av_solaires_bien-etre_1x1_473x590

Slunce jako zdroj pohody

Slunce je zdrojem života a je klíčem k našemu vývoji. Je to nepopiratelný zdroj potěšení, dobré nálady a radosti pro naše duševní i fyzické zdraví. Stačí se ráno podívat do aplikace o počasí a hned víte, jestli váš den začne dobře (nebo ne)! Termín „sezónní afektivní porucha“ se dokonce používá pro období, kdy v zimě ubývá slunce. Slunce vytváří hormony dobré nálady a také zajišťuje naši chronobiologickou rovnováhu: střídání cyklů spánku a bdění. Nelze žít bez slunce.   Největším přínosem slunce, který je pro život nezbytný, je však syntéza vitaminu D působením UVB záření. Několikaminutová expozice obličeje slunci denně stačí k produkci potřebného množství vitaminu D, který umožňuje vstřebávání vápníku v trávicí soustavě a posiluje náš imunitní systém, čímž nás chrání před infekcemi a okolními mikroby.

 

Slunce má také léčivé účinky. Lupénka, vitiligo a ekzémy jsou jen některé z kožních onemocnění, které se díky protizánětlivému účinku slunečního záření zlepšují.

Sluneční svit ano, ale s mírou

Slunce může mít na pokožku také negativní účinky, a to v důsledku UVA a UVB záření:

  • Spálení od slunce,
  • stárnutí pleti
  • hnědé skvrny od slunce 
  • melanom

UVA: tyto velmi pronikavé paprsky mění elastická vlákna kůže a jsou zodpovědné za předčasné stárnutí kůže, které se projevuje zejména hnědými skvrnami od slunce. Tyto paprsky se také podílejí na vzniku některých druhů rakoviny kůže a melanomů.

UVB paprsky stimulují melanin a způsobují opálení, které se objeví do 48 hodin. Tyto paprsky jsou zodpovědné za „spálení“ a předčasné stárnutí kůže v dlouhodobém horizontu a mohou také vyvolat vznik některých druhů rakoviny kůže. 

 

av_solaires_avec-moderation_1x1 472x472

Příznivé a škodlivé účinky slunce na kůži

Jak účinně chránit pokožku před sluncem

Chcete-li si slunce užít naplno a bez obav si užívat jeho blahodárných účinků, je důležitá kvalitní ochrana. Není překvapením, že nejbezpečnější formou ochrany zůstává oblečení. Pokud se chystáte vystavovat slunci, je nutné chránit pokožku kvalitním opalovacím krémem s vysokým faktorem, který filtruje UVA a UVB záření.

ODBORNÉ PORADENSTVÍ V PŘÁTELSKÉM DUCHU 

Správné postupy, jak si užít slunce (aniž byste se spálili):

• Nevystavujte kojence a malé děti přímému slunečnímu záření.

• Nevycházejte na slunce v nejteplejších hodinách dne, tj. od 11 do 16 hodin.

• Používejte vhodný ochranný oděv (tričko, sluneční brýle, klobouk atd.).

• Nezůstávejte na slunci příliš dlouho, i když používáte opalovací přípravek.

• Abyste zůstali chráněni, aplikujte opalovací krém často, zejména po zpocení, plavání nebo utření ručníkem.

• Buďte opatrní: Pokud nepoužijete doporučené množství opalovacího krému, výrazně snížíte úroveň ochrany.

Zpět na začátek