Časté
dotazy

Jaký efekt přinášejí kůži sluneční paprsky?

POCIT POHODY

Sluneční paprsky mají nesporný vliv na náladu a pohodu. Sluneční svit působí stimulačně na produkci základních hormonů, které regulují biorytmy těla.

To ovlivňuje vzorce vašeho spánku a také vaši náladu. Podle Světové zdravotnické organizace sluneční svit a teplo "zvyšuje váš celkový pocit pohody a stimuluje krevní oběh".

IMUNITNÍ SYSTÉM

Potenciální škody způsobené UV zářením mohou vést k částečnému, až úplnému poškození částí DNA. Tato poškození se tělo snaží opravit, ale může docházet k chybám a mutacím, což zvyšuje riziko vzniku kožních nádorů. Je třeba rozlišovat mezi nemelanomovými nádory kůže a melanomem.

NÁDOROVÁ ONEMOCNĚNÍ

Potenciální škody způsobené UV zářením mohou vést k částečnému až úplnému poškození DNA buněk. Tato poškození DNA buněk se organismus snaží opravit, ale může docházet k chybám a mutacím, což zvyšuje riziko vzniku nádorových onemocnění. Je třeba rozlišovat mezi nemelanomovými nádory kůže a melanomem.

První typ nádorových onemocnění kůže se vyvíjí pomaleji a je méně pravděpodobné, že budou fatální. Řešením je chirurgická léčba, která bývá bolestivá a zanechá jizvy.

Další typy nádorových onemocnění kůže jsou velmi nebezpečné.

Přehnaná sluneční expozice během dětství zvyšuje riziko vzniku nádorových onemocnění kůže v dospělosti.

VITAMIN D:

Ultrafialové paprsky jsou nezbytné pro syntézu vitaminu D. Jedná se o tzv. B (UVB) paprsky umožňující produkci vitaminu D.

FOTOSENZIBILIZACE:

UV záření spouští několik různých reakcí při styku s kůží. Obecně způsobuje sluneční alergii, kdy sebemenší dávka záření vede k výsevu kopřivky na kůži. Existují také případy fototoxicity v důsledku užívání některých druhů léků (nesteroidní antirevmatika, analgetika, antibiotika nebo antidepresiva).

OPÁLENÍ:

Jedná se o viditelnou reakci na UV záření: kůže zhnědne po expozici slunečnímu záření.

UV paprsky mají vliv dva typy buněk:

-Keratinocyty: jedná se o převládající buňky v epidermis, množí se zde a vytvářejí různě silné vrstvy, které poskytují ochranu před slunečními paprsky.

-Melanocyty: buňky, které se nacházejí v nejhlubších vrstvách epidermis, produkují po kontaktu s UV paprsky pigment melanin. Takto vzniklý hnědý pigment je zodpovědný za opálený vzhled kůže.

Varování! Melanocyty nemohou produkovat melanin během celého dne. Prodlužováním pobytu na slunci vaše kůže více nezhnědne. Naopak, zvyšujete riziko spálení nebo poškození jiných struktur kůže.

FOTOSTÁRNUTÍ:

UVA a UVB jsou zodpovědné za stárnutí kůže.

Paprsky UVA pronikají do nejhlubších vrstev kůže, narušují elastická vlákna a kolagen. Kůže následně ztrácí svou přirozenou pružnost. Krk, obličej a ruce trpí nadměrnou sluneční expozicí nejvíce.

Ztráta elasticity kůže vede k vzniku vrásek. Sluneční expozice bez použití ochranného slunečního přípravku podporuje vznik pigmentových skvrn, které již z obličeje nemizí.

Co se stane, když
se kůže spálí?

Kůže vždy reaguje během slunění stejně. Tmavší zabarvení kůže ji chrání před UV zářením, které proniká do epidermis a dermis.

To je proces opalování. Jedná se o přirozený obranný systém, který má své limity. Kůže se spálí v okamžiku, kdy se sama už neumí bránit další dávce UV záření.

