av_solaires_acne_1x1 470x470

Vliv slunce na aknózní pleť

Zlepšení, které lidé s aknózní pletí pociťují na začátku léta, často trvá jen krátce. Expozice slunci má ve skutečnosti na pleť se sklonem k akné několik negativních účinků. Tyto mechanismy fungují tak, že akné zhoršují až se zpožděním.

Keratinizace

UV záření zpočátku pomáhá vysušovat povrchovou vrstvu pokožky a s ní i bakterie P. acnes, které jsou zodpovědné za akné. Jedná se o takzvanou keratinizaci kůže, při které dochází ke ztvrdnutí kožních buněk. Textura pleti se zdá být hladší a pravidelnější a pupínky se zmenšují. Ale o několik týdnů později se pleť pomstí a výsevy se vrátí. Je to tzv. bumerangový efekt u akné. Jak to funguje?   Protože je kůže silnější, je pro ni ve skutečnosti obtížnější odstraňovat odumřelé buňky. Kožní maz a nečistoty se hůře odplavují a začínají ucpávat póry, což vede k většímu množství černých teček a mikrocyst, které jsou ohroženy infekcí (je to trochu podobné, jako když se ucpe kanalizace a nemůže odvádět odpadní látky). Letní horko a pot nepomáhají: pot vytváří příznivé prostředí pro množení bakterií spojených s akné.

 

av_votre-peau_cicatrisation_acne_1x1 473x473

Úloha mazových žláz

Přestože se zdálo, že vaše pleť je odpočatá a akné je v letních měsících ve „vypnutém“ režimu, ve skutečnosti na ni stále útočí. Doma má pokožka nedostatek lipidů a začne nadměrně produkovat kožní maz, aby tento nedostatek nahradila. Nadměrná činnost mazových žláz může vést ke vzniku pupínků, černých teček a mikrocyst, což je důvod, proč má akné po létě tendenci se vracet. A nezapomeňte ani na to, že na slunci buňky nepřestávají vytvářet maz: ten se pouze zachytí v silnější pokožce. Když pokožka tento ochranný proces zastaví, vypustí veškerý přebytečný kožní maz.

ODBORNÉ PORADENSTVÍ V PŘÁTELSKÉM DUCHU

Pokud si osvojíte pár správných návyků, budete si moci užívat blahodárných účinků slunce a zároveň pečovat o svou pleť se sklonem k akné.

Omezte expozici slunci

V první řadě se vyhněte přílišnému slunění, aby se vám akné nezhoršilo. Problémy s pigmentací může způsobit také nadměrné slunění a/nebo nevhodná ochrana před sluncem. Lidé s akné nebo jizvami po akné jsou k hyperpigmentaci obzvláště náchylní. Přinejmenším se při pobytu na slunci vyhýbejte nejnebezpečnějším hodinám od 11 do 16 hodin a dodržujte všechna pravidla pro pobyt na slunci. Soláriím byste se měli vyhnout úplně, protože podporují ztluštění kůže.

Používejte vhodnou ochranu před sluncem

Abyste omezili riziko hyperpigmentace, je důležité používat účinnou ochranu před sluncem přizpůsobenou pleti se sklonem k akné, která má nemastné a nekomedogenní složení. Pro pleť se sklonem k akné je vhodná zejména lehká textura, například gel nebo tekutý přípravek. Stejně jako při každém pobytu na slunci se nezapomeňte alespoň každé dvě hodiny a po koupání, sušení ručníkem nebo zpocení znovu namazat opalovacím krémem.

Nezapomeňte si ráno a večer umýt obličej micelární vodou nebo čisticím gelem s neutrálním pH, abyste odstranili nečistoty a přebytečný kožní maz na povrchu. Jednou až dvakrát týdně lze na pleť aplikovat peeling nebo masku, které odstraní odumřelé kožní buňky a zabrání pozdějšímu ucpávání pórů. Vyvážená strava a pravidelná hydratace mohou také pomáhat odstraňovat toxiny.

 

  • <span class="ezstring-field">av_solaires_acne_application_produits_4x5_368x460</span>
  • <span class="ezstring-field">av_solaires_acne_soleil_4x5_v1_368x460</span>
  • <span class="ezstring-field">av_votre-peau_cicatrisation_acne_4x5_368x460</span>

OPALOVACÍ PÉČE

OPALOVACÍ PÉČE

Cleanance opalovací krém na obličej při akné SPF 50+

  • 91 %: ultralehká textura¹
  • 91 %: dlouhodobý zmatňující účinek¹
  • 96 %: pokožka zůstává nelepivá¹

Velmi vysoká ochrana před sluncem pro citlivou, mastnou pleť se sklonem k akné.

¹% osob, které souhlasily. Spotřebitelský test, 64 osob ve věku 12 až 58 let (průměrný věk 30 let), aplikace po dobu 22 dnů, nejméně 2 aplikace denně.

Objevte více
OPALOVACÍ PÉČE
Zpět na začátek