Obsah

Ochrana a sledování mateřských znamének

av_solaires_proteger_grains-de-beaute_1x1_1620x1620

Co je to mateřské znaménko?

Mateřské znaménko neboli névus je hnědý útvar buněk, který se obvykle nachází na kůži nebo sliznicích. Mateřská znaménka jsou tvořena melanocytárními buňkami, které jsou zodpovědné za barvu kůže a její opálení. Na kůži se začínají exogenně objevovat mezi 6 měsíci a 1 rokem věku a rostou až do dospělosti. Tvorba mateřských znamének závisí na několika faktorech:

  • Vystavení slunci, zejména v dětství
  • Barva pleti 
  • Imunitní systém jedince

 

Vliv slunce na mateřská znaménka.

Slunce je jedním ze spouštěčů vzniku mateřských znamének, a proto se děti, až na výjimky, rodí bez nich. Čím více mateřských znamének člověk má, jako je tomu například u velmi světlé kůže typu I nebo II, tím vyšší je riziko vzniku rakoviny kůže: 35 % těchto nádorů vzniká ze stávajícího mateřského znaménka. Proto je třeba děti a dospívající dobře chránit před sluncem, aby se zastavil růst znamének a zabránilo se vzniku melanomu ze stávajícího znaménka. Samotný vzhled melanomu je zavádějící, protože podle vzhledu, hnědé barvy a absence nepříjemných pocitů může být snadno zaměněn za mateřské znaménko. Proto je stejně jako v případě pokožky důležité, abyste si osvojili správné postupy ochrany znamének před UVA a UVB zářením a od útlého věku se věnovali přísné fotoprotekci.

 

ODBORNÉ PORADENSTVÍ V PŘÁTELSKÉM DUCHU 

Jak chránit mateřská znaménka před sluncem

Pro ochranu znamének a omezení rizika vzniku melanomu je důležité co nejvíce chránit před sluncem i ta nejmenší znaménka. Doporučujeme striktně dodržovat pravidla pro expozici slunci, aby se předešlo vzniku nových znamének: 

  • Nevystavujte se slunci mezi 11. a 16. hodinou.
  • Upřednostňujte pobyt ve stínu před přímým sluncem.
  • Každé dvě hodiny znovu naneste opalovací krém.
  • Co nejvíce omezte expozici dětí: jejich pokožka je mnohem citlivější než pokožka dospělých. Nejlepší ochranou před UV zářením je stále oblečení (klobouk, tričko a sluneční brýle). 
  • V případě potřeby používejte opalovací krém s vysokým ochranným faktorem, který pravidelně a v dostatečném množství nanášejte na pokožku a znovu jej aplikujte při každém otření pokožky a po plavání nebo pocení. 

Znaménka krásy a pihy jsou zcela odlišné jevy. Pihy vznikají nahromaděním pigmentu a často jsou známkou velmi světlé pleti, která se nedokáže chránit před sluncem. Čím více pih máte, tím spíše se dá říci, že pokožka byla vystavena nadměrně slunci. Pigment se aktivuje UV zářením a plní ochrannou funkci.

Jak kontrolovat mateřská znaménka

Jak poznáte, že je znaménko rizikové? A jak můžete sledovat změny svých znamének zblízka? Nezbytné je kontrolovat mateřská znaménka nebo je nechat vyšetřit dermatologem alespoň jednou ročně. Je-li vaše kůže riziková nebo jste v minulosti onemocněli melanomem, tak i častěji. Věnujte čas celkové kontrole pokožky a nezapomínejte na žádné oblasti obličeje a těla: 

1. U obličeje kontrolujte všechny části, včetně uší a oblasti za ušima
2. Trup, záda a boky, obličejem k zrcadlu. 
3. Předloktí, horní a dolní část paží, dlaně.
4. Zadní část nohou, prostory mezi prsty, chodidla, genitálie.
5. Zadní část krku a vlasovou pokožku, postupně, pomocí zrcadla.
6. Dolní část zad a hýždě.

Při kontrole znamének vám pomůže mnemotechnická pomůcka: pravidlo ABCDE. Každý z těchto příznaků ve vzhledu znaménka je podezřelý a zaslouží si vaši pozornost:

  • A: Asymetrie 
  • B: Nepravidelné hranice
  • C: Nejednotná nebo různorodá barva
  • D: Průměr větší než 6 mm
  • E: Vývoj nebo jakékoli změny znaménka

Jakákoli změna znaménka by měla být považována za varování, kterému je třeba věnovat pozornost, protože změny mohou předcházet vzniku rakoviny kůže.

av_solaires_shema_grains-de-beaute_diagnostic_16x9 A: Asymetrie - B: Okraje jsou nepravidelné - C: Nejednotná nebo různorodá barva - D: Průměr větší než 6 mm - E: Mění se
Zpět na začátek