Postihuje hlubší vrstvy kůže a projevuje se zčervenáním a bolestí. Tento stav je označován jako spálení. Kůže je schopná obdržet svou maximální tolerovatelnou dávku UV záření velmi rychle. Záleží na každém jedinci, někdy může stačit pouhých 30 minut na poledním slunci k získání nepěkné vzpomínky na dovolenou, kterou spálení bezesporu je.

Proč chránit kůži?

Spálení kůži oslabuje a nečiní ji více odolnou proti slunci. Naopak oslabuje odolnost kůže vůči slunci a zvyšuje riziko nenapravitelných poškození. A to natolik, že nadměrné spálení kůže v dětském věku je rizikovým faktorem pro vznik kožních nádorů u dospělých. Kumulativní dávka UV záření během života je tedy významným faktorem. Po vyčerpání kapacity se kůže nebude opalovat rovnoměrně a výskyt pigmentových skvrn bude četnější.

Opálím se po použití přípravku
luneční ochrany ?

Opalovací krémy byly vyvinuty k ochraně kůže před poškozením.

Působí tak, že vytvoří ochrannou bariéru mezi kůží a sluncem: Sníží množství UV záření prostupující do kůže, ale zachová průběh melanogeneze (tvorbu pigmentu, opálení).

Co znamená zkratka SPF?

Ochranný sluneční faktor je index, který stanovuje schopnost přípravku ochránit kůži před účinky UVB. SPF se vybírá podle citlivosti kůže. Citlivější kůže vyžaduje přípravky s vyšším SPF.

Jaký je rozdíl mezi UVA a UVB ?

Jen malé množství UVB záření prochází atmosférou (5 %).

I přes tento silný filtr, toto množství obvykle stačí vyvolat syntézu vitaminu D v kůží. Způsobuje opálení a při nadměrném slunění i spálení kůže. Paprsky mohou také snížit obranyschopnost kůže. Opakovaná expozice UVB v dlouhodobém horizontu má dopad na strukturu a funkci epidermis. UVB záření přispívá k stárnutí kůže a výskytu některých typů kožních nádorů.

Většina UVA paprsků není zastavena atmosférou. Putují přímo od slunce k naší kůži a pronikají hlouběji než UVB paprsky. UVA prochází epidermis a stimulují syntézu melaninu, který je zodpovědný za zhnědnutí kůže. Působí také na pružná vlákna, UVA je tedy hlavní příčinou předčasného stárnutí kůže (fotostárnutí). Účinek UVA záření se nicméně nevztahuje pouze na fotostárnutí, ale podílí se také na narušení DNA, což podporuje vznik kožních nádorů.

Jak vybrat vhodný přípravek a v jakém množství jej aplikovat?

Vybírejte podle svého typu kůže:

Období těhotenství:

Používejte velmi vysokou ochranu na obličej a dekolt, jste-li těhotná v letních měsících: SPF50+.

V případě, že v těhotenství nepoužíváte sluneční ochranu, zvyšujete riziko vzniku pigmentových skvrn známých jako melasma, které postihují obličej a dekolt.

Kůže citlivá na sluneční záření, která se snadno spálí:

Používání faktoru SPF 50+ by pro vás mělo být samozřejmostí za všech okolností (pláž, hry v parku, atd.).

Kůže citlivá na sluneční záření:

Potřebujete velmi vysokou ochranu (SPF 50+) v extrémních podmínkách, jako jsou tropy, vysoká nadmořská výška a ledovce. Vysokou ochranu používejte na pláži a střední ochranu pro každodenní aktivity, kdy nejste přímo vystaveni slunci (SPF 20).

Kůže, která je slunci odolná:

Tento typ kůže má lepší odolnost vůči UV záření a spálení není tak obvyklé. Střední ochrana (SPF 20-30) je dostačující k ochraně vaší kůže před poškozením sluncem.

