av_solaires_shema_epiderme-hypoderme-melanocytes_1x1 473x590 1: Podkoží. 2: Škára. 3: Pokožka. 4: UVA. 5: Melanin. 6: Melanocyty.

Co je to opalování?

Nejprve je třeba si ujasnit, co znamená „opalování“. Stejně jako oplatky, i kůže se skládá z několika vrstev (tedy tří vrstev): pokožka je nejsvrchnější vrstva, kde se buňky rychleji regenerují, škára je střední vrstva a podkoží je nejhlubší vrstva. Za opálení jsou zodpovědné buňky pokožky, a to díky specializovaným buňkám, které vytvářejí opálení: melanocytům. Tyto buňky pod vlivem UV záření produkují barevný pigment melanin. Melanin je pak melanocyty vylučován a zabarvuje sousední buňky pokožky.  

Schopnost opalovat se závisí především na typu pleti neboli fototypu, který jde ruku v ruce s množstvím aktivních melanocytů, a tedy schopností (nebo neschopností) produkovat melanin. Opalování a spálení sluncem melanocyty z krátkodobého hlediska nemění. Po odstranění veškerého vyprodukovaného melaninu se kůže vrátí ke své původní barvě. Její schopnost opalovat se zůstává stále stejná.

Schopnost opálit se

Odstavec: Schopnost opálit se je u každého jedince jedinečná. Záleží na fototypu pokožky a na činnosti melanocytů, buněk, které mají na starosti produkci melaninu, který propůjčuje pokožce pigment. Melanin v kůži tvoří přirozenou bariéru proti UV záření, ale nestačí k úplné ochraně kůže. Bohužel, ať děláte, co děláte, nemůžete změnit strukturu své pokožky ani její schopnost opalovat se.

Šest fototypů pleti

Tento fototyp je velmi vzácný. Týká se lidí s albinismem, jejichž kůže není schopna syntetizovat melanin kvůli genetické vadě. Lidé s albinismem mají výrazně světle žlutobílé vlasy, jejich oči nejsou barevné, jejich kůže je velmi světle bílá, i sebemenší expozice slunci způsobuje spálení a nikdy se neopálí.
Doporučený ochranný faktor SPF: 50+

Tento typ pleti je velmi světlý a mléčně zbarvený, často s pihami. Barva vlasů je obvykle zrzavá. I velmi krátký pobyt na slunci jim způsobí spálení kůže a téměř vůbec se neopálí. Důležité je, aby se tato skupina chránila před sluncem.
Doporučený ochranný faktor SPF: 50+

Světlá pleť, někdy s pihami a světlé vlasy. Tito lidé se téměř vždy spálí, ale mírně se opálí a na konci dovolené mají lehké opálení.
Doporučený ochranný faktor SPF: 50+

Jedná se o střední fototyp, který je velmi rozšířený ve Francii. Tito lidé mají světlé nebo hnědé vlasy, světlou nebo tmavou pleť. Při časném slunění se mohou spálit, ale pak se opálí do zlatova. Důležitá je barva očí a vlasů. Blondýnky fototypu 3 nebo blondýnky se světlýma očima při opakovaném slunění stárnou rychleji než brunety s tmavýma očima.
Doporučený ochranný faktor SPF: 30 nebo 50

Tuto skupinu tvoří lidé s tmavou pletí a hnědými vlasy, kteří se zřídkakdy spálí. Rychle se opalují, protože jejich kůže obsahuje velké množství melaninu.
Doporučený ochranný faktor SPF: 20 nebo 25

Tento fototyp se nazývá středomořský typ. Jedná se o lidi tmavé pleti, kteří se jen velmi zřídka spálí a velmi rychle se opálí. Mají tmavé opálení.
Doporučený ochranný faktor SPF: 20 nebo 25

Tuto skupinu tvoří lidé s černou pletí a tmavýma očima, kteří jsou velmi odolní vůči expozici slunci. Stačí jim opalovací krém s nízkým SPF.
Doporučený ochranný faktor SPF: 10 (a 20 až 25 na světlejší části pokožky).

Co je to samoopalování?

Pokud se chcete opálit bez slunce nebo si doma opálení prodloužit, je dobrým řešením samoopalovací přípravek. Účinnou složkou samoopalovacího přípravku je dihydroxyaceton (neboli DHA), který barví povrchovou vrstvu pokožky a postupně se odstraňuje povrchovou oxidací melaninu na povrchu pokožky – na rozdíl od hromadění melaninu, jak je tomu u přírodního opalování. Obvykle se kombinuje s erytrulózou, účinnou látkou rostlinného původu, která sjednocuje barvu.

Jaký samoopalovací přípravek si vybrat?

Pokud chcete viditelných výsledků dosáhnout rychle, je lepší používat samoopalovací přípravky, které vám zajistí opálenou pleť během několika dní. Samoopalovací krém s postupným zabarvováním může být také dobrou volbou pro lidi se světlou pletí, kteří se bojí přílišného kontrastu.

Jak správně nanášet samoopalovací přípravek

Nanášení samoopalovacího přípravku může být ošemetné: hrozí, že zanechá nevzhledné stopy a nepřirozený výsledek.

Dobré návyky

Dobré návyky

  •  Pro rovnoměrnější nanesení nanášejte samoopalovací krém tak, abyste u toho střídali ruce a využili celý povrch obou rukou.
  • Nevěnujte příliš mnoho času oblastem, kde je kůže silnější, jako jsou kolena a lokty. Předtím naneste trochu tělového mléka, abyste samoopalovací přípravek na těchto místech zředili.
  • Vyvarujte se nanášení samoopalovacího přípravku na paty.
  • Pokud je to možné, proveďte den před samoopalováním peeling.
  • Po aplikaci si nezapomeňte důkladně umýt ruce.

ODBORNÉ PORADENSTVÍ V PŘÁTELSKÉM DUCHU

Zdravý lesk ze stravy bohaté na betakaroten

Nejenže mrkev skvěle chutná, ale také díky ní dobře vypadáte! Potraviny bohaté na betakaroteny (kromě mrkve je najdete v pomerančích, rajčatech a paprikách) pomáhají pokožce udržet si v zimě trochu barvy a pěkně se opálit, když (konečně) vyjde slunce.

Solária: pozor na nebezpečí

Slunce je nedostatek a zima je dlouhá... Láká vás trocha opalování v soláriu, abyste získali zdravý lesk a nemuseli používat tolik make-upu. Solárium však může být za nevhodných podmínek pro pokožku nebezpečné a umělé UV záření je čtyřikrát toxičtější než přirozené. Využívá totiž především UVA záření, které je zodpovědné za stárnutí kůže a částečně i za zvyšování rizika vzniku melanomu. 

av_solaires_cancer-peau_homme_dos_1x1 473x473

Slunce a opalování: pozor na skryté nepřátele

Slunce není vždy tam, kde ho očekáváte... Možná vás překvapí, že škodlivé účinky slunečního záření vám hrozí nejen tehdy, když se na pláži snažíte co nejlépe napodobit mořskou hvězdici! Vaše pokožka je vystavena slunečnímu záření i při pobytu ve městě. Například okna v autě nebo doma sice filtrují UVB záření, ale určité množství UVA záření propouštějí.

I stín může být ošidný. Nepřímé záření představuje skutečné nebezpečí, zejména pokud se nacházíte v prostředí, které odráží sluneční záření (sníh, světlý písek, voda). Proto je důležité chránit pleť po celý rok, ve všech ročních obdobích, například tónovacími ochrannými krémy, které chrání před sluncem a zároveň dodávají pleti barevný nádech, jako je tónovací krém nebo make-up (kombinace užitečného s příjemným!). 

Tři typy slunečního záření

  • Přímé záření, které se mění v závislosti na nadmořské výšce, zeměpisné šířce, ročním období a denní době
  • Rozptýlené záření, rozptýlené složkami atmosféry, jako jsou mraky, mlha a prachové částice
  • Záření odražené od povrchu, které se liší podle toho, do jaké míry je povrch odráží (sníh, písek, moře, tráva atd.).

Přímé, rozptýlené a odražené záření se společně nazývají celková sluneční radiace. 

SAMOOPALOVACÍ PŘÍPRAVKY

ŘEŠENÍ PRO OPALOVÁNÍ BEZ SLUNCE

Hydratační samoopalovací péče - gelový krém

Postupné, zářivé a přirozené opálení pro citlivou pokožku obličeje a těla.

 

Objevte více
ŘEŠENÍ PRO OPALOVÁNÍ BEZ SLUNCE
Zpět na začátek