Ve Francii trpí akné přibližně 6 milionů lidí. Je také hlavní příčinou návštěv dermatologa. Ačkoli hlavní cílovou skupinou jsou stále dospívající, mohou být postiženi i dospělí. Co je to vlastně „pleť se sklonem k akné“? Čím je to způsobeno? A jakou péči bychom měli pleti každý den věnovat, abychom akné zmírnili?
Akné je zánětlivé onemocnění pilosebaceózního folikulu. Každý chloupek je spojen s mazovou žlázou, která vylučuje maz, mastnou tekutinu, jejímž úkolem je chránit pokožku. Při akné je mazová žláza ucpaná kožním mazem, který je příliš hustý nebo se vylučuje v příliš velkém množství. Kromě toho se buňky na vstupu do pilosebaceózního folikulu chovají abnormálně a dochází k nerovnováze kožní mikroflóry.
Akné se objevuje hlavně v pubertě v důsledku hormonálních změn. Hormonální změny mohou vést k výskytu akné i u žen v dospělosti. U tohoto onemocnění hraje roli také genetika. Pokud byli v mladším věku postiženi oba rodiče, riziko vzniku akné se zvyšuje. Svou roli mohou hrát i další faktory, například stres, kouření, znečištění a dokonce i sluneční záření. Důležitější než určit příčinu je však určit správnou léčbu!
Pleť se sklonem k akné – Příčiny
Ucpané póry podporují vznik černých teček (otevřených komedonů) nebo mikrocyst. Jedná se o tzv. retenční akné. Když se však vlivem bakterie, jejíž vědecký název je Cutibacterium Acnes, zanítí, mohou se změnit v nehnisavé červené pupínky (papuly), hnisavé pupínky (pustuly) nebo větší pupínky, které jsou většinou bolestivé a hluboko usazené v kůži (noduly). Jedná se o zánětlivé akné (nejčastěji u dospělých žen).
Typy akné
„Během druhého těhotenství se mi dělaly mikrocysty na čelisti a černé tečky na tvářích.“
Nejtypičtější formou je akné u dospívajících. Může však postihnout i osoby jiného věku. Podívejme se tedy blíže na akné u mládeže, ale také u dospělých žen a dokonce i kojenců.
Jizvy jsou nejnevzhlednějším důsledkem akné. Při hojení mohou léze akné zanechat více či méně hluboké a trvalé stopy, jejichž vzhled je ovlivněn především manipulací s pupínky a závažností akné. Včasnou léčbou a přizpůsobenou péčí jim lze předcházet nebo je omezit, pokud už se vyskytnou. Nejdůležitější je ale nechat pupínky na pokoji!
Jizvy po akné
Ať už jsou váš věk a forma akné jakékoli, hlavní kontaktní osobou pro vás bude váš dermatolog. Neváhejte se na něj obrátit, jakmile se objeví první příznaky. Bude vědět, jak nastavit léčbu v závislosti na několika kritériích: progresi onemocnění, jeho závažnosti a účinnosti léčby, kterou jste již podstoupili. Poradí vám také s dermokosmetickou péčí a uklidní vás, pokud akné příliš narušuje váš každodenní život.
Těžké akné
I když je tato myšlenka rozšířená, není to tak jednoduché. Zdá se, že jde pouze o nadbytek. Tučná strava v zásadě není faktorem, který by akné zhoršoval. Na druhou stranu některé studie poukazují na to, že na vzniku a přetrvávání akné se podílejí rychlé cukry s vysokým glykemickým indexem.
Toto tvrzení je pravdivé. Přesněji řečeno, je to spouštěč, nikoli přímá příčina akné. K propuknutí akné mohou vést například blížící se zkouška nebo pracovní pohovor.
Ne. Naopak, klidně můžete nosit make-up. Důležité je vybrat si správné produkty: přizpůsobené vašemu typu akné a nekomedogenní. A nezapomeňte si každý večer odlíčit pleť, abyste pleť, kterou se snažíte vyčistit, nedusila.
Používám tento produkt 1 týden a upřímně řečeno, už vidím zlepšení. Líbí se mi jeho textura a praktická lahvička.Objevte Cleanance COMEDOMED koncentrovanou péči při akné