Obsah

Ochrana dětské pokožky

av_solaires_enfants_vulnerable_1x1

Dětská pokožka je křehčí

Proč ale děti na slunce reagují jinak?
• U dětí je svrchní vrstva pokožky tenčí než u dospělých, takže je náchylnější k poškození buněk způsobenému sluncem. 
• Děti stále rostou. Jejich tělo ještě není příliš odolné vůči slunci, jejich kůže je nezralá a pigmentový systém se teprve vyvíjí.
• Jejich pokožka je velmi citlivá na produkty, které používají. Potřebují ochranu před sluncem přizpůsobenou jejich věku a citlivé pokožce.

Děti: ve vztahu ke slunci jsou velmi zranitelné

Děti jsou na slunci zranitelným cílem. Zaprvé jsou svým životním stylem více vystaveny slunci a navíc je jejich kůže křehčí. 

Životní styl s expozicí slunci

Ve škole, na hřišti, o víkendu v parku, na pláži na dovolené... Děti jsou vystaveny slunci velmi často, protože ve škole tráví venku v průměru 10 hodin týdně.

Jejich stále ještě křehká pokožka je náchylnější k poškození sluncem, pokud není řádně chráněna, a může se tudíž snadno poškodit. 

av_solaires_schema_difference_peaux_bebe_adulte_1x1 1: Podkoží 2: Škára 3: Pokožka

Od narození se 50-80 % naší schopnosti odolávat slunečnímu záření z celkového množství expozice slunci, které se během života vystavíme, vyčerpá před dosažením 18 let. Pozor na motýlí efekt, pokud jde o slunce: spálení v dětství může vést k rakovině kůže o několik let později v dospělosti.

Pozor: zákaz slunce pro miminka

V novorozeneckém věku je spálení sluncem nejnebezpečnější. Má to několik důvodů:

• kůže je stále křehká,
• kojenec ještě neumí regulovat svou tělesnou teplotu,
• spálení od slunce může ovlivnit celou fyziologii,
• hrozí riziko dehydratace nebo hypertermie (zvýšená tělesná teplota).
Dítě mladší jednoho roku by nikdy nemělo být ponecháno na slunci, a to ani po krátkou dobu. Stačí patnáct minut ve stínu pod slunečníkem, aby vaše dítě získalo vitamín D, který potřebuje pro svůj růst a vývoj silných kostí.

 

Správné kroky pro ochranu před škodlivými účinky slunečního záření

Nikdy není příliš brzy na to, abyste své děti naučili správnému slunění. Znalost (a dodržování) pravidel pro pobyt na slunci je jediným způsobem, jak si bezpečně užívat slunce.

Zamyslete se nad denní dobou, kdy jste na slunci

„Kdy si můžu jít hrát na sluníčko s kamarády?“ I když je dítě čím dál více netrpělivé, je velmi důležité vyhýbat se hodinám s maximálním slunečním zářením mezi 11. a 16. hodinou, kdy je slunce na obloze na vrcholu a jeho UV paprsky jsou nejnebezpečnější – zejména na pláži, kde písek odráží slunce. Je na vás, zda je rozptýlíte omalovánkami nebo zdřímnutím, ale vaším úkolem je najít alternativní aktivity!
 

Chraňte dítě oblečením

Oblečení je jedním z nejlepších způsobů ochrany dětí před sluncem na cestách. Dbejte na dlouhé rukávy, svršky zakrývající ramena, kalhoty a klobouky se širokou krempou. 
 

Chraňte také oči dítěte 

Stejně jako kůže i oči dětí ještě nedozrály a jsou na záření obzvláště citlivé. Proto se doporučuje vybavit dítě certifikovanými brýlemi s ochranou proti UVA záření, které jsou přizpůsobeny tvaru jeho obličeje. Čím dříve si dítě na nošení brýlí zvykne, tím snáze je bude snášet!
 

 Použijte kvalitní ochranu před sluncem

Důležité je pravidelně a vydatně nanášet na dětskou pokožku opalovací krém s ochranným faktorem SPF 50 a opakovaně jej nanášet alespoň každé dvě hodiny – zejména proto, že děti mají spoustu příležitostí ochranný krém odstranit: například při plavání, hraní nebo pocení. Dnešní děti se stanou dospělými, a proto je důležité učit je správné ochraně před sluncem již od útlého věku.
 

Dbejte na to, aby dítě zůstalo hydratované.

Děti nemusí vždy myslet na to, aby byly hydratované, když běhají a hrají si na schovávanou pod širým nebem. Je velmi důležité, aby dítě na slunci pilo hodně vody, aby nedošlo k dehydrataci. 
 

Žádné přímé vystavení slunci

Pokud je to možné, vybírejte si aktivity ve stínu a nevystavujte se přímému slunci. Na pláži si samozřejmě můžete užívat, ale vezměte si s sebou slunečník! Ale pozor: stín neznamená naprostou ochranu! Dávejte pozor na nepřímé UV záření.
 

av_solaires_enfant_application_protection_1x1_v1 473X473

Přiznejme si, že děti nejsou zrovna fanoušky opalovacích krémů.

Zde je několik tipů, které vám pomohou:

  • Nejprve naneste opalovací krém na tělo a nakonec na obličej. Udělejte si z nanášení opalovacího krému zábavu!
  • Potřebné množství (například 2 kapky na paži*) si naneste do dlaně.

  • Požádejte dítě, aby si konečky prstů nabralo malé množství a naneslo si ho v malých tečkách na obličej a tělo tak, aby vypadalo jako beruška nebo leopard.
  • Poté krém rovnoměrně rozetřete po celém těle.
Zpět na začátek