologické: onemocnění kůže ovlivňující ochrannou kožní bariéru.
Ano, ale nejen voda: hydrataci povrchové vrstvy epidermis nelze doplnit pouhým pitím vody nebo zvlhčováním pokožky. Pro zadržování vody jsou rovněž nezbytné lipidy (tuky).
Ano, to je jedna z příčin suché pokožky. Sluneční záření představuje útok (spálení), na který epidermis reaguje tvorbou většího množství pigmentu (opálení) a ztluštěním. Pozorovaná suchost je dočasná v důsledku zvýšené ztráty vody a ztluštění.
Ano. Některé zdroje domácí užitkové vody mají vysoký obsah vodního kamene: jedná se o tzv. tvrdou vodu. Ta může zvyšovat vysušující účinek přípravků péče o pleť. Vodu lze změkčovat pomocí speciálních zařízení nebo tvrdou vodu kompenzovat používáním ultra vyživujících produktů.
Dehydratovaná pleť je mdlá a unavená. Je hrubá a jsou na ní vidět drobné vrásky způsobené dehydratací. Pokožka je křehká a nedostatečně pružná.
Má to dva důvody:
nedostatek vody s méně než 10 % vody v nejsvrchnější vrstvě kůže (stratum corneum) a narušenou funkci ochranné kožní bariéry.
Cílem je vyživovat a hydratovat pokožku a omezit její poškození a podráždění. Při sprchování se vyhýbejte mýdlu a volte velmi vyživující čisticí přípravky nebo gely obohacené o ochranné a hydratační složky. Používejte zvláčňující krémy, které pokožku hydratují a vyživují a zajišťují neporušenost epidermis, která je nezbytná pro zachování ochranné kožní bariéry. Důležitá je pravidelná aplikace těchto zvláčňujících přípravků. Ideálně každý den.
Pro vaši dehydratovanou pleť
Jeho lehká nemastná textura s jemnou vůní se snadno a rychle nanáší, aby byl hned každodenní život pro celou rodinu snazší.
NEWSLETTER
Jsme tu vždy pro vaši pleť!
Všechny naše tipy pro každodenní péči o pleť.
Přečtěte si rady našich odborníků
NEWSLETTER
Který režim péče o pleť byste měli přijmout?
Identifikujte, co skutečně potřebuje vaše pleť, s pomocí našich odborníků a objevte nejvhodnější režim péče o pleť pro vás.