av_solaires_taches-brunes_closeup_1x1 470x470
Co jsou to hnědé skvrny od slunce?

Skvrny od slunce neboli stařecké skvrny, v lékařské hantýrce známé jako lentigo (nebo „hřbitovní květiny“ v méně veselé francouzské terminologii), jsou způsobeny nadměrným sluněním. Vznikají v důsledku ukládání melaninu v pokožce nebo škáře. Jedná se o běžnou formu hyperpigmentace, která se projevuje jako malé, ploché, ztmavlé oblasti světle hnědé až černé barvy. Skvrny od slunce se vyskytují na obličeji, krku, ramenou, dekoltu, předloktí a hřbetech rukou. 

Jaké jsou příčiny?

Skvrny od slunce jsou způsobeny nerovnováhou melanocytů, buněk zodpovědných za produkci melaninu, přirozeného pigmentu, který zbarvuje pokožku. V případě skvrn od slunce kůže po vystavení UV záření produkuje příliš mnoho melaninu, a proto dojde ke vzniku skvrn.

Hnědé skvrny nejsou jediným příznakem stárnutí pleti způsobeným sluncem. Stárnutí pleti probíhá na dvou úrovních: Na pokožce: UVB paprsky způsobují vznik malých skvrn od slunce. Ve škáře: UVA záření způsobuje tvorbu hlubokých vrásek.

Koho postihují skvrny od slunce?

Všechny, muže i ženy. Hnědé skvrny se častěji vyskytují u lidí po 40. roce života (odtud název), ale mohou se objevit i dříve. Výskyt skvrn však závisí na barvě pleti a době strávené na slunci: čím světlejší je pleť, tím je náchylnější k účinkům slunečního záření. Abyste nestárli (alespoň pokud jde o vaši pleť), nestačí večer použít krém proti vráskám. Pokud jde o slunce, prevence je lepší než léčba! Dermatologové často hovoří o ochraně před slunečním zářením, tj. o ochraně před sluncem a o nevystavování pokožky nadměrnému slunečnímu záření. Ochrana před sluncem je proto nejdůležitějším krokem v prevenci vzniku stařeckých skvrn. 

 

av_solaires_taches-brunes_1x1 470x470

Příznivé a škodlivé účinky slunce na kůži

Jak se vyhnout skvrnám od slunce na obličeji a krku

Vyberte si dobrou ochranu před sluncem

Chraňte se po celý rok

Předcházení účinkům slunce na stárnutí pokožky vyžaduje fotoprotekci, tj. neustálou opatrnost při vystavování se slunečnímu záření: nevycházejte na slunce v denní době, kdy je nejintenzivnější, noste oblečení, klobouk a (certifikované) sluneční brýle a používejte přípravky na opalování s vysokým ochranným faktorem SPF, které jsou vhodné pro váš typ pleti. 

Sluneční paprsky působí na pokožku i v zamračených dnech, proto je důležité poskytnout pokožce každodenní ochranu, aby byla v bezpečí po celý rok. I ve městě používejte hydratační krém s lehkým ochranným faktorem, abyste odfiltrovali UV záření: jedině tak si můžete vychutnat oběd pod širým nebem!

ODBORNÉ PORADENSTVÍ V PŘÁTELSKÉM DUCHU

Nepřehánějte to

Omezte pobyt na slunci, v nejteplejších hodinách se zdržujte mimo slunce a pokud je to možné, noste oblečení a klobouk, abyste se chránili před sluncem. Pokud je pokožka vystavena slunci, pravidelně se natírejte opalovacím krémem s vhodným ochranným faktorem SPF, který byl vyvinut speciálně pro váš typ a stav pokožky.

Již více než 30 let se společnost Eau Thermale Avène snaží nabízet ty nejlepší produkty pro ochranu citlivé pokožky před sluncem. V současné době jsou naše opalovací produkty jedničkou na trhu fotoprotekce v evropských lékárnách*.

*IQVIA - Pharmatrend International – rok 2018 – v objemu a hodnotě.
Zpět na začátek