Eau Thermale Avène odpovídá na vaše otázky
Kůže a ekzémy

Kůže a ekzémy

Eau Thermale Avène odpovídá na vaše otázky

Jak lze zklidnit pokožku, když přehnaně reaguje, svědí, bolí nebo je jinak nepříjemná? Kde najít úlevu? 10 otázek pro Dr. Ariadnu Ortiz-Brugués, dermatoložku a lékařskou ředitelku značky Eau Thermale Avène, a Joëlle Nonni, vedoucí vzdělávacích seminářů o zdraví pleti v Hydroterapeutickém centru Avène.

Vaše otázky

To platí pravděpodobně pro atopický ekzém, zánětlivé onemocnění kůže, které obvykle začíná v raném dětství. Zdá se, že tato dermatitida souvisí s genetickými predispozicemi, které ovlivňují ochrannou kožní bariéru. Kůže je propustnější, takže do těla pronikají různé alergeny z okolního prostředí, což způsobuje nadměrnou reakci imunitní soustavy. Existuje však ještě jeden typ ekzému – kontaktní ekzém neboli kontaktní dermatitida – který vzniká bez jakýchkoli genetických predispozic, když se kůže dostane do přímého kontaktu s určitou alergenní látkou.

Atopický ekzém a kontaktní ekzém se projevují zhruba stejnými typy kožních změn: zarudnutím, podrážděním, suchou kůží (xerózou), silným svěděním, někdy i výtokem. Na rozdíl od kontaktního ekzému však atopický ekzém není vyvolán jediným, obecně identifikovatelným faktorem, ale různými environmentálními a endogenními faktory. Jedná se o chronické onemocnění, které má tendenci přicházet a odcházet.

Atopický ekzém nemusí nutně znamenat alergii, ale často je spojen s alergickým pozadím, a tedy zvýšeným rizikem potravinových alergií, alergické rýmy nebo zánětu spojivek. Měli byste se proto snažit vyhýbat alergizujícímu prostředí (prach, peří, zvířecí srst atd.).

Péče o ekzematickou pokožku je systematicky popsána a terapeutická řešení se liší podle závažnosti příznaků: suchosti, zarudnutí, svědění, šupinatění atd. V každém případě je prvním krokem v ošetření atopické pokožky každodenní aplikace zvláčňujícího přípravku. Snižuje intenzivní suchost pokožky a zklidňuje pocity svědění. V případě ataky zůstává standardní léčbou zánětu předepsání lokálních kortikosteroidů.

Ekzém je často způsoben několika faktory, ale úzkost a stres mohou být spouštěčem zhoršení příznaků a svědění. Pokud můžete, stanovte si jako prioritu fyzickou aktivitu, četbu, hudbu, dýchání do břicha atd. Procvičujte relaxaci a věnujte se činnostem, které vás baví.

Každodenní péče se může časem stát únavnou, zejména když se stav kůže zlepšuje. Je však důležité vytrvat. Zachování hydratace pokožky je jednou z nejjednodušších a nejúčinnějších metod, jak posílit funkci ochranné kožní bariéry, a tím omezit vysušování pokožky a oddálit zhoršení jejího stavu.

Často si ani neuvědomujeme, že se škrábeme, a je těžké tomu odolat. Proto je důležité tyto okamžiky identifikovat a najít vhodné alternativy. Existuje několik triků, jak odvést pozornost: zaměstnejte ruce jinak, škrábejte nějaký předmět, například malé míčky s texturou pro děti, hrajte si s prsty, škrábejte suchý zip našitý na plyšákovi nebo škrábací plochy pyžama. A abyste se vyhnuli škrábancům, může být řešením také ostříhání nehtů na krátko a nošení bavlněných nebo hedvábných rukavic (pokud je snášíte) na noc, které pro děti můžete proměnit v loutky.

Koupel má několik výhod: čistí, uvolňuje a připravuje pokožku na aplikaci emolienčních přípravků. Měli byste však snížit četnost koupání a omezit jeho délku na maximálně 10 minut, protože tvrdá voda vysušuje pokožku, a tím přispívá k jejímu podráždění a svědění. Zvolte raději rychlou pětiminutovou sprchu každý den. Teplota vody by neměla překročit 34 °C, aby nedošlo k reaktivaci zánětu. Osušte se jemným přiložením ručníku, aby se svědění zase nevrátilo.

Chlad může účinně zmírnit svědění. Můžete použít mražený hrášek uložený ve jménem označeném sáčku, chladicí sáček nebo kamínky uložené v mrazáku. Nesmíte je ovšem přikládat přímo na pokožku, a to zejména, pokud je již poškozená. Velmi účinné je také každý den přikládat obklady namočené v termální vodě na místa, která potřebují zklidnit, což je také příležitost, abyste si na chvíli odpočinuli.

Před spaním použijte hydratační balzám – a mějte po ruce zvláčňující krém a termální vodu ve spreji. Dbejte na vytvoření uvolněné atmosféry, např. pomocí tlumeného osvětlení a tiché hudby. Příliš se nezakrývejte a udržujte v místnosti teplotu 18 °C.

Zpět na začátek