Obsah

Pravidla pro expozici slunci

av_solaires_exposition_plage_1x1

Proč může být pobyt na slunci tak nebezpečný?

Když jdete na hodinu nebo na celé odpoledne na slunce, ať už na pláž nebo do města, vždycky riskujete. Představuje to mnoho rizik: spálení od slunce, alergie na slunce, stárnutí kůže v podobě skvrny od slunce nebo v horším případě rakovina kůže... Proto je důležité pečlivě volit ochranu před sluncem i délku pobytu na slunci a zároveň dodržovat několik základních pravidel pro bezpečné slunění.

Pravidla expozice slunečnímu záření

V závislosti na kontextu a typu slunečního záření, které se liší podle nadmořské výšky, zeměpisné šířky, ročního období a denní doby, se doporučuje chránit se před VŠEMI slunečními paprsky (i když hlavní příčinou spálení jsou UVB paprsky).

Pravidlo 1: zvolte správný čas pro pobyt na slunci

V době nejintenzivnějšího slunečního záření, tedy od 12 do 16 hodin, se schovejte do stínu! Tehdy je slunce na vrcholu, tj. nejvýše na obloze: je to doba, kdy je UV záření nejintenzivnější, a tudíž nejnebezpečnější. V této části dne se vyhněte pobytu na slunci.

Pravidlo 2: ochranný oděv

Nejbezpečnějším způsobem ochrany pokožky před sluncem je zakrytí oděvem. Nešetřete proto na oblečení a doplňcích: vezměte si tričko, klobouk nebo čepici a sluneční brýle. To je vítězná kombinace, která chrání ramena, temeno hlavy a oči. Slunce může způsobit poškození očí, které může vést k vážným problémům se zrakem (např. šedý zákal). Nezapomeňte na jediné: stín a sluneční brýle od útlého věku!

Pravidlo 3: reflex opalovacího krému

Chcete-li chránit svou pokožku, vyberte si kvalitní opalovací přípravek s vysokým ochranným faktorem proti UV záření (SPF), který vyhovuje vašemu fototypu a typu pokožky (citlivá, intolerantní nebo křehká). Pokud chcete splnit všechny požadavky na ochranu, měli byste si vybrat ochranu před sluncem s minerálními a organickými slunečními filtry, odolnou proti vodě a potu, hypoalergenní a bez parfemace. Ochranný opalovací krém nanášejte na všechna exponovaná místa, včetně krku a hřbetů rukou, a (což je nejdůležitější) nezapomeňte se znovu namazat alespoň každé dvě hodiny a pokaždé, když se vykoupete, osušíte ručníkem nebo se zpotíte. 

Pravidlo 4: dbejte na hydrataci!

Na slunci se velmi rychle rozpálíte. Abyste se vyhnuli úžehu a dehydrataci, nezapomeňte pít hodně vody. Je jedno, jestli neperlivou nebo perlivou, z lahve nebo z placatky – pokud ji nezapomenete vypít!

Pravidlo 5: všeho s mírou

Slunce se vám může dostat pod kůži, proto to s ním nepřehánějte. Přestávky mezi pobytem na slunci umožňují kůži „vydechnout“, než se opět vydáte na slunce. Dbejte však na svůj sluneční kapitál a kumulativní účinky slunce.

  • <p>Pravidlo 2</p>
    Pravidlo 2
  • <p>Pravidlo 3</p>
    Pravidlo 3
  • <p>Pravidlo 4</p>
    Pravidlo 4

ODBORNÉ PORADENSTVÍ V PŘÁTELSKÉM DUCHU

Kdy nevycházet na slunce (vůbec)

V následujících případech je důležité se za každou cenu vyhnout slunečnímu záření:

  • Když je slunce na vrcholu.
  • Když nemáte dostatečnou ochranu před sluncem.
  • Pro kojence a malé děti, jejichž pokožka je křehčí než naše.
  • Pokud máte spáleninu od slunce, která se ještě nezahojila.
  • Pokud užíváte léky zvyšující fotosenzitivitu (například protizánětlivé léky nebo antibiotika).

Tato pravidla je třeba vštěpovat i nejmenším dětem již od útlého věku a u dětí s křehčí pokožkou je třeba je dodržovat ještě důsledněji.

Zpět na začátek