Na již poškozené kůži vyvolává vystavení slunci zánětlivou reakci a jizvy mohou na kůži zanechat trvalé stopy. Jak chránit jizvu před sluncem. Proč byste neměli vystavovat jizvu slunci? Naše odpovědi na vaše otázky týkající se péče o pokožku a jizvy.

av_votre-peau_cicatrisation_genou_enfant_fille_5x4 470x470

Proč jizvy na slunci zanechávají větší stopy?

Vaše kůže vypráví příběh celého vašeho života. Ten může zahrnovat drobná poranění i velké nehody. Jizvy jsou zřídkakdy příjemné, ale patří k životu. Hojení těchto lézí, které mohou být více či méně hluboké, může trvat delší dobu. Pokožka, která je v místě jizvy tenčí a křehčí, je během celého procesu obnovy kůže velmi citlivá na UV záření.   Když je poškozená kůže vystavena slunečním paprskům, snaží se chránit tím, že produkuje více melaninu. To může vést ke vzniku malých hnědých skvrn (dermatologové je nazývají pozánětlivá hyperpigmentace).

 

Různé typy jizev

Barva jizvy je dobrým ukazatelem toho, jak dlouho jizva vydrží a v jaké fázi hojení se nachází.

Růžová nebo červená jizva

Růžová nebo červená jizva je „čerstvá“ jizva mladší než 6 měsíců. Ještě ne zcela zregenerovaná kůže na slunci snadno zhnědne. Řešením je pokud možno jizvu vůbec nevystavovat slunci a chránit ji oděvem nebo obvazem a v případě potřeby i vysokým ochranným faktorem (alespoň SPF 50).

Bílá jizva

Bílá jizva je zralá jizva, která již dokončila svůj proces obnovy. Přestože již nehrozí riziko pigmentace, jizva může stále reagovat na slunce. I v této fázi je proto nejlepší u jizvy pokračovat v aplikaci opalovacího krému s vysokým ochranným faktorem.

Správné návyky pro ochranu jizev před sluncem

Správné návyky pro ochranu jizev před sluncem

  • Celoroční používání ochrany SPF u jizvy
  • Pokud jde o zbytek těla, vyhněte se slunečnímu záření v době od 11 do 16 hodin
  • V létě, když je slunce nejžhavější, používejte vysoký ochranný faktor.
  • V zimě jej nahraďte nižším SPF, ale nevolte hodnotu pod SPF 15. Na horách používejte opalovací krém s ochranným faktorem SPF 30 a tuto hodnotu nesnižujte, i když si myslíte, že jste se opálili dostatečně.

ODBORNÉ PORADENSTVÍ V PŘÁTELSKÉM DUCHU 

Co když už je pozdě?

Poškození kůže je tady a vaše jizva zhnědla nebo je ohraničená hnědou barvou... Teď už jen musíte nechat čas, aby odvedl svou práci. Některé pigmentové skvrny mohou časem vyblednout, i když to obvykle trvá spíše roky než měsíce. Pokud se na jizvu nemůžete dívat, možná budete chtít zvážit významnější lékařská řešení, jako jsou depigmentační přípravky, laser nebo chirurgický zákrok.

Zpět na začátek