Atopie

Atopie

Atopická dermatitida je geneticky předurčené onemocnění.

Názor odborníka

Otázky / Odpovědi
 • Většinou ne. Někdy se však stává, že se u dětí projeví nesnášenlivost určitých potravin, která dermatitidy zhorší. Potravinovou alergii diagnostikuje lékař na základě konkrétních projevů. Po důkladných vyšetřeních může případně doporučit zvláštní dietu.

 • Aby se snížilo riziko atopické dermatitidy, je matkám z rodin náchylných k tomuto onemocnění doporučováno kojit co nejdéle. Stejně tak lékaři radí počkat se začleněním nové stravy (týká se hlavně vajíček a ryb) do šesti měsíců věku.

 • Samozřejmě, koupel má mnoho výhod: čistí, uvolňuje kůži a připravuje ji k aplikaci zklidňujících přípravků. Je však třeba dodržovat určitá opatření: v případě dermatitid se nedoporučuje příliš teplá koupel, pouze okolo 30 – 32°C. Teplá koupel (37°C) podněcuje svědění. Zvolené mycí přípravky a koupelový olej musí být velmi jemné.

 • Dětem trpícím atopickou drematitidou je často doporučována lázeňská léčba .
  Kúry v lázních (koupele, sprchy, pitný režim, …) využívající vodu z termálních pramenů, případně léčbu s časově omezeným pobytem na slunci a pravidelný lékařský dohled.

 • Zvířecí chlupy (poníků, psů, koček) a ptačí peří mohou být příčinou respiračních alergií. Jestliže má dítě domácího mazlíčka, kterého má rádo a který mu nezpůsobuje obtíže, ponechte ho v domácnosti. V případě častého kýchání nebo zánětu spojivek, bude lepší se mazlíčka vzdát. Pokud ještě žádné zvíře nevlastníte, musíte být na riziko alergie připraveni předtím, než si zvíře pořídíte.

Atopie

Atopická dermatitida


Atopická dermatitida postihuje 10 až 15% kojenců a jedná se tak o nejčastější dětské chronické onemocnění.
Onemocnění je nepříjemné nejenom pro dítě, ale i pro ostatní členy rodiny. Obvykle se projevuje velmi brzy, nebrání však normálnímu vývoji dítěte. S přibývajícím věkem postupně mizí.
Nejvíce postihuje malé pacienty v tzv. "atopickém terénu", tedy ty, kteří v důsledku genetické predispozice v rodině trpí sennou rýmou, ekzémem, alergiemi postihujícími dýchací cesty,
potravinovými alergiemi...

Příznaky :


Vzplanutí ekzému, červené skvrny (plaky), jsou příčinou úporného svědění a atopické xerózy, viditelně suché kůže, kterou je třeba hydratovat a promazávat.
Nejčastěji postiženy jsou tváře, čelo, trup a kožní záhyby na loktech a kolenou, což se u jednotlivých dětí liší.


Následky :
Projevy úporného svědění jsou pochopitelně příčinou utrpení dítěte, velmi často je tak narušen režim celé rodiny.
Nejčastějšími komplikacemi jsou tzv. superinfekce, k nimž dochází v důsledku "rozškrábání" kožních projevů, které jsou otevřenou vstupní bránou pro stafylokoky, streptokoky nebo herpetické viry.

 

Léčba :

Lékař má několik možností :


 • Zvláčňující (emolienční) přípravky hygieny a péče, které kůži zklidní, hydratují a celkově ozdraví. To umožňuje předejít infekcím i superinfekcím, a především kůži chránit.
 • Zvláčňující a relaxační masáže .
  Masáž pomocí hydratačního (nebo zvláčňujícího) krému je pro dítě velmi významným zážitkem, příjemná a uklidňující chvíle kontaktu s maminkou nebo tatínkem.
 • Lokální kortikoidy jsou předepisovanou léčbou v době vzplanutí dermatitidy (je nutné přesně dodržovat lékařem stanovený léčebný postup aplikací, zaznamenávávat počet použitých tub apod.)
Poslat e-mailem
 • Individuální dermokosmetické poradenství
 • Speciální nabídky & soutěže
 • Recenze Vašich oblíbených produktů

Každá pleť má svě specifické potřeby,
objevte svůj rituál péče s Eau Thermale Avène.

Spustit diagnostiku
 • Doporučení produktů pro Váš typ pleti
 • Přístup k Vašim oblíbeným produktům a recenzím
 • Uložte si své nákupy, abychom Vás mohli odměnit za Vaši loajalitu
Zaregistrujte se nyní

Vyhledávání

Login required

You must log into your Avène account to save this information.


Login or create an account