Ekzém
Zarudlá a svědivá ložiska... Může se jednat o ekzém. V čem toto chronické zánětlivé onemocnění kůže spočívá? Co ho způsobuje? A jak ho lze zmírnit?
Většina případů ekzému má atopickou formu. Toto kožní onemocnění je způsobeno mnoha faktory a je z velké části dědičné. Vyznačuje se extrémně suchou pokožkou s nedostatečným ochranným hydrolipidickým filmem, který by ji měl chránit. V důsledku toho imunitní systém přehnaně reaguje na vnější podněty a způsobuje nepřiměřenou reakci a zánět. Právě tento zánět vyvolává příznaky ekzému. Proto je důležité hydratovat pokožku každý den.
Během vzplanutí ekzému se na kůži objevují červené a nezřetelné skvrny. Tyto skvrny jsou suché a hrubé, často bolestivé a svědivé. Je velmi těžké se neškrábat. Vzniká tak začarovaný kruh: silné svědění pokožky vás nutí se škrábat. Škrábání vyvolává silnější svědění. Škrábání také podporuje zánícení ložisek, což může někdy zkomplikovat i bakteriální infekce. Ložisko následně začne mokvat. Dalším charakteristickým znakem je, že i když ekzém nepropukne, pokožka náchylná k ekzémům zůstává často velmi suchá.
Příznaky kontaktního ekzému jsou stejné jako u atopického ekzému. Hlavním rozdílem je spouštěč vzplanutí. V případě kontaktního ekzému lze identifikovat konkrétní alergen. Pokud je pacient vystaven působení alergenu (prostřednictvím kosmetiky, léků, šperků atd.), dochází ke vzplanutí, a to buď lokálnímu, nebo celkovému. Někdy se u téhož člověka mohou vyvinout obě formy ekzému, protože atopická kůže je citlivější, a proto náchylnější k alergickým reakcím.
Ekzém může postihnout různé části těla, ať už se jedná o atopický nebo kontaktní ekzém. Někteří lidé trpí vzplanutím na vlasové pokožce, v obličeji, na očních víčkách, dolních i horních končetinách. Příznaky mohou postihnout také nohy, břicho a záda.
Ekzém je výsledkem několika faktorů, z nichž některé jsou dědičné a jiné z vnějšího prostředí. Kromě genetického aspektu existují také vnější faktory související s prostředím a životním stylem člověka. Patří mezi ně expozice tabáku a průmyslovému znečištění ve městech, jakož i nadměrné mytí kůže a špatně větraná domácnost.
Hydratujte svou pokožku každý den, i když zrovna neprobíhá zhoršení příznaků.
Denně používejte emolienční přípravek. Tato nenáročná pravidelná péče vám pomůže snížit četnost vzplanutí ekzému a udržet vaši pokožku co nejzdravější. Pravidelnou péči dodržujte i v případě významného zlepšení či vymizení příznaků.
Atopický ekzém se nejčastěji objevuje v kojeneckém věku, od tří měsíců. U kojenců se ložiska nejčastěji vyskytují na vystouplých místech obličeje a končetin, na vlasové pokožce a hýždích. Příznaky obvykle vymizí během dětství, ale 10-15 % případů přetrvává do dospělosti.
Správná hygiena při ekzémech u dětí
Kromě aplikace emolienčního přípravku, který hydratuje kůži a obnovuje její ochrannou kožní bariéru, existují i další léčebné postupy, jako jsou lokální kortikosteroidy nebo imunomodulátory, které se zaměřují na zmírnění zánětu během vzplanutí. Cílem lokální péče je také zmírnit svědění způsobené ekzémem. V konkrétních případech mohou být podávána také antihistaminika a další molekuly se systémovým účinkem, tj. působící na celý organismus.
Atopický ekzém je chronické onemocnění, u kterého dochází k recidivám. Mnoho pacientů je však zvládá a žije s ním bez omezení.
Postihuje 10 až 20 % kojenců a téměř 10 % dospělých do 30 let. Její četnost klesá s věkem a postihuje méně než 3 % pacientů starších 50 let. Ženy jsou postiženy častěji než muži.
Stres není příčinou ekzému. Nicméně u pacientů, kteří jsou náchylní k ekzému, podporuje jeho vzplanutí.
Miluji ji, už mě netrápí zarudnutí, svědění ani alergie. Moje pleť je jemná.Objevte naše produkty proti svědění