Obsah

Ruce, chodidla, lokty a kolena: specifická lupénka

Lupénka může postihnout všechny části těla. Horní a dolní končetiny nejsou výjimkou. Postižena může být klenba, dlaně nebo nehty. Totéž platí pro „třecí plochy“ loktů a kolen.

av_xeracalm_soothing concentrate_social_8_post_3282770114201_hd 492x492

 

Citlivé končetiny

Lupénka může ztěžovat chůzi, pokud se objeví na chodidlech nebo prstech, a podávání rukou, pokud jsou postiženy dlaně, prsty nebo nehty. Všechny tyto partie jsou citlivé. Když suché šupiny nakonec odpadnou, kůže je obnažená, může krvácet a mohou se objevit malé prasklinky. Péčí o lupénku, a to včetně každodenní aplikace emolienčního přípravku, lze vzplanutí omezit a oddálit: na veřejnosti se budete cítit uvolněněji a klidněji.

Proti pnutí, které se u lupénky vyskytuje, je nutné každý den používat hydratační krém, pleťové mléko nebo balzám.

Sdružení L'Association France Psoriasis

Palmoplantární lupénka postihuje klenbu chodidel a dlaně na rukou. Na těchto místech je kůže podrážděná. Dlaně jsou v neustálém kontaktu s vnějším světem. Abyste předešli podráždění a zánětu velmi suchých kožních lézí, používejte přípravky bez mýdla s neutrálním fyziologickým pH, při mytí rukou a nohou se vyhýbejte horké vodě a osušte se vždy jemným přiložením ručníku. Opatrně se oblékejte a svlékejte: vřídky, které se u tohoto typu lupénky často vyskytují, mohou kvůli drobným vláknům, která ulpívají na kůži, ztěžovat oblékání svetrů a ponožek. Své ruce chraňte tak, že při mytí nádobí budete nosit rukavice a pravidelně používat regenerační a ochranný krém na ruce (Cicalfate na ruce): jeho efekt „druhé kůže“ funguje proti dráždivým produktům.

av_eczema-psoriasis_mains_bras_1x1 492x492

Když lupénka zasáhne nehet

Lupénka na nehtech pravděpodobně spontánně vymizí:

Vyvarujte se manikúry a příliš krátkým nehtům, abyste omezili drobná poranění kůže. Chraňte se před vlhkostí, abyste zabránili šíření bakterií a plísní, nebo používejte terapeutický lak na nehty, který chrání před třením.

V případě zánětlivých bolestí kloubů, otoků a ztuhlosti prstů se poraďte se svým dermatologem/revmatologem. Pokud trpíte psoriatickou artritidou, která se často vyskytuje spolu s lupénkou na nehtech, poskytnou vám odpovídající péče.

ODBORNÉ PORADENSTVÍ V PŘÁTELSKÉM DUCHU

Při lupénce rukou a nohou se vyvarujte kouření!

Chcete-li optimalizovat účinnost léčby lupénky na rukou a nohou, vyvarujte se kouření.

 Nikotin a tabákové výrobky oslabují kůži a imunitní systém a stimulují zánětlivé mechanismy. Z těchto důvodů kouření zvyšuje riziko vzniku lupénky na rukou a nohou. Zejména u žen (které jsou kvůli hormonům citlivější na vliv kouření) může kouření dokonce zhoršit účinnost léčby této konkrétní formy lupénky. Dobrou zprávou je, že bylo prokázáno, že při zanechání kouření dochází k rychlému zlepšení lupénky na rukou a nohou.

 

Dopřejte pokožce šetrnou hydrataci

Při péči o lupénku ošetřujte končetiny: Krémy bez parfemace vhodnými pro suchou pokožku. Vyberte si emolienční texturu, která vám nejvíce vyhovuje, aby byla tato pravidelná péče jemná a příjemná. Krém nanášejte v tenkých vrstvách tak, že jej nejprve rozetřete mezi dlaněmi. To je ideální způsob, jak jej nanést šetrně a účinně, aniž byste použili příliš mnoho produktu najednou.

Péče a tipy proti svědění

av_eczema-psoriasis_application_creme_bras_1x1 492x492
Ze stejného rozsahu

Naše řešení pro zklidnění lupénky

Přípravky Eau Thermale Avène určené ke zklidnění pokožky rukou a nohou

Avène Termální voda ve spreji

Avène Termální voda ve spreji

Zklidňuje - Obnovuje kožní bariéru

Zpět na začátek