Co přesně je spálení od slunce? 

Spálení od slunce (neboli solární erytém) je zánětlivá reakce kůže způsobená expozicí UVA a UVB záření. Provází ho zarudnutí, bolestivý pocit horka a svědění, které v nejtěžších případech může vést až ke vzniku puchýřů. Spálení od slunce může také zanechat na kůži jizvy. Závažnost se liší v závislosti na typu a fototypu kůže, individuální citlivosti na UV záření, genetických faktorech, délce a frekvenci expozice a intenzitě slunečního záření. 

 

av_solaires_schema_brulure_degres-1-2-2-3_16x9 1: Podkoží – 2: Škára – 3: Pokožka – 4: Zarudnutí – 5: Puchýře – 6: Zbarvená škára – 7: Mírná bolest 

Tři typy slunečního záření

Přímé záření

Mění se v závislosti na nadmořské výšce, zeměpisné šířce, ročním období a denní době

Difuzní záření

Rozptýlené atmosférickými složkami, jako jsou mraky,

mlha a prachové částice

Odražené záření

Od povrchů; liší se podle míry odrazu konkrétního povrchu (sníh, písek, moře, tráva atd.).

Přímé, rozptýlené a odražené záření se společně nazývají celková sluneční radiace. 

av_solaires_soleil_bienfaits_mefaits_5x4_590x590

Pokud vás kromě spálení od slunce bolí hlava nebo máte horečku, můžete trpět úžehem. V takovém případě se obraťte na lékárníka nebo lékaře. Příznaky se mohou během 2 dnů po spálení zhoršit, ale během několika dnů odezní.

Popáleniny prvního stupně

Popálenina prvního stupně je prostý erytém: kůže je červená, suchá a bolestivá. To je například případ povrchového spálení od slunce bez puchýřů nebo šupin, kdy je postižena pouze pokožka. Úplné zhojení popáleniny prvního stupně trvá v průměru jeden týden a nezanechává na kůži jizvu. Pravidelnou hydratací pokožky jí pomůžete k hojení. 

av_solaires_schema_brulure_degre-1_1x1-473x473-ETA-CZ
av_solaires_schema_brulure_degre-2-superficiel_1x1 1: Podkoží – 2: Škára – 3: Pokožka – 4: Zarudnutí – 5: Puchýř

Povrchové popáleniny druhého stupně

Povrchové popáleniny druhého stupně se vyznačují výskytem červených puchýřů naplněných čirou tekutinou ihned nebo během několika hodin po popálení. Postižena je škára. Kůže je mimořádně citlivá na dotek a i kontakt s oděvem je bolestivý. Hojení trvá 2 až 3 týdny a po popálení nezůstává na kůži jizva. Abyste usnadnili hojení, nezapomeňte pokožku dezinfikovat a hydratovat.

Hluboké popáleniny druhého stupně

Puchýře jsou obvykle popraskané. Pod těmito puchýři je škára zbarvená a bolest je mírná, protože kůže je jakoby „umrtvená“. Zatímco u povrchové popáleniny druhého stupně je pokožka červená a citlivost zůstává zachována, u této popáleniny jsou krevní cévy zničeny. Tento typ popálenin vyžaduje lékařské ošetření. Hojení obvykle trvá 2 až 3 týdny a jizva je víceméně nenápadná.

av_solaires_schema_brulure_degre-2-profond_1x1 1: Podkoží – 2: Škára – 3: Pokožka – 4: Zbarvená kůže – 5: Mírná bolest
av_solaires_schema_brulure_degre-3_1x1 1: Podkoží – 2: Škára

Popáleniny třetího stupně 

Kůže je jako z lepenky, má bílou nebo nahnědlou barvu, ztrácí citlivost a chloupky jsou spálené. Postižena je škára, někdy i podkoží, v takovém případě hrozí riziko infekce. Jasně červené skvrny s otokem se objevují mezi 2 a 6 hodinami po expozici a končí silným loupáním a dlouhotrvající pigmentací. Tato fáze vyžaduje akutní ošetření, obvykle v nemocnici.

ODBORNÉ PORADENSTVÍ V PŘÁTELSKÉM DUCHU

Pozor na úžeh

Pokud vás kromě spálení od slunce bolí hlava nebo máte horečku, můžete trpět úžehem. V takovém případě se obraťte na lékárníka nebo lékaře. Příznaky se mohou během 2 dnů po spálení zhoršit, ale během několika dnů odezní.

Jak se zbavit spálenin od slunce

Spáleniny od slunce se hojí přibližně týden a dochází k jejich olupování. Spálení od slunce může zmizet až po delší době, pokud na něm vznikly puchýře a bylo zničeno mnoho cév. Hojení může trvat dva týdny až měsíc a po popálení mohou na kůži zůstat skvrny nebo jizvy. 

av_thermal spring water_spray_social_19_post_3282779003131_hd_473x435

Jak si ulevit při spálení od slunce

Pokud máte obyčejnou popáleninu, můžete udělat několik věcí, které vám pomohou zklidnit pokožku:

  • Vůbec nevycházejte na slunce (bez ohledu na to, jak moc jste se spálili!) a zůstaňte ve stínu.
  • Pijte hodně vody proti dehydrataci. 
  • Na spálená místa naneste zklidňující krémy po opalování.
  • Popálené místo osvěžte studenou vodou.

