Obsah

Příznivé a škodlivé účinky slunce na kůži

Přirozená ochrana před slunečním zářením a úloha melaninu

Kůže je již schopna bránit se „sama“ proti škodlivému vlivu UV záření. Vlasy, rohovková a melaninová ochrana jsou některé z prostředků, které má kůže k dispozici, aby se mohla bránit. Melanin, přirozený kožní pigment produkovaný melanocyty, buňkami specializovanými na opalování, se u jednotlivých jedinců liší v závislosti na jejich fototypu.  Pigmentace melaninem je nejrozvinutějším systémem ochrany před slunečním zářením v těle: pohlcuje více než 90 % UV záření, které prochází rohovkovou vrstvou.

Melanin absorbuje UV záření a zabraňuje mu proniknout do hlubších, zranitelnějších vrstev pokožky. Pokud je melaninu hodně, keratinocyty rostou a rohovková vrstva se zesiluje

Tato pigmentová obrana se u každého jedince liší, ale čím je pokožka pigmentovanější, tím lépe odolává škodlivým vlivům slunce. Důležité je chránit se i jinými způsoby.

 

av_solaires_mefaits_uv_peau_1x1

 

V malém množství je slunce prospěšné: je nezbytné pro syntézu vitaminu D, který hraje klíčovou roli při ukládání vápníku v kostech.

Sluneční UVB záření podporuje syntézu vitaminu D, který je hlavním faktorem růstu kostí. Pod lékařským dohledem lze UV zářením léčit řadu onemocnění, včetně křivice, lupénky, ekzémů a žloutenky. 

Pobyt na slunci po dobu 10 až 15 minut 2krát až 3krát týdně je dostatečný k tomu, abyste splnili požadavky na vitamin D a zabránili vzniku křivice; je také prospěšný pro prevenci osteoporózy u starších osob.

Příznivé účinky slunce

 

Alergie na slunce se u mě objevuje každý rok, od prvního pobytu na slunci. Po týdnu zmizí, pokud denně používám opalovací krém.

Emilie38 let

Existuje několik forem alergie na slunce a nejčastěji se jedná o benigní letní spálení. Projevuje se zarudnutím, výsevem malých, mírně vystouplých červených pupínků nebo papul a pocitem svědění v místech, kde byla pokožka vystavena slunci. Nejčastěji se vyskytuje na exponovaných místech, jako je dekolt, ramena, paže, hřbety rukou a nohy.

Porozumění alergii na slunce 

Lentigo neboli skvrny od slunce nebo „stařecké skvrny“ jsou jedním z nejviditelnějších projevů stárnutí pleti. Vznikají v důsledku ukládání melaninu v pokožce nebo škáře. Jedná se o běžnou formu hyperpigmentace, která se projevuje jako malé, ploché, ztmavlé oblasti světle hnědé až černé barvy. Tyto skvrny od slunce se vyskytují na místech nejvíce vystavených slunci: na obličeji, krku, ramenou, dekoltu, předloktí a hřbetech rukou.

Více informací o skvrnách od slunce

Pravděpodobně jste tento výraz slyšeli od dermatologů, aniž byste věděli, co znamená. Když hovoříme o „slunečním kapitálu“ nebo o naší schopnosti chránit se před poškozením sluncem, máme na mysli množství UV záření, kterému je kůže schopna odolat, aniž by došlo k jejímu poškození (např. předčasnému stárnutí nebo rakovině kůže). Tato schopnost je dána geneticky při narození, nelze ji obnovit a závisí mimo jiné na vašem fototypu. Naše schopnost odolávat slunečnímu záření není zdaleka neomezená, a proto ji musíme chránit: ve věku 20 let již vyčerpáme 50 % své kapacity.

  • <span class="ezstring-field">av_sun-care_intense-protect-50-_social_8_post_3282770141214_hd_5x4</span>
  • <p>1: podko&#382;&iacute;, 2: &scaron;k&aacute;ra, 3: poko&#382;ka, 4: opalovac&iacute; kr&eacute;m</p>
    1: podkoží, 2: škára, 3: pokožka, 4: opalovací krém
  • <p>1: podko&#382;&iacute;, 2: &scaron;k&aacute;ra, 3: poko&#382;ka, 4: opalovac&iacute; kr&eacute;m</p>

ODBORNÉ PORADENSTVÍ V PŘÁTELSKÉM DUCHU

Některé přípravky zvyšují citlivost kůže na slunce a před pobytem na slunci je třeba dbát zvýšené opatrnosti. Tomu se říká fotosenzibilizace. 

Bližší informace

av_solaires_uvb_coups-de-soleil_1x1

 

 

Spálení od slunce (neboli solární erytém) je zánětlivá reakce kůže způsobená vystavením UV záření. Existují čtyři stupně popálenin způsobených slunečním erytémem. Závažnost se liší v závislosti na typu kůže nebo fototypu, individuální citlivosti na UV záření, genetických faktorech, délce a četnosti expozice a intenzitě slunečního záření.

