Co je to těhotenská maska?

Těhotenská maska, známá také jako melasma, postihuje téměř výhradně těhotné ženy.

Příznaky těhotenské masky

Těhotenská maska je stav kůže, který se projevuje nepravidelně tvarovanými pigmentovými skvrnami na obličeji (čelo, nos, lícní kosti nebo horní část rtů), na krku nebo dekoltu. Těhotenská maska se u některých těhotných žen objevuje po prvním trimestru těhotenství a může přetrvávat po porodu až do šesti měsíců věku dítěte.

 

av_solaires_taches-brunes_1x1 473x473

Příčiny melasmy

Těhotenská maska vzniká v důsledku nadprodukce melaninu, pigmentu zodpovědného za barvu pokožky, melanocyty, buňkami specializovanými na opalování, které jsou ve stavu nadměrné funkce. Za nadměrnou tvorbu melaninu je zodpovědná hormonální nerovnováha způsobená těhotenstvím a zvýšením hladiny hormonů, zejména estrogenu. Na jejím vzniku se však podílí také typ a místo expozice slunečním paprskům. Uvědomte si, že i velmi nízká úroveň slunečního záření stačí k tomu, aby se objevila těhotenská maska. Na vzniku těhotenské masky se mohou podílet i genetické faktory (fototyp, rodinná anamnéza atd.). 

av_solaires_melasma_femme_enceinte_1x1 473x473

Koho se těhotenská maska týká?

V rozporu s názvem netrpí těhotenskou maskou pouze těhotné ženy.

Těhotné ženy jsou postiženy těhotenskou maskou nejčastěji.

Ve Francii se předpokládá, že těhotenskou maskou trpí 5 % těhotných žen, ale její výskyt se v jednotlivých zemích značně liší. Ženy tmavé pleti jsou obecně postiženy těhotenskou maskou více než ženy světlé pleti. Riziko vzniku tohoto kožního onemocnění určuje fototyp každého člověka, tj. jeho barva kůže a vlasů. Nejvíce postiženy jsou nejtmavší fototypy 4 a 5. 

 

Pokud jste již během těhotenství trpěla těhotenskou maskou, měla byste zůstat ostražitá a nezapomenout se chránit vhodným opalovacím krémem. Je to proto, že ženy postižené těhotenskou maskou jsou vystaveny riziku, že se jim v budoucích těhotenstvích objeví znovu.

Tento problém se však může týkat i mužů.

Někteří muži mohou mít na obličeji také skvrny od slunce, které vypadají jako těhotenská maska. Tomu se říká melasma nebo chloasma. Příčinou může být užívání estrogenní léčby, například v případě rakoviny prostaty, nebo příliš častá expozice slunci. 

 

av_solaires_masque-de-grossesse_homme_1x1

ODBORNÉ PORADENSTVÍ V PŘÁTELSKÉM DUCHU 

Jak zabránit vzniku těhotenské masky

Stejně jako u spálení od slunce, i zde platí pravidlo „nulové riziko = nulová expozice“. Abyste předešli vzniku těhotenské masky, je nezbytné chránit se před sluncem tím, že se budete vyhýbat slunečnímu záření, nosit klobouk a používat vhodný opalovací krém s vysokou ochranou. 

Ošetření těhotenské masky

Ošetření těhotenské masky

Melasma obvykle po porodu zmizí. Pokud tomu tak není, můžete se obrátit na dermatologa, který vám předepíše depigmentační krémy na bázi hydrochinonu. Může také provést depigmentační peeling, tj. maska složená z účinných látek, které pomáhají bojovat proti poruchám pigmentace kůže.

 

Ze stejného rozsahu

NAŠE ŘEŠENÍ PRO OCHRANU NAŠÍ BUDOUCNOSTI

Produkty péče o pleť Eau Thermale Avène jsou navrženy tak, aby chránily pokožku a současně respektovaly oceány.

Kompaktní make-up SPF 50 světlý odstín

Kompaktní make-up SPF 50 světlý odstín

Make-up - Chrání - Sjednocuje

Kompaktní make up s ochranným faktorem SPF 50 tmavý

Kompaktní make up s ochranným faktore...

Make-up - Chrání - Sjednocuje

Zpět na začátek