av_solaires_allergie_urticaire_1x1 473x473

Příznaky alergie na slunce

Jak poznáte, že máte alergii na slunce? Je to jednoduché: po slunění je vaše kůže zarudlá a svědí. Alergie na slunce (neboli lékařsky lucit) se projevuje zarudnutím: vyrážkou v podobě malých, mírně vystouplých červených pupínků nebo papulek a pocitem svědění v místech, kde byla vaše pokožka vystavena slunci.   Nejčastěji se vyskytuje na exponovaných místech, jako je dekolt, ramena, paže, hřbety rukou a nohy. Existuje několik forem alergie na slunce.
 

Polymorfní světelná erupce

Polymorfní světelná erupce je nejčastější formou alergie na slunce. Nejčastěji postihuje mladé ženy, hlavně v oblasti dekoltu, ale může postihnout jakoukoli jinou exponovanou partii, s výjimkou obličeje. K reakci dochází po prvním nebo druhém vystavení se slunci v létě. Může vám na týden zničit život, ale má tu výhodu (pokud se to tak dá nazvat!), že se po dalším pobytu na slunci ve stejném ročním období neopakuje, jako by si kůže na slunce zvykla. Jak již bylo řečeno, polymorfní světelná erupce se bude pravděpodobně vracet každý rok.

 

Polymorfní vyrážka ze slunce

Polymorfní vyrážka ze slunce je méně častá, ale o to nepříjemnější, že postihuje jakoukoli exponovanou část těla, včetně obličeje, a objevuje se po každé expozici, ať už na začátku, uprostřed nebo na konci léta. Tento typ alergie na slunce se pravděpodobně vrátí i v následujících letech.

 

Jarní vyrážka u mladistvých

Alergie na slunce postihuje i děti. Zejména jarní vyrážka u mladistvých je formou alergie na slunce, která postihuje uši dětí a dospívajících, častěji chlapců než dívek, a to často během pobytu na horách.

 

Solární kopřivka

Konečně solární kopřivka se spustí během několika minut po expozici a spontánně zmizí ve stínu po několika minutách nebo hodinách, v závislosti na jednotlivci. Výsledkem jsou silné, červené a svědivé skvrny podobné požahání kopřivou. 

 

 

  • <span class="ezstring-field">av_solaires_lucite_estival_4x5_2025x2880</span>
  • <span class="ezstring-field">av_solaires_lucite-polymorphe_4x5_2025x2880</span>
  • <span class="ezstring-field">av_solaires_urticaire-solaire_4x5_2025x2880</span>

Příznivé a škodlivé účinky slunce na kůži

Jak léčit alergie na slunce

Přestože existuje řada způsobů léčby alergie na slunce, prvním krokem k omezení rizika je omezení pobytu na slunci.

Ochrana před sluncem

Dostupná opatření

Prvním opatřením je u benigní letní vyrážky ze slunce vyhýbat se slunečnímu záření: bez slunečního záření nemůže být žádná alergická vyrážka! Proto je důležité znát (a dodržovat) pravidla pro expozici slunečnímu záření a chránit svou pokožku oblečením, kloboukem, slunečními brýlemi a výběrem správné ochrany před sluncem pro váš typ pokožky

Kromě omezení pobytu na slunci můžete několik týdnů před prvním pobytem na slunci a po celou dobu pobytu na slunci užívat potravinové doplňky prodávané v lékárnách. Pokud však tato jednoduchá opatření nestačí, může vám lékař předepsat léky, jako jsou syntetická antimalarika, která budete užívat po celou dobu dovolené. Lékař vám může doporučit i léčbu PUVA u dermatologa, při kterém je kůže UVA záření vystavena v postupně se zvyšujících dávkách. 

ODBORNÉ PORADENSTVÍ V PŘÁTELSKÉM DUCHU 

S každým novým slunečným obdobím musíme pěstovat správné návyky, protože žádná léčba nemůže poskytnout definitivní lék. Pokud máte alergii na slunce, nemusíte být skleslí: v létě nemusíte zůstávat ve stínu! Správné návyky expozice slunci si lze osvojit rychle a prospějí vám. 

 

Jakou roli hraje UVA a UVB záření při alergii na slunce?

Zatímco UVB záření má na svědomí opálení a spálení, viníkem alergie na slunce je UVA záření. Proto je důležité najít opalovací krém s vysokou ochranou, který chrání před oběma typy UV záření.

 

av_solaires_schema_allergie_uva_uvb_1x1 1: podkoží, 2: škára, 3: pokožka, 4: UVA; 5: UVB

Benigní letní vyrážka ze slunce postihuje asi 10 % dospělých, přičemž výrazně častěji jsou postiženy ženy, které tvoří 90 % případů. Většina postižených jsou mladí dospělí. Alergie se může vyskytovat několik let a poté zcela vymizet.

Existují i jiné příčiny reakce na slunce než benigní letní vyrážka ze slunce?

Rozhodně: příznaky benigní letní vyrážky ze slunce jsou stejné jako u jiných příčin. Benigní letní vyrážka ze slunce se nesmí zaměňovat s reakcí způsobenou aplikací parfému nebo jiného fototoxického přípravku na kůži nebo užíváním fotosenzibilizujících léků před pobytem na slunci!

av_solaires_reaction_medicament_1x1 473x473
Zpět na začátek