Kůže, která se nikdy neopálí, ale získává přirozený lehce opálený vzhled:

Přípravky s vysokou ochranou jsou vhodné pro ty, kteří se často na slunci spálí. Používejte SPF 30-50+ na pláž nebo při delší sluneční expozici.

Kojenci:

Není důležité, zda je dětská kůže světlá nebo tmavá, děti do 3 let nikdy nevystavujte přímému slunci! Kůže vašeho dítěte je velmi křehká, a proto musí být chráněna (stříškou kočárku, slunečníkem) v kombinaci s přípravkem s velmi vysokým faktorem a přizpůsobeným složením (bez parfemace, bez parabenu).

Výběr na základě typu přípravku:

Chcete-li dosáhnout uvedené úrovně ochrany, nanášejte správné množství ochranného přípravku.

Krém na obličej:

  • - tuba s dávkovacím uzávěrem: průměrně 7 stisků na obličej a dekolt dospělého.
  • -klasická tuba bez uzávěru, použijte množství produktu pokrývající 1 prst na celý obličej.

Na tělo:

  • - klasická tuba Aplikujte krém pokrývající 2 prsty. Jedná se o standardní množství, které je potřeba nanést na paže, dolní končetiny (zpředu a zadu), horní a dolní část zad, hrudník a břicho.
  • Sprej: odpovídá 6 stiskům na předloktí dospělého.

Ochranná tyčinka:

7x přetřete ošetřované místo na těle a/nebo obličeji.

PRAVDA/LEŽ

Samoopalovací přípravky neochrání kůži před sluncem.

PRAVDA

Samoopalovací přípravky nikdy nepoužívejte místo ochranného slunečního přípravku. Jsou navrženy tak, aby pleti dodaly opálený vzhled a neobsahují žádné UV filtry.

Intenzita UV záření dosahuje svého vrcholu mezi 11-16 hod.

PRAVDA

Když je slunce na svém vrcholu, UVB paprsky prostupují na zemský povrch přirozenými bariérami snadněji. Více záření se dostane skrze tyto filtry a má vyšší energetický potenciál než v jinou denní dobu. Tím pádem je pro kůži více nebezpečné a škodlivé.

Nadměrné slunění urychluje proces stárnutí kůže.

PRAVDA

UV paprsky vedou ke vzniku pigmentových (stařeckých) skvrn a vrásek.

Když je oblačno, není třeba používat přípravek sluneční ochrany.

LEŽ

Sluneční paprsky prostupují i skrze mraky. Nízká oblačnost poskytuje dobrou bariéru proti UV záření, ale to je vše. V případě, že jsou mraky na obloze výše, zajišťují nižší ochranu proti záření, které může kůži spálit a poškodit hlouběji.

Slunce se podílí na tvorbě vitaminu D.

PRAVDA

Sluneční paprsky se podílejí na tvorbě vitaminu D. Vlivem záření se přetváří neaktivní forma uložená v kůži na formu aktivní.

Slunce je nejsilnější v tropech.

PRAVDA

Slunce je nejsilnější v tropech, protože paprsky dopadají vertikálně.

Slunce je více nebezpečné na horách.

PRAVDA

Suchý písek odráží 15 % slunečních paprsků a zpěněné vlny okolo 25 %. Naopak sluneční záření je silnější na zasněžených horách, protože sníh odráží 75-90 % slunečního záření.

Při pobytu na horách mějte na paměti také vliv nadmořské výšky. Intenzita slunečního záření narůstá o 4 % každých 300 m.

Poslat e-mailem

Vyhledávání

Přihlašte se prosím

Pro uložení informace musíte být přihlášení do vašeho účtu Avène.


Přihlásit se nebo založit účet

You can't post more than one comment on a product

Ohodnotit

* Povinná pole

Můj účet

-Den
-Měsíc
-Rok

Značky skupiny Pierre Fabre:

*Povinná pole

Děkujeme vám za hodnocení!

Váš komentář byl zařazen do fronty ke kontrole administrátorem. Po zkontrolování bude publikován.