Obsah

Lupénka v obličeji

Nejedná se o nejčastější místo výskytu lupénky, ale někteří pacienti mohou mít lupénku na obličeji. Několika jednoduchými opatřeními však lze příznaky lupénky v obličeji zmírnit. Zde uvádíme několik tipů.

av_eczema-psoriasis_visage_1x1_619_619

 

Co je to lupénka v obličeji?

Lupénka v obličeji není nejčastějším typem. Obličej je zřídka jediným místem výskytu lupénky. Nejčastěji je lupénka v obličeji vlastně lupénkou vlasové pokožky, která se „přelévá“ na čelo. Není to však systematické: u dětí postihuje spíše oční víčka a kůži kolem úst. U dospělých se může vyskytovat také mezi obočím a v nosoretních rýhách.

Části pokožky postižené lupénkou

Jak poznat lupénku v obličeji

Lupénka v obličeji se může podobat jiným kožním onemocněním nebo se vyskytovat spolu s nimi. Například sebo-psoriáza je kombinací psoriázy a seboroické dermatitidy. Je způsobena plísní a projevuje se červenými skvrnami a šupinami, nejčastěji na mastných partiích obličeje.
Důvěřujte proto svému dermatologovi, který dokáže přesně určit povahu vaší lupénky v obličeji a předepsat vhodnou léčbu.

Léčba lupénky

av_eczema-psoriasis_front_sourcils_1x1_619_619

Minimalizace lupénky v obličeji

Existuje několik způsobů, jak zmírnit viditelnost lupénky v obličeji.

Make-up

Víte, proč je na trhu tolik zelených korektorů? Protože je to barva, která neutralizuje červenou. V kombinaci s kompaktním make-upem je ideální pro maskování lupénky v obličeji. Aby se léze nezhoršovaly, je důležité vybírat si odličovací přípravky pro citlivou pleť, které jsou k dostání v lékárnách.
Tyto maskovací techniky, známé také jako medicnský nebo lékařský make-up, jsou velmi užitečné pro posílení sebevědomí. Mohou je používat jak ženy, tak muži, a vylepšit tak svůj vzhled. Nezapomeňte však, že tento typ korekce se provádí pouze na místech postižených lupénkou. Dva důležité kroky: těsně před nanesením make-upu a večer hydratujte obličej a místa postižená lupénkou krémem pro citlivou pleť. Na závěr odstraňte make-up pleťovým mlékem naneseným konečky prstů. Poté naneste hydratační krém.

Slunce

Zatímco vítr a chlad lupénku v obličeji spíše zhoršují, slunce jí může prospívat. Pokud se budete slunci vystavovat postupně a s mírou a pokud budete svou pokožku dobře chránit, může UV záření zmírnit zánět kůže a minimalizovat tvorbu plaků. V případě potřeby konzultujte se svým lékařem.

Slunce a lupénka

ODBORNÉ PORADENSTVÍ V PŘÁTELSKÉM DUCHU

Lupénka v obličeji je obzvláště citlivá na podzim a v zimě.

Suchá pokožka je často pro lupénku a zejména lupénku na obličeji živnou půdou, a to hlavně na podzim a v zimě. Důvodem jsou klimatické podmínky, které pokožku při pobytu venku vysušují, například vítr a chlad. Pokožka také může reagovat na náhlé výkyvy teploty, protože vzplanutí může u lupénky vyvolat jakýkoli podnět.
Abyste tomu předešli, nemusíte si obličej zahalovat! První věc, kterou můžete pro prevenci lupénky udělat, je hydratace.

Osvědčené postupy pro léčbu lupénky v obličeji

Nezapomeňte si ráno a večer vyčistit obličej a odstranit make-up. Používejte přípravky přizpůsobené lupénce v obličeji. Měly by být bez mýdla a šetrné. Vybírejte si pleťová mléka nebo gely, které lze nanášet konečky prstů, abyste se vyvarovali tření, které způsobují vatové tampony. Ty mohou být pro pokožku příliš agresivní. Na závěr nastříkejte zklidňující a nedráždivou termální vodu, která pokožku zjemní. Pro hydrataci citlivé pokožky zvolte emolienční přípravky, které vytvoří na pokožce ochrannou bariéru. Používejte je šetrně a pravidelně a vaše pleť vám poděkuje!

Zpět na začátek