POZNÁMKY ODBORNÍKA

Mastná, problematická pleť se sklonem k akné

Podrobně o akné

Mastná, lesklá pleť, několik pupínků, několik černých teček na tvářích nebo na nose... Výskyt akné, které je příznačné pro začátek puberty, nadměrná citlivost mazových žláz, které vylučují příliš mnoho mazu, až po pohlavní hormony, které v tomto důležitém životním období zaplavují tělo. Je to častý problém, protože akné postihuje 83 % dívek a 95 % chlapců. A protože průběh akné je nepředvídatelný, přichází a odchází téměř spontánně, je třeba jej vždy brát vážně a řádně léčit.

 

Léky: každý typ akné vyžaduje konkrétní léčbu

  • Mírné akné: komedolytické přípravky (podporující odstranění černých teček) nebo lokální antibiotika mírnící zánět.
  • Středně těžké formy akné: pokud lokální léčba nestačí, měla by se kombinovat s perorálními antibiotiky. Dávejte si také pozor na expozici slunečnímu záření (riziko přecitlivělosti): vždy musíte chránit svou pokožku před sluncem. Obraťte na svého lékaře s žádostí o radu
  • Těžké formy akné: často je nutné použít izotretinoin. Předepisuje ho lékař, protože vyžaduje zvláštní obezřetnost, a to zejména ve vztahu k antikoncepci. Obecně mívá opravdu závažný účinek.

Váš kožní lékař nebo lékárník vám poradí, jaké čisticí a pečující přípravky jsou pro vaši pleť a její stav nejvhodnější.

Pokud jde o produkty péče o pleť, měli byste volit:

  • šetrné produkty, které chrání vaši pleť,
  • hydratační nebo zvláčňující přípravky, které kompenzují suchost způsobenou některými přípravky,
  • nekomedogenní produkty, které zabraňují tvorbě nových černých teček

a obecně produkty určené speciálně pro pleť se sklonem k akné.

title

Různé formy akné

av_carnets-experts_acne_hyperseborrhee_4x5

Hyperseborea

Jedná se o počáteční stadium jakékoli formy akné.

Nadbytek kožního mazu: pokožka se leskne a objevují se na ní malé pupínky.

Bližší informace
av_carnets-experts_acne_acne-retentionnelle_5x4

Přetrvávající akné

Maz se hromadí v mazových folikulech a vytváří otevřené komedony (černé tečky) nebo uzavřené komedony (mikrocysty).

Bližší informace
av_carnets-experts_acne_xerose-induite_5x4  416 × 349

Vyvolaná xeróza

Pokožka dehydratovaná přípravky obsahujícími příliš agresivní surfaktanty (mýdla). Pokožku vysušují také dráždivá ošetření (retinoidy, ovocné kyseliny).

Bližší informace
av_carnets-experts_acne_acne-inflammatoire_4x5 472 × 592

Zánětlivé akné

Množení bakterií (Propionibacterium acnes) a prasknutí folikulu v dermis, vznik zánětu a červené pupínky (papuly) a následně infekce (pustuly).

Bližší informace

Náš odborník odpovídá na vaše otázky

Lepší život s aknózní pletí

Tyto jizvičky, které jsou vidět na kůži, jsou následkem akné. Jakmile se akné vyléčí, obraťte se na dermatologa, který vám poradí a navrhne vhodnou léčbu (peeling, laser atd.), abyste se jizviček zbavili.

Nebuďte při mytí příliš horliví... Nesnažte se pokožku „vydrbat“, jen ji tím ještě více podráždíte. Buďte k ní šetrní. Vhodné je používat dermatologické tuhé přípravky nebo čisticí gely „bez mýdla“. K odlíčení používejte šetrné přípravky pro každodenní použití.

Ano, ale nepoužívejte jen tak ledajaký make-up... Pečlivě vybírejte nekomedogenní produkty. To je to nejmenší, co můžete udělat. A pokud chcete zakrýt několik malých jizviček, Laboratoře Avène vyvinuly celou řadu „krycích“ produktů, které jsou účinné a neškodné.

Čokoláda a zpracované maso neškodí. Jediné, na co je třeba pamatovat, je konzumovat je s mírou a upřednostňovat zdravou stravu, která bude vždy prospěšná pro vaši pleť i pro vaše zdraví obecně.

Pokud jde o akné, slunce může být skrytým nepřítelem, o kterém si můžete myslet, že vám dělá dobře. Když se vystavujete slunci, skvrny se vysušují a případné černé tečky zamaskuje opálení. Tvoří se však mikrocysty, které se objeví po návratu z dovolené. Jizvičky po nedávném akné vystavenému slunci mohou zanechat nevzhlednou a přetrvávající nahnědlou skvrnu. Abyste tomu předešli, především se sluňte jen mírně a používejte kvalitní opalovací přípravky. Pokud užíváte léky na akné, požádejte před odjezdem na dovolenou o radu svého kožního lékaře, protože při užívání některých léků se nesmíte vystavovat slunci.

Naše produkty přizpůsobené pleti se sklonem k akné

Naše produkty přizpůsobené pleti se sklonem k akné

Bližší informace
Zpět na začátek