Obsah

Co můžete udělat, aby se vám jizva dobře hojila?

Proč je sledování hojení tak důležité?

Při poranění kůže se spustí přirozený hojivý mechanismus, který ji obnoví. To je kouzlo vašeho těla! Celé komando buněk postupně regeneruje vaši pokožku. Zastavuje krvácení, chrání, dezinfikuje a uzavírá ránu a poté obnovuje tkáň... Váš metabolismus je při hojení vystaven zkoušce! Ano, vaše pokožka má úžasné přirozené schopnosti. Pozor však na riziko komplikací, které mohou hojení oddálit. Zůstaňte ve střehu a dodejte své pokožce sílu správnou péčí.

Konečná podoba jizvy se může objevit až za několik měsíců nebo i let. Dobrá zpráva, máte čas jednat... Ale čím dříve, tím lépe! Dejte si nejlepší šanci na co nejhezčí jizvu používáním krémů a dalších vhodných ošetření.

Pravidlo č. 1: pozorně sledujte ránu 

Kvalita jizvy je do značné míry závislá na způsobu ošetření rány. Rána je živá oblast a její vzhled se v průběhu času mění, více či méně rychle v závislosti na povaze léze.

Jednoduše řečeno: pokud je rána v počátečních fázích zarudlá, je to obvykle dobré znamení.  Znamená to, že se tkáň jizvy hojí. Zpozorněte však, pokud uvidíte nažloutlý, vláknitý vzhled nebo zčernalé a/nebo spojené plochy. 

Kdy si dělat starosti?

 Pokud se rána po 6 týdnech nezhojí, je bolestivá, dochází k výtoku nebo pokud rána zapáchá, je třeba se poradit se zdravotníkem.

av_votre-peau_cicatrisation_plaie-infection_1x1 473x473

Dobré návyky pro správné hojení

Jaké jsou nejlepší způsoby hojení běžných poranění pro celou rodinu? Tyto pokyny si přečtěte, pak si je přečtěte znovu a zapamatujte, abyste se pokaždé nestačili divit – v dobrém slova smyslu!

1: Čištění
Máte čisté ruce? Očistěte ránu jemným mýdlem a vodou, abyste odstranili cizorodé částice. Poté ránu osušte, nejlépe přiložením ručníku. V případě velké rány zvažte izolaci rány obvazem.

2: Urychlení regenerace
Alespoň dvakrát denně použijte krém na hojení jizev, který stimuluje proces obnovy kůže. Pokud z rány něco vytéká, zvolte vysušující přípravek.

3: Ochrana před sluncem
Jizvy nemají rády slunce. V létě i v zimě se chovejte tak, abyste si mohli užívat slunce v naprostém bezpečí.

 

ODBORNÉ PORADENSTVÍ V PŘÁTELSKÉM DUCHU

Co jíst pro řádné hojení ran?

Vaše tělo a pokožka potřebují ke správnému hojení zdravou a pestrou stravu. To je skvělá příležitost vyzkoušet nové recepty! 

Svoji stravu nabijte potravinami bohatými na vitamin C (citrusové plody, kiwi, jahody, černý rybíz, paprika, červený rybíz atd.) a bílkovinami, jako jsou vejce, maso a ryby. Měli byste se také zaměřit na potraviny bohaté na železo: mořské plody, červené maso, luštěniny atd. 

Některým potravinám byste se měli vyhnout, například mléku, cukru (bohužel!) a některým druhům koření (kurkuma, zázvor atd.).

Zpět na začátek