Obsah

Ekzém na očních víčkách

Oči vás svědí, víčka otékají a rudnou. To může být příznakem vzplanutí ekzému. Ekzém na očních víčkách je častý a může postihovat horní i dolní víčka a také okolí očí. U těchto konkrétních partií je obzvláště nepříjemný a nápadný. Existují však řešení, jak tomuto problému předcházet a mírnit ho.

av_xeracalm_soothing concentrate_social_9_post_3282770114201_hd

 

 

Jaké jsou příznaky ekzému na očních víčkách?

 Ekzém na očních víčkách se projevuje výskytem zarudlých skvrn a šupinatých plošek na horním nebo dolním víčku. Mnohdy velmi svědí a vyvolává neodolatelné nutkání škrábat se. To prodlužuje a zhoršuje zánět a podporuje vznik otoku. Jinými slovy, víčko je oteklé a podrážděné.

Ekzém na očních víčkách může být velmi bolestivý. Suchost této velmi tenké kůže může při každém mrknutí pnout a bránit v normálním otevření očí, a tedy i ve vidění.

Stéphanie MerhandZakladatelka francouzskéEczema Association

Příčiny ekzému v okolí očí a na očních víčkách

U ekzému na očních víčkách se nejčastěji jedná o kontaktní ekzém. Příčinou může být přímý nebo nepřímý kontakt s alergenem.

Přímý kontakt

Alergie, která vyvolává ekzém na očních víčkách, je někdy způsobena kosmetickými přípravky používanými na okolí očí. Může však být způsoben i kontaktními čočkami, šamponem nebo očními kapkami.

Nepřímý kontakt prostřednictvím rukou nebo vzduchem

Třením očí se mohou některé alergeny dostat z rukou na oční víčka a vyvolat ekzém. Způsobit jej mohou i laky na nehty nebo pleťové krémy. K nepřímému kontaktu může dojít také ze vzduchu. Může se jednat o vonné látky, pyly nebo zvířecí chlupy.

Atopický ekzém

Kontaktní ekzém

ODBORNÉ PORADENSTVÍ V PŘÁTELSKÉM DUCHU

Správná péče o oči a oční víčka

Při výskytu ekzému na očních víčkách vám lékař může předepsat kortizonový krém na zklidnění svědění. Je ovšem třeba vzít v úvahu křehkost a tenkost kůže očních víček. Léčba kortizonem na očních víčkách je na předpis a je třeba ji důsledně dodržovat. Je možná i jináí léčba: mast s imunosupresivním účinkem. Ta pomáhá zmírňovat zánět lokálním zklidněním nadměrné odpovědi imunitního systému. Poté je třeba pleť obnovit a zklidnit. Naneste šetrně konečky emolienční přípravek přizpůsobený této křehké pokožce. Pokud je příčinou vzplanutí ekzému alergen, je nutné určit, o jaký alergen se jedná, aby se zabránilo dalšímu kontaktu.

Pravidla hydratace pro dospělé

Nejlepší návyky pro prevenci podráždění očí a očních víček

Pleť kolem očí je obzvláště křehká. Abyste ji ochránili a zabránili výskytu nebo opakovaným vzplanutím ekzému, dodržujte několik zásad:

  • Myjte si obličej přípravky bez mýdla, bez parfemace a bez konzervačních látek.
  • Používejte medicínský make-up. 
  • Nedotýkejte se očí. V případě, že se jich dotýkáte, umyjte si nejprve ruce, dotýkejte se jemně a netřete je.

Čisticí přípravky pro dospělé

Pocit těžkých víček zmírníte, když si ráno a/nebo před spaním na několik minut přiložíte vychlazené obklady z termální vody.

Stéphanie MerhandZakladatelka francouzského Eczema Association
Zpět na začátek