Obsah

Prevence a léčba vyrážky z plenek

av_votre-peau_cicatrisation_erytheme-fessier_1x1 473x473

Co přesně je vyrážka z plenek?

Vyrážka z plenek je kožní vyrážka na zadečku dítěte, která se obvykle objevuje během prvního roku života.
Jak víte, kůže funguje jako ochranná bariéra proti vnějším nepříznivým vlivům. Kůže vašeho dítěte je však stále velmi tenká a křehká (a především velmi jemná!). Zadeček vašeho dítěte je však ve dne v noci v plenkách vystaven vlhkosti, teplu a tření. Je také vystaven kyselosti stolice a moči a někdy i produktům, které nejsou dobře snášeny. Výsledkem je někdy zánět kůže. Ale nebojte se, správnou péčí se ho můžete rychle zbavit.

U dětí není kožní bariéra zdaleka úplnou bariérou. Proto je nutné být velmi opatrný. Pokud po několika dnech vyrážka z plenek neustoupí nebo pokud máte pochybnosti o možné sekundární infekci, určitě vyhledejte lékaře.

Jak se léčí vyrážka z plenek?

Jak se pozná vyrážka z plenek? Vyrážka z plenek se projevuje suchým nebo mokvajícím zarudnutím, ploškami nebo malými pupínky na hýždích, stehnech a genitáliích. Postižená část pokožky může být na dotek teplá. Jak si dokážete představit, bolí to a vaše dítě může být rozrušené a nevrlé. Pokud podniknete správné kroky, příznaky obvykle do několika dnů zmizí. Můžeme začít?

Péče o dětský zadeček: návod k použití

  • Omyjte hýždě jemným přípravkem s fyziologickým pH a důkladně je osušte.
  • Pro zvýšení zklidňujícího účinku nastříkejte termální vodou.
  • Naneste zklidňující a regenerační krém. V případě skvrnité vyrážky s výtokem zvolte vysušující přípravek. 
  • Větrejte! Zadeček dítěte ponechte co nejvíce volně na vzduchu. Dítěti se to bude líbit!
av_votre-peau_cicatrisation_fesses_bebe_mode-d-emploi_1x1 473x473

Jak nanášet?

Poslechněte si technické rady!

1. Budete potřebovat dokonalou hygienu!
Vyrážka z plenek může být neškodná, ale stále se jedná o kožní lézi. Abyste se vyhnuli riziku infekce, je proto nezbytné si před výměnou a aplikací krému dobře umýt ruce. Pokud jste typ člověka, který je neustále na cestách a přebaluje své dítě na rohu lavičky nebo na zadním sedadle auta, zvažte omytí rukou hydroalkoholovým gelem.

2. Jemně naneste krém.
Vaše dítě trpí bolestmi a vy je nechcete ještě zhoršit. Chovejte se proto k zadečku dítěte jemně! Naneste krém na čistou pleť a krouživými pohyby jej vmasírujte.

ODBORNÉ PORADENSTVÍ V PŘÁTELSKÉM DUCHU

Co takhle přístup „prevence lepší než léčba“?

Jak předcházet vyrážce z plenek? Určitě je pravda, že pokud se bez ní obejdete (a předejdete několika probdělým nocím!), bude to pro vás i vaše dítě lepší. 

  • Kupte si plenky správné velikosti a neupevňujte je příliš těsně, aby v nich mohl cirkulovat vzduch.
  • Vyměňujte plenku co nejčastěji, aby dítě neleželo v moči a stolici.
  • Při každé výměně plenky očistěte zadeček velmi jemným přípravkem bez mýdla (u dívek zepředu dozadu). Hýždě a záhyby dobře osušte přiložením pleny. 
  • Po každé výměně plenek použijte preventivně ochranný krém.
Zpět na začátek