Porozumění různým stupňům spálení od slunce

Těhotenská maska neboli melasma je způsobena nadprodukcí melaninu, pigmentu zodpovědného za barvu pokožky, melanocyty. Postihuje především (ale nejen) těhotné ženy, u nichž se spouští od 4. měsíce těhotenství.

Vše, co potřebujete vědět o těhotenské masce

av_solaires_melasma_femme_enceinte_1x1_1620_1620

Pokud se obáváte expozice slunci a rizik s ní spojených, existují osvědčené metody opalování bez slunce. Jedním z řešení je použití samoopalovacího přípravku, který zabarví povrchovou vrstvu pokožky.

Slunce je falešný kamarád akné. Zatímco zpočátku vysušuje ohniska akné tím, že ztlušťuje kůži, za několik týdnů po vystavení se slunci se zanesená kůže „srovná“ tím, že opět uvolní přebytečný maz, takže se dostaví tzv. bumerangový efekt. 

Vše, co potřebujete vědět o akné a slunci

Existuje mnoho způsobů, jak může slunce poškodit pokožku. Ultrafialové záření může způsobit nevratné poškození a v nejzávažnějších případech i smrt. Expozice slunci je riziková. Na kůži způsobuje spálení, předčasné stárnutí, alergie a v nejzávažnějších případech i rakovinu (melanom a karcinom). Jediný jistý způsob, jak se vyhnout riziku poškození pokožky, je nevystavovat ji slunečnímu záření.

av_solaires_uva_peau_seche_rides_1x1_473_473

Kromě UV záření vědci nedávno objevili nového nepřítele kůže: viditelné světelné záření (v podobě viditelného modrého světla s vysokou energií). Tento typ záření je škodlivý, protože napadá všechny složky buněk: lipidy, proteiny i DNA. K poškození dochází dlouhodobě, a proto je z hlediska veřejného zdraví naprosto nezbytné chránit se co nejdříve a po celý život.

Vše, co potřebujete vědět o modrém světle

av_solaires_lumiere-bleue_1x1_473_473

Třetinu všech diagnostikovaných rakovin na světě tvoří rakoviny kůže a 10 % z nich končí smrtí. Rakovina kůže je množení rakovinných buněk na kůži. Je způsobena změnou genetické výbavy kožních buněk, které se pak rychle množí a vytvářejí nádor.

Rakovina kůže

av_solaires_cancer-peau_homme_dos_1x1_473_473

ODPOVÍDÁME NA VAŠE OTÁZKY

Ne, nejteplejší denní doba je mezi 12. a 16. hodinou odpoledne. V této době se vyhýbejte pobytu na slunci.

Ano, UVB záření podporuje syntézu vitaminu D, který se podílí na kalcifikaci kostí.

Ne. Kůže si všechno pamatuje a je pravděpodobné, že se při každém pobytu na slunci spálíte na stejném místě jako minule. Opakované spálení od slunce může zdvojnásobit riziko vzniku melanomu.

Opalovací krém je nezbytný, ale měli byste se také ujistit, že má dítě na sobě tričko, klobouk se širokou krempou a sluneční brýle.

Ne! Abyste zůstali chráněni, musíte se opalovacím krémem natírat častěji, zejména po zpocení, plavání nebo otírání ručníkem. Důležité je také nanést opalovací krém 20 minut před pobytem na slunci.

UVB záření je stejně nebezpečné jako UVA. Oba typy záření způsobují stárnutí kůže a vznik rakoviny. Na rozdíl od UVB, které způsobuje spálení, UVA paprsky působí na kůži bez jakýchkoli známek.

Ne. Jste chráněni před UVA a UVB paprsky a jejich škodlivými účinky (skvrnitá vyrážka způsobená sluněním a z dlouhodobého hlediska stárnutí kůže), ale proces opalování nemusí být nutně znemožněn. Po několika dnech postupného opalování získáte pěkné opálení, které vydrží dlouho, aniž byste se spálili.

Mraky blokují pouze malou část slunečních paprsků. Oblačnost může propustit až 95 % UV záření. Proto buďte opatrní i v oblačných dnech!

Nikdy nezapomínejte, že opálení nechrání před spálením. Opálení navíc neblokuje UVA záření, které je dlouhodobě zodpovědné za vznik rakoviny kůže.

Herpes virus leží v klidovém stavu v nervových zakončeních pod kůží. V důsledku únavy, emocí, menstruace a slunce se virus „probudí“ a objeví se jeho lokální výsev: tehdy se může objevit opar. Abyste se vyhnuli oparu, chraňte rty přípravkem s vysokou ochranou.

av_sun care_intense protect 50-_social_25_post_3282770141214_hd

NAŠE ŘEŠENÍ PRO OCHRANU NAŠÍ BUDOUCNOSTI

Tento přípravek sluneční ochrany s velmi širokospektrální ochranou splňuje nejvyšší požadavky pokožky a zároveň minimalizuje náš dopad na životní prostředí. Objevte tuto řadu
Zpět na začátek