Obsah

Atopický ekzém – Kontaktní ekzém

Kontaktní ekzém je alergická reakce, která vede k lokálnímu podráždění kůže. Toto zánětlivé onemocnění vzniká při kontaktu kůže s alergenní látkou, které je třeba se v maximální možné míře vyvarovat. Existují řešení, jak chránit pokožku před přecitlivělostí a záněty.

av_eczema-psoriasis_eczema-de-contact_mains_1x1_v1

Kontaktní ekzém: Jaké jsou příznaky? 

Při výskytu kontaktního ekzému se příznaky u jednotlivých pacientů liší. Ve všech případech je však prvním příznakem erytém (zarudnutí), po kterém někdy následuje edém (otok). Poté následuje výsev puchýřků (malých puchýřků) a výtok způsobený jejich prasknutím. Na očních víčkách, obličeji a genitáliích kůže oteče a zčervená. Kontaktní ekzém se v důsledku pravidelného tření projevuje intenzivně zejména na rukou a nohou. Vzplanutí nezanechává jizvy, pokud kůže nezůstává v kontaktu s alergizující látkou. V tom případě se ekzém stává chronickým: kůže zesiluje a praská. 

 

ODBORNÉ PORADENSTVÍ V PŘÁTELSKÉM DUCHU

„V případě opakujícího se výskytu svědivých skvrn na obličeji nebo rukou se může jednat o kontaktní ekzém, který je třeba konzultovat s dermatologem.“

 

Tato citlivost kůže je způsobena alergenními látkami v našem životním prostředí:

  • Alergizující látky: sloučeniny kovů (nikl), chemické sloučeniny v oděvech (barviva, kůže atd.), konzervační látky (kosmetika, barvy, prací prostředky), antibiotické a antihistaminové krémy, peruánský balzám, lepicí obvazy, rostliny, latex atd.
  • Fotoalergeny, které při expozici slunci vyvolávají kontaktní ekzém: léky (antibiotika, diuretika, anxiolytika), některé přípravky proti plísním vlasů, nehtů a kůže, parfémy a oleje, opalovací krémy a hygienické přípravky.
av_eczema-psoriasis_allergenes_1x1_v1

Reakce pokožky ve dvou fázích

Epidermální reakce probíhá u kontaktního ekzému ve dvou fázích:

Fáze senzibilizace. 

Může trvat několik dní až několik let. Alergenní látka proniká do kůže, která začíná být citlivá. V reakci na to se aktivuje váš imunitní systém: neobjeví se žádné příznaky, ale vaše buňky byly vystaveny působení alergenu.

Fáze odhalení.

Kůže se s alergenní látkou setká podruhé. Když je imunitní systém aktivován, příznaky na sebe nenechají dlouho čekat. Alergie začíná v místě kontaktu a šíří se. Kontaktní ekzém se objeví do 24 až 48 hodin po expozici.

ODBORNÉ PORADENSTVÍ V PŘÁTELSKÉM DUCHU

Kotník, obličej... jak najít viníka? 

Kontaktní ekzém se může objevit na různých částech těla ve dnech následujících po kontaktu s alergenem.
Kontaktní ekzém na zápěstí, ušním lalůčku nebo břiše je typický pro reakci na nikl (který se i přes zákaz v Evropě nachází ve špercích, hodinkách a knoflících). U ekzému na rukou jsou často na vině konzervační látky v hygienických nebo kosmetických přípravcích. Při ekzému na těle se může alergen nacházet v pracích tekutinách. Na nohou jsou často příčinou reakce látky (formaldehyd, lepidlo, guma, latex atd.) v obuvi. V případě obličeje se můžete zaměřit na vonné a konzervační látky obsažené v krémech a make-upu. Na genitáliích se kontaktní ekzém často objevuje v důsledku používání kondomů (latex) nebo depilačních krémů.

av_xeracalm_lipid-replenishing-cleansing-oil_5_post_3282770146790_hd

 

Nejlepší postupy pro zklidnění kontaktního ekzému

Nejlepším způsobem, jak se vyvarovat kontaktního ekzému, je zbavit se alergizující látky. 

Chcete-li pokožku zklidnit a ochránit ji před vysušováním, používejte mimořádně výživné přípravky bez mýdla. Emolienční krém použitý několikrát denně udržuje dobrou úroveň hydratace a obnovuje kožní bariéru.

Ze stejného rozsahu

Naše řešení pro ochranu pokožky před záněty

Přípravky Eau Thermale Avène určené ke zmírnění kontaktního ekzému

Avène Termální voda ve spreji

Avène Termální voda ve spreji

Zklidňuje - Obnovuje kožní bariéru

XeraCalm A.D Relipidační balzám

XeraCalm A.D Relipidační balzám

Vyživuje - Zklidňuje - Hydratuje

XeraCalm A.D Zklidňující koncentrovaná péče

XeraCalm A.D Zklidňující koncentrovaná péče

Vyživuje - Zklidňuje - Obnovuje

XeraCalm A.D Relipidační krém

XeraCalm A.D Relipidační krém

Vyživuje - Zklidňuje - Hydratuje

Zpět na začátek