Obsah

Jak se poznají a léčí plané neštovice

av_votre-peau_cicatrisation_varicelle_essentiel_1x1 473x473

Neštovice: Základní informace
 

Plané neštovice jsou nezhoubné, ale vysoce nakažlivé onemocnění způsobené virem varicella zoster. V 90 % případů se vyskytuje ve věku mezi 3 měsíci a 10 lety. Po nenápadné inkubační době 1 až 2 týdnů nejsou první příznaky příliš výrazné. Po několika dnech se stanou VELMI výraznými:   objeví se malé puchýřky, které velmi svědí. Samotné plané neštovice se nedají léčit, ale existují řešení, jak zmírnit svědění a zabránit infekci, která může způsobit jizvy.

Jizvy po planých neštovicích nejsou zdaleka neškodné, zejména pokud jsou na viditelnějších místech, jako je obličej. Proto je třeba puchýře a léze vzniklé škrábáním pečlivě ošetřovat, aby se předešlo riziku sekundární infekce, která způsobuje vznik jizev.

Jak poznat plané neštovice

Vaše dítě je unavené, nevrlé a má na sobě malé puchýřky... Mohly by to být neštovice? Onemocnění začíná malými červenými skvrnkami, které se často objeví nejprve na hrudi nebo krku a poté se rozšíří na celé tělo. Poté se změní v drobné puchýřky naplněné tekutinou, které obvykle do 48 hodin zaschnou a vytvoří se na nich červenočerný strup. Buďte opatrní: když se strup odškrábne, hrozí riziko vzniku jizvy.

Jak se tedy neštovice léčí?

 1. Umyjte dítě jemným mýdlem s fyziologickým pH. 
   
 2. Vysušte puchýře přípravkem s vysušujícím složením, aby se urychlila regnerace.
   
 3. Ošetřete vysušené puchýře vhodným přípravkem pro péči o pokožku, abyste předešli vzniku jizev.
av_votre-peau_cicatrisation_varicelle_reconnaitre_soigner_1x1 473x473

Je něco, čeho se vyvarovat?

Ano!

1. Nezhoršujte stav puchýřků.
- Nepoužívejte na ně antiseptické přípravky. To zvyšuje riziko alergické nebo dráždivé dermatitidy, která může prodloužit hojení.
- Nepřehánějte to se sluncem. UV záření brání správnému hojení. V případě expozice slunečnímu záření chraňte pokožku opalovacím krémem s velmi vysokým ochranným faktorem (SPF 50+).

2. Neříkejte hop, dokud jste nepřeskočili.
Obvykle můžete očekávat 2 až 3 výsevy puchýřků. Pokud některé puchýřky zasychají, zatímco jiné se stále objevují, infekce ještě neskončila – a hrozí riziko nákazy. Buďte trpěliví!

ODBORNÉ PORADENSTVÍ V PŘÁTELSKÉM DUCHU

Pomoc! Trápí mě intenzivní svědění!

Kůže svědí. Opravdu svědí... UÁÁÁÁ, strašně svědí. Pozor! Rozškrábaný puchýř po planých neštovicích může zanechat jizvu na celý život. Zde jsou naše tipy a triky, které vašemu dítěti pomohou najít úlevu a omezit škrábání.

 • Stříhejte dítěti nehty nakrátko, abyste omezili vznik škrábanců a sekundárních infekcí. 
 • Dbejte na to, aby si dítě pravidelně mylo ruce.
 • Jednou nebo dvakrát denně dítě velmi krátce vykoupejte nebo osprchujte vlažnou vodou s tekutým dermatologickým mýdlem. 
 • Chraňte pokožku před pocením, jak jen to jde: zhoršuje svědění.
 • Volte volné oblečení, které se netře o kůži.
Zpět na začátek