Obsah

Atopický ekzém – Kontaktní ekzém

Kontaktní ekzém je alergická reakce, která vede k lokálnímu podráždění kůže. Toto zánětlivé onemocnění vzniká při kontaktu kůže s alergenní látkou, které je třeba se v maximální možné míře vyvarovat. Existují řešení, jak chránit pokožku před přecitlivělostí a záněty.

av_eczema-psoriasis_eczema-de-contact_mains_1x1_v1

Kontaktní ekzém: Jaké jsou příznaky? 

Při výskytu kontaktního ekzému se příznaky u jednotlivých pacientů liší. Ve všech případech je však prvním příznakem erytém (zarudnutí), po kterém někdy následuje edém (otok). Poté následuje výsev puchýřků (malých puchýřků) a výtok způsobený jejich prasknutím. Na očních víčkách, obličeji a genitáliích kůže oteče a zčervená. Kontaktní ekzém se v důsledku pravidelného tření projevuje intenzivně zejména na rukou a nohou. Vzplanutí nezanechává jizvy, pokud kůže nezůstává v kontaktu s alergizující látkou. V tom případě se ekzém stává chronickým: kůže zesiluje a praská. 

 

ODBORNÉ PORADENSTVÍ V PŘÁTELSKÉM DUCHU

„V případě opakujícího se výskytu svědivých skvrn na obličeji nebo rukou se může jednat o kontaktní ekzém, který je třeba konzultovat s dermatologem.“

 

Tato citlivost kůže je způsobena alergenními látkami v našem životním prostředí:

  • Alergizující látky: sloučeniny kovů (nikl), chemické sloučeniny v oděvech (barviva, kůže atd.), konzervační látky (kosmetika, barvy, prací prostředky), antibiotické a antihistaminové krémy, peruánský balzám, lepicí obvazy, rostliny, latex atd.
  • Fotoalergeny, které při expozici slunci vyvolávají kontaktní ekzém: léky (antibiotika, diuretika, anxiolytika), některé přípravky proti plísním vlasů, nehtů a kůže, parfémy a oleje, opalovací krémy a hygienické přípravky.
av_eczema-psoriasis_allergenes_1x1_v1

Reakce pokožky ve dvou fázích

Epidermální reakce probíhá u kontaktního ekzému ve dvou fázích:

Fáze senzibilizace. 

Může trvat několik dní až několik let. Alergenní látka proniká do kůže, která začíná být citlivá. V reakci na to se aktivuje váš imunitní systém: neobjeví se žádné příznaky, ale vaše buňky byly vystaveny působení alergenu.

Fáze odhalení.

Kůže se s alergenní látkou setká podruhé. Když je imunitní systém aktivován, příznaky na sebe nenechají dlouho čekat. Alergie začíná v místě kontaktu a šíří se. Kontaktní ekzém se objeví do 24 až 48 hodin po expozici.

ODBORNÉ PORADENSTVÍ V PŘÁTELSKÉM DUCHU

Kotník, obličej... jak najít viníka? 

Kontaktní ekzém se může objevit na různých částech těla ve dnech následujících po kontaktu s alergenem.
Kontaktní ekzém na zápěstí, ušním lalůčku nebo břiše je typický pro reakci na nikl (který se i přes zákaz v Evropě nachází ve špercích, hodinkách a knoflících). U ekzému na rukou jsou často na vině konzervační látky v hygienických nebo kosmetických přípravcích. Při ekzému na těle se může alergen nacházet v pracích tekutinách. Na nohou jsou často příčinou reakce látky (formaldehyd, lepidlo, guma, latex atd.) v obuvi. V případě obličeje se můžete zaměřit na vonné a konzervační látky obsažené v krémech a make-upu. Na genitáliích se kontaktní ekzém často objevuje v důsledku používání kondomů (latex) nebo depilačních krémů.

av_xeracalm_lipid-replenishing-cleansing-oil_5_post_3282770146790_hd

 

Nejlepší postupy pro zklidnění kontaktního ekzému

Nejlepším způsobem, jak se vyvarovat kontaktního ekzému, je zbavit se alergizující látky. 

Chcete-li pokožku zklidnit a ochránit ji před vysušováním, používejte mimořádně výživné přípravky bez mýdla. Emolienční krém použitý několikrát denně udržuje dobrou úroveň hydratace a obnovuje kožní bariéru.

Zpět na začátek