  • Pokud se objeví puchýře, neměly by se propichovat a je vhodné je zakrýt sterilním obvazem.
  • Sledujte svou teplotu.
  • V případě bolesti hlavy nebo horečky užijte paracetamol.

Pokud je popálení závažnější, s hlubokými příznaky druhého nebo třetího stupně, jako jsou puchýře a paradoxní absence bolesti, vyhledejte co nejdříve lékaře. 

ODBORNÉ PORADENSTVÍ V PŘÁTELSKÉM DUCHU 

Jak „uhasit oheň“ po spálení od slunce?

  • Začněte obkladem z termální vody Avène. Obklad si připravíte tak, že namočíte kapesník do termální vody Avène, přiložíte ho na postižené místo a necháte 15 minut působit, přičemž místo budete pravidelně stříkat termální vodou. 
  • Pro zvýšení osvěžujícího účinku uchovávejte termální vodu Avène ve spreji v chladničce. 
  • Vezměte si do dlaní trochu reparačního přípravku po opalování a naneste jej na pokožku tak, že si ruce budete přikládat na plocho na tělo a obličej, aniž byste jej roztírali.

Následky opakovaného spálení kůže od slunce

Bez ohledu na intenzitu může mít spálení vážné dlouhodobé následky. Kůže si všechno pamatuje a opakované spálení se může trvale otisknout do kůže jako na film fotoaparátu, někdy až do té míry, že se to už nedá napravit. Proto je důležité zvolit vhodnou ochranu před sluncem a důsledně dodržovat pravidla pro pobyt na slunci, abyste předešli riziku vzniku rakoviny kůže. 

av_solaires_enfant_application_protection_1x1_v1_473x489

Rizika stárnutí pleti

Slunce je stejně jako kouření faktorem urychlujícím stárnutí pokožky. UVB paprsky způsobují ztluštění pokožky, zatímco UVA paprsky ničí pojivovou tkáň kůže a způsobují ztrátu elasticity a hydratační schopnosti. Vrásky, otoky a hnědé skvrny od slunce jsou příznaky předčasného stárnutí pleti. Pokud však kůže zesílí, je opalování obtížnější: melanocyty v kůži jsou méně reaktivní, protože také předčasně stárnou, a spálení je bolestivější, protože kůže je sušší. Je to začarovaný kruh, který je třeba co nejdříve přerušit ochranou pokožky před sluncem již od útlého věku. 

Kůže zůstává křehká.

Po spálení je třeba nechat kůži odpočinout a nějakou dobu počkat, než se znovu vystaví slunci. Spálená pokožka je křehká a je citlivější na všechny vnější faktory: chlad, vítr a sůl, to vše jsou faktory, které mohou pokožku napadnout.
Kůže má paměť: vše se do ní otiskuje stejně jako na film ve fotoaparátu a spálení od slunce může zanechat stopy.

Riziko rakoviny kůže

Příliš časté vystavení UVA záření může vést k nevratné změně genetické výbavy kožních buněk, které se pak rychle množí a způsobují vznik nádoru. Existuje několik typů rakoviny kůže způsobených především sluncem, z nichž nejzávažnější je melanom. 

Spálení od slunce: Odpovídáme na vaše otázky

Vyvarujte se slunečních paprsků (klobouk, sluneční brýle a slunečník) a každý večer se namažte přípravkem po opalování, abyste zmírnili bolest.

Na spálení od slunce se podílí z 80 % UVB a z 20 % UVA záření.

Melanin je přirozenou fotoprotekcí kůže proti UV záření (proto opálená kůže lépe blokuje UV záření než bílá). Tato ochrana je však omezená: při překročení určité úrovně záření se kůže může spálit. I když jste se opálili, je důležité, abyste svou pokožku nadále chránili opalovacím krémem s vysokým ochranným faktorem.

Popáleniny druhého stupně vyvolávají opálení. Ale za jakou cenu? Nevzhledné puchýře, riziko depigmentace, bolest, předčasné stárnutí kůže... U popálenin prvního stupně to však neplatí: během několika hodin nebo dnů se kůže jednoduše vrátí do původního stavu.

Spálení od slunce nelze nikdy považovat za přípravu na opalování a po spálení byste neměli chodit na slunce. Přestože spálení od slunce někdy po několika dnech ustoupí opálení, může také způsobit trvalé pigmentové skvrny.

Ze stejného rozsahu

ŘEŠENÍ PRO ZKLIDNĚNÍ POKOŽKY POŠKOZENÉ SLUNCEM

Avène Termální voda ve spreji

Avène Termální voda ve spreji

Zklidňuje - Obnovuje kožní bariéru

Cicalfate+ obnovující ochranný krém

Cicalfate+ obnovující ochranný krém

Zklidňuje - Obnovuje - Čistí

Zpět na začátek