Obsah

Výběr správné ochrany před sluncem

Ještě se musíte dozvědět, jak si vybrat mezi všemi různými opalovacími krémy, které jsou na trhu k dispozici. Při rozhodování je třeba zvážit mnoho faktorů: 

 • Sluneční podmínky (roční období, zeměpisná šířka, nadmořská výška, se sněhem nebo bez něj)
 • Délka expozice (plavba, turistika, opalování)
 • Partie, které je třeba chránit (partie, které jsou obvykle nezakryté, nebo zakryté)
 • Fototyp, typ pleti (suchá, reaktivní, alergická nebo mastná) a vaše alergická nebo fotoalergická anamnéza
 • Index ochrany proti UVB a UVA záření, který chrání před stárnutím kůže a rizikem vzniku rakoviny způsobené slunečním zářením.
 • Životní styl: sportovní, městský, stresující atd. 

POŽADAVKY NA KVALITNÍ OCHRANU PŘED SLUNCEM

Přípravek na ochranu před sluncem musí:

 • Zajistit minimální ochranný faktor SPF (Sun Protection Factor) ve výši 6
 • Zajistit minimální ochranu proti UVA záření odpovídající 1/3 SPF uvedeného na štítku
 • Pokrýt nejdelší UVA paprsky: minimální kritická vlnová délka 370 nm.

VÝBĚR SPRÁVNÉ OCHRANY PŘED SLUNCEM

Hodnota SPF (Sun Protection Factor) produktu udává úroveň ochrany před UVB zářením. UVB paprsky jsou nejnebezpečnější, protože spalují pokožku a způsobují spálení na kůži, která není dostatečně chráněna melaninovými pigmenty (UVB paprsky jsou příčinou 90 % případů rakoviny kůže). UVA záření však není neškodné. Zdaleka ne: proniká hlouběji do škáry a ničí kolagenová a elastinová vlákna, která udržují pokožku napjatou. Tyto paprsky jsou proto hlavní příčinou stárnutí pokožky. 

av_solaires_shema_protection_uva_uvb_filtres-chimique-mineral_16x9 1: Pokožka – 2: Škára – 3: Podkoží – 4: Vstřebávání – 5: Odraz – distribuce

Různé úrovně ochrany SPF

Existují 4 kategorie opalovacích krémů podle SPF:

 • Nízká ochrana: SPF 6 nebo 10
 • Střední ochrana: SPF 15, 20 nebo 25
 • Vysoká ochrana: SPF 30 nebo 50
 • Velmi vysoká ochrana: SPF 50+

Ve vysokém rozsahu ochrany je však rozdíl mezi dvěma nejvyššími formami ochrany minimální, protože výrobek s SPF 30 filtruje 96,7 % UVB záření ve srovnání s 98 % u výrobku s SPF 50.

ODBORNÉ PORADENSTVÍ V PŘÁTELSKÉM DUCHU 

Řiďte se návodem k použití!

Bez ohledu na zvolený ochranný faktor je nejdůležitější používat ochranu před sluncem pravidelně a v dostatečném množství. Bylo prokázáno, že snížení doporučeného množství o 50 % vede k 75% snížení účinnosti. Jinými slovy, přípravek s ochranným faktorem SPF 20 nebo SPF 30, který se aplikuje hojně a pravidelně během dne, je často účinnější než přípravek s ochranným faktorem SPF 50, který se aplikuje pouze jednou denně.

Jak správně nanášet opalovací krém

 • Před prvním použitím výrobku si pečlivě přečtěte návod k použití a bezpečnostní pokyny.
 • Před pobytem na slunci naneste přípravek rovnoměrně na všechny exponované části těla. 
 • Aplikaci opalovací ochrany opakujte, zejména v případě delšího pobytu na slunci a/nebo po koupání, sušení ručníkem nebo zpocení.
 • Použití dostatečného množství přípravku: nedostatečné množství opalovacího krému výrazně snižuje úroveň ochrany před slunečním zářením.
av_sun-care_spray-50-_social_3282770100617

Jaká úroveň SPF je vhodná pro jednotlivé fototypy?

Výběr SPF by se měl řídit intenzitou slunečního záření, délkou pobytu na slunci a individuálním fototypem. Čím je pleť světlejší (fototyp 1), tím vyšší by měl být ochranný faktor SPF.

Fototyp I

Tento typ pleti je velmi světlý a mléčně zbarvený, často s pihami. Barva vlasů je obvykle zrzavá. I velmi krátký pobyt na slunci jim způsobí spálení kůže a téměř vůbec se neopálí. Důležité je, aby se tato skupina chránila před sluncem.
Doporučený ochranný faktor SPF: 50+

Fototyp II

Světlá pleť, někdy s pihami a světlé vlasy. Tito lidé se téměř vždy spálí, ale mírně se opálí a na konci dovolené mají lehké opálení.
Doporučený ochranný faktor SPF: 50+

Fototyp III

Tito lidé mají světlé nebo hnědé vlasy, světlou nebo tmavou pleť. Při časném slunění se mohou spálit, ale pak se opálí do zlatova. Důležitá je barva očí a vlasů. Blondýnky fototypu 3 nebo blondýnky se světlýma očima při opakovaném slunění stárnou rychleji než brunety s tmavýma očima.
Doporučený ochranný faktor SPF: 30 nebo 50.

Fototyp IV

Tuto skupinu tvoří lidé s tmavou pletí a hnědými vlasy, kteří se zřídkakdy spálí. Snadno se opalují.
Doporučený ochranný faktor SPF: 20 nebo 25.

Fototyp V

Jedná se o lidi tmavé pleti, kteří se jen velmi zřídka spálí a velmi rychle se opálí. Mají tmavé opálení.
Doporučený ochranný faktor SPF: 20 nebo 25.

Fototyp VI

Tuto skupinu tvoří lidé s černou pletí a tmavýma očima, kteří jsou velmi odolní vůči expozici slunci. Stačí jim opalovací krém s nízkým SPF.
Doporučený ochranný faktor SPF: 10 (a 20 až 25 na světlejší části pokožky).

 • <span class="ezstring-field">av_solaires_protection_phototype-1_4x5 367x460</span>
 • <span class="ezstring-field">av_solaires_protection_phototype-3_4x5 367x460</span>
 • <span class="ezstring-field">av_solaires_protection_phototype-5_4x5 367x460</span>

Výběr správné textury 

Při výběru textury je třeba mít na paměti dva ukazatele: osobní preference a typ pleti. Čím sušší pleť, tím mastnější texturu můžete zvolit. Opalovací krémy jsou vhodné pro suchou pleť, tekutější ochrana pro smíšenou až mastnou pleť atd. Výběr textury nebo formátu opalovacího krému může záviset také na chráněné oblasti těla a způsobu aplikace, který preferujete: sprej, mléko, tyčinka atd.

 

 

av_solaires_protection_choisir_textures_1x1 473x473

Výběr výrobku Avène znamená, že využíváte výhod našeho 30letého výzkumu a inovací v oblasti sluneční péče.

Citlivá pokožka Pro děti i dospělé
Oranžová řada je zde pro vás

Hypersenzitivní pokožka, nesnášenlivá k chemickým filtrům a parfémům Pro děti i dospělé
Minerální řada je pro vás ta pravá

Citlivá pokožka Pro děti i dospělé
Řada samoopalovací péče pro vás 

ODBORNÉ PORADENSTVÍ V PŘÁTELSKÉM DUCHU

Opalovací krém nikdy neposkytuje absolutní ochranu!

Pojmy „sluneční blok“ a „úplná ochrana“ se již nepoužívají, protože žádný opalovací krém nemůže zaručit úplnou ochranu před UV zářením. Od roku 2006 Evropská komise sdružuje ochranu SPF nad 50 (60, 80 a dokonce 100 %) do jednoho indexu 50+. Toto opatření bylo přijato proto, aby si spotřebitelé nemysleli, že se 100 % ochranným faktorem SPF mohou být na slunci celý den, aniž by se museli znovu natírat opalovacím krémem a aniž by trpěli účinky slunečního záření na pokožce.

av_solaires_sport_jogging_1x1 473x473

Slunce a sport

Sportování na slunci je rizikové, zejména venku, kde jste vystaveni odrazu slunečních paprsků. V zápalu hry se také častěji zapomenete každé dvě hodiny natřít opalovacím krémem. Měli byste si proto vybrat ochranu, která je přizpůsobená vašemu pohybu a má texturu odolnou proti vodě a potu.

Bližší informace

 

Příprava pokožky na slunce

Ochrana pokožky při pobytu na slunci je zásadní. Můžete se o ni však postarat i předem, a to tak, že svou pokožku na slunce připravíte, zejména prostřednictvím doplňků stravy a vhodného jídelníčku. A abyste prodloužili účinky opálení, je také důležité, abyste po slunění pokožku zklidnili..

Bližší informace

av_solaires_hydrater_1x1 473x473
av_solaires_cicatrices_proteger_1x1 473x473

Ochrana jizev

Jizvy nemají rády slunce. Jizva vystavená slunci může na kůži zanechat trvalé stopy. Během prvních měsíců „života“ jizvy je nejlepší ji slunci nevystavovat vůbec. Po šesti měsících, jakmile jizva zbělá, je třeba ji chránit vhodným krémem s vysokou ochranou. A to platí pro celý život.

Bližší informace

Ochrana mateřských znamének

Čím více znamének člověk má, tím větší je riziko vzniku melanomu: 35 % těchto nádorů vzniká ze stávajícího mateřského znaménka. Proto je nezbytné pokožku účinně chránit před sluncem, abyste co nejvíce omezili vznik nových znamének, a to pomocí opalovacího krému přizpůsobeného vašemu typu pleti. Kromě toho má nadměrná expozice stávajících znamének vliv na vznik lézí, které se mohou stát rakovinnými.

Bližší informace

av_solaires_proteger_grains-de-beaute_1x1 473x473
av_sun care_lotion 50-_social_1_post_3282770100747_hd

OPALOVACÍ MLÉKO SPF 50+

Velmi účinný přípravek s opravdu příjemnou texturou, která nezanechává stopy a velmi snadno se roztírá. Na mé intolerantní pleti ho mám moc ráda. Je to jeden z mála přípravků, které snesu! Objevte všechny naše produkty opalovací péče
Zpět